"Biedny" Robot da Vinci.

Brak funduszy na operacje przeprowadzane od 2 miesięcy przy użyciu robota da Vinci, który jest jedynym urządzeniem w Polsce, stanowiącym najnowsze światowe osiągnięcie w dziedzinie sprzętu chirurgii obrotowej. NFZ nie płaci za operacje nim wykonywane, gdyż brak jest odpowiednich przepisów które umożliwiałyby finansowanie takich zabiegów.

Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu, prof. Wojciech Witkiewicz, który już od kilkudziesięciu lat używał robota w operacjach, zapowiada iż w marcu wybierze się do Ministerstwa Zdrowia właśnie w tej sprawie. Będzie on mówił tam o zaletach chirurgii małoinwazyjnej i o konieczności stworzenia możliwości finansowania tych procedur przez Narodowy Fundusz Zdrowia lub przez resort zdrowia. Zdaniem lekarza, do czasu kiedy nie będzie stałego źródła finansowania, niemożliwe będzie pełne wykorzystywanie robota. Przy jego pomocy są przeprowadzane m.in. operacje chorób prostaty czy też zabiegi usunięcia macicy. Jest to pierwsze tego typu urządzenie w naszym kraju. Na sprzęcie tym będą mogli się szkolić i korzystać z niego polscy lekarze. Celowi finansowania będzie również służyło nowo powstałe Polskie Towarzystwo Chirurgii Robotowej a w przyszłości – centrum szkolenia w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu – Ośrodku Badawczo-Rozwojowym .

Polscy chorzy i chirurdzy bardzo długo oczekiwali na to co w wielu krajach zachodnich jest już standardem. Na świecie pracuje ponad 1662 robotów.

Źródło: rynek zdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania