Badanie CRP - co to jest i kiedy wykonuje się badanie CRP?

Badanie CRP - zdjęcie partnera

Zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna, higiena snu oraz redukcja stresu, to czynniki, dzięki którym w znaczącym stopniu można wpłynąć na poprawę zdrowia i samopoczucia. Nie należy zapominać również o badaniach profilaktycznych, dzięki którym w porę można wykryć, że w organizmie człowieka zaczynają zachodzić niepokojące procesy. Badanie CRP pozwala na przykład stwierdzić, czy w organizmie toczy się stan zapalny.

1.     Czym jest badanie CRP

2.     Kiedy wykonuje się badanie CRP?

3.     Jak wygląda badanie CRP?*

4.     Interpretacja wyniku badania CRP - norma CRP

5.     CRP w ocenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych 

Badania diagnostyczne, w tym CRP wykonuje się z krwi. Pobranie próbki jest praktycznie bezbolesne. Kiedy warto wykonać takie badanie i jakie informacje mogą przynieść wyniki? Między innymi o tym można przeczytać w poniższym tekście.

Czym jest badanie CRP

Każda infekcja pozostawia w ciele ślad, jeżeli w organizmie toczy się infekcja, to można to sprawdzić wykonując odpowiednie badania. CRP jest białkiem reaktywnym, białkiem ostrej fazy. W organizmie pełni niezwykle ważną funkcję - służy do zlikwidowania czynnika odpowiadającego za wytworzenie się stanu zapalnego. Jeżeli w krwi człowieka można oznaczyć odpowiednie stężenie tego białka, to wówczas zachodzi duże prawdopodobieństwo tego, że zostało ono wytworzone przez organizm w reakcji na toczący się stan zapalny. Dzięki badaniu CRP stan zapalny w organizmie człowieka można wykryć nawet wówczas, gdy nie daje on żadnych objawów. Skierowanie na badanie stężenia białka C-reaktywnego powinno zostać wystawione przez lekarza. To on podejmuje decyzję dotyczącą właściwych procesów diagnostycznych.

Kiedy wykonuje się badanie CRP?

Badanie CRP warto wykonać, jeżeli zachodzi podejrzenie tego, że w organizmie człowieka może toczyć się stan zapalny. Taka diagnostyka pozwala na określenie intensywności infekcji nawet wówczas, gdy pacjent nie odczuwa jeszcze żadnych innych objawów mogących o niej świadczyć. Coraz częściej to badanie wykonywane jest w chorobach sercowo-naczyniowych. Im wyższy poziom białka C-reaktywnego, tym większe prawdopodobieństwo, że może wystąpić zawał serca lub udar niedokrwienny. Co istotne, badanie CRP sprawdza się nie tylko przy infekcjach bakteryjnych, lecz ma również zastosowanie w diagnostyce infekcji wirusowych czy pasożytniczych. Badanie tego typu ma zastosowanie także w przypadku niektórych chorób o podłożu nowotworowym. Pozwala nie tylko sprawdzić, czy toczy się stan zapalny, lecz także umożliwia ocenę skuteczności prowadzonego leczenia.

Jak wygląda badanie CRP?

Badanie CRP jest praktycznie bezbolesne i nie trzeba się go obawiać. Odrobinę strachu mogą czuć jedynie osoby, które panicznie boją się pobierania krwi. Badanie wykonywane jest z krwi pacjenta, wystarczy jej niewielka ilość. Dowiedz się więcej o Badaniu *CRP* Odpowiednia profilaktyka może pomóc wykryć groźne choroby - warto się na nią zdecydować, nawet gdy, z pozoru wydaje się, że zdrowiem jest wszystko w porządku. Niektóre infekcje, zanim zaczną dawać charakterystyczne objawy, to zdążą wcześniej dosyć mocno wyniszczyć organizm człowieka - badanie CRP pozwala ujawniać infekcje przechodzące bezobjawowo.

Interpretacja wyniku badania CRP - norma CRP

Za każdym razem, po wykonaniu badań CRP warto udać się do lekarza, aby ten dokonał odpowiedniej interpretacji wyników. Stężenie białka reaktywnego w organizmie człowieka zależy od różnorodnych czynników. Inne stężenie występuje u osób młodych, a inne u osób, które są w podeszłym wieku. Na poziom stężenia tego białka wpływ ma także dieta. Przyjmuje się jednak uogólnione normy, w których za wartość prawidłową dla zdrowego człowieka przyjmuje się 5mg/l. Jeżeli wartość CRP jest dwukrotnie wyższa od przyjętej normy, to wówczas uznać można, że w organizmie zaczyna toczyć się stan zapalny. Dzięki temu, że regularnie będzie wykonywane badanie CRP lekarz będzie w stanie stwierdzić, czy stosowana przez niego terapia lecznicza przynosi założone wcześniej korzyści. Jeżeli w okresie czasu stężenie białka we krwi pacjenta wzrośnie zamiast spaść, to wówczas może to świadczyć o tym, że infekcja się coraz bardziej rozprzestrzenia.

CRP w ocenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych

Badanie na stężenie białka reaktywnego we krwi człowieka wykonywane jest najczęściej przy diagnostyce ewentualnych procesów zapalnych. Warto jednak wiedzieć, że wskazaniem do wykonania tego badania jest również podejrzenie chorób układu sercowo - naczyniowego. Lekarze udowodnili istnienie bezpośredniego powiązania pomiędzy ilością białka reaktywnego we krwi, a takimi incydentami sercowymi jak zawał czy udaru spowodowanego niedokrwieniem. Na podstawie przeprowadzonego badania można wyróżnić trzy grupy ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Najmniej zagrożone tymi przypadłościami są osoby, u których poziom CRP jest niższy niż 1mg/l. Im wyższe stężenie, tym wyższe prawdopodobieństwo tego, że mogą pojawić się incydenty sercowe, zwłaszcza u osób z cukrzycą, nadwagą czy miażdżycą. Warto na bieżąco monitorować stan swojego zdrowia, aby na czas wychwycić wszelkie nieprawidłowości, mogące świadczyć o procesach chorobowych, jakie toczą się w organizmie.

Artykuł sponsorowany

Klinika Wolmed wspaniałe

Klinika Wolmed wspaniałe miejsce w którym odzyskuję swoje zdrowie a mogę powiedzieć smiało i życie . Szef Wolmedu to cudowny ciepły opiekuńczy wrażliwy SPECJALISTA mnie osobiście ratuje w mojej chorobie i gdy tylko przychodzą ciężkie dni z którymi sobie wiem że nie poradzę to szybciutko do Pana Dr. Sławomira Wolniaka i razem z żoną wiemy że reaguje natychmiast pomaga w konkretyny sposób, wiemy że ten człowiek z wielkim powołaniem i zaangażowaniem traktuje swoich chorych.W samej klinice masa wyspecjalizowanych fachowców przyjaznych i mądrych praca , praca codziennie - ja wiem że efekty są. Traktuja cie jak rodzina przyjazna atmosfera o psiłkach nie ma co dyskutować w domu tak nie ma jak tam[ ciasto pieczone codziennie] .Wcześniej leczyłem się w Pabianicach mam porównanie - porażka nie ma o czym wspominać to był stracony czas , gdybym wtedy poznał , Pana Wolniaka wiem że dziś byłbym w lepszym stanie. Ogromnie dziękujęmy z żoną Panu Wolniakowi , całemu personelowi medycznemu terapeutycznemu , obsłudze a nawet temu miejscu które jest pieknym zaciszem w sercu Polski. DZIEKUJEMY Z CAŁEGO SERCA.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania