Bóle menstruacyjne. Jak z nimi walczyć?

Bóle miesiączkowe - zdjęcie partnera

Miesiączka to trudny czas w życiu każdej kobiety. Dobrze jest, jeżeli kończy się tylko na wahaniach nastroju oraz zabezpieczeniem się przed krwawieniem. Niestety według najnowszych badań, prawie połowa młodych kobiet cierpi na bolesne miesiączki, które uniemożliwiają im normalne codzienne funkcjonowanie w tych trudnych dniach. Jak radzić sobie z bólem menstruacyjnym i co go powoduje? Tego dowiesz się z poniższego tekstu.

Aby zrozumieć przyczyny bólów miesiączkowych, trzeba sobie najpierw wyjaśnić co dzieje się w organizmie kobiety podczas okresu. Otóż dochodzi o złuszczenia oraz wydalenia razem z krwią malutkich fragmentów błony śluzowej nabłonka macicy. To, w jaki sposób cały proces przebiega, jest ściśle regulowane przez estrogen i progesteron, czyli główne hormony płciowe. Taka “wymiana” nabłonka na nowy odbywa się raz w miesiącu. Ma to przygotować ciało kobiety do zapłodnienia. Złuszczenie nabłonka ułatwiają różne substancje zwane prostaglandynami, których zadaniem jest doprowadzenie do częstszych skurczów mięśnia macicy. To właśnie przez nie kobiety odczuwają ból w podbrzuszu. Wszelkie bóle miesiączkowe zazwyczaj pojawiają się do 24 godzin od pierwszego dnia okresu. Każda kobieta przeżywa je inaczej i z różną intensywnością. W skrajnych wypadkach mogą one prowadzić nawet do biegunek czy wymiotów.

Młode mają gorzej

Badania przeprowadzone na setkach kobiet pokazały, że bolesne miesiączki są domeną raczej młodszych kobiet, które jeszcze nie rodziły. To właśnie u nich zaobserwowano wzmożone krwawienie oraz silne uczucie skurczu w podbrzuszu. Najgorzej okres przechodzą Panie mające mniej niż 20 lat oraz te, u których miesiączka pojawiła się stosunkowo wcześnie, czyli przed 12 rokiem życia. Nie należy jednak ślepo sugerować się tego typu informacjami, ponieważ nierzadko zdarza się, że kobiety dużo starsze narzekają na ból menstruacyjny. W tej kwestii nie ma reguły. Każda kobieta przechodzi ten niełatwy czas indywidualnie.

Jak sobie pomóc?

Jak już mogłaś przeczytać wcześniej, bóle spowodowane są skurczami macicy, na którą działa prostaglandyn. Najlepszym rozwiązaniem jest więc zahamowanie wydzielania tej substancji. Większość leków przeciwbólowych radzi sobie  z tym doskonale. Dobrym pomysłem są środki rozkurczowe. Zmniejszą one napięcie w obrębie macicy. Coraz popularniejsze stają się również leki ziołowe oraz homeopatyczne. W przypadku gdy ból miesiączkowy jest tak silny, że kobieta nie może normalnie funkcjonować, lekarz ginekolog może przepisać nawet tabletki antykoncepcyjne. Regulują one cykl i znacznie zmniejszają ból towarzyszący okresowi.

Czy bolesna miesiączka może być groźna?

Bóle menstruacyjne w większości przypadków są spowodowane nadmiernym wydzielaniem się prostaglandynu, ale nie zawsze tak musi być. Silne bóle mogą być również zwiastunem poważniejszej choroby, dlatego warto często badać się u ginekologa i sprawdzać stan swojego układu rozrodczego. Dzięki temu szybko będzie można wykryć potencjalnie groźne choroby takie jak:

  • endometriozę, czyli sytuację, gdy elementy nabłonka macicy znajdą się poza narządem

  • wszelkie anomalie rozwojowe, takie jak nieprawidłowe ułożenie macicy, które powoduje silne bóle menstruacyjne

  • mięśniaka macicy

  • niedoczynność tarczycy, czyli plagę naszych czasów

Które kobiety powinny badać się częściej?

Przede wszystkim te, u których ból menstruacyjny jest tak silny, że nie mogą one normalnie funkcjonować. Zgłosić do lekarza powinny się również te z nieregularnymi miesiączkami oraz cierpiące na silne krwawienie. Szczególnie czujne i przezorne powinny być Panie, które zauważyły u siebie podczas okresu ból przy oddawaniu stolcu lub moczu. Jest to bowiem jasny sygnał na to, że w ich organizmie dzieje się coś, co trzeba koniecznie zbadać.

A co z metodami alternatywnymi?

Tutaj zdania są podzielone. Są kobiety, które wierzą w zastosowanie metod uznawanych za niekonwencjonalne oraz takie, które za nic nie dadzą im wiary. Wszystko zależy od indywidualnego podejścia do świata. Mimo wszystko coraz częściej można spotkać się z opinią, która głosi, że w bólu miesiączkowym pomagają akupunktura (nakłuwanie ciała cienkimi igiełkami w miejscach z góry określonych), Joga (ćwiczenia rozciągające mięśnie), masaże (relaksujące z dodatkiem olejków) oraz TENS (hamowanie przewodzenia informacji bólowych do mózgu). Bardzo ważna jest również odpowiednio zbilansowana dieta. Kobiety, które stale się dobrze odżywiają, mają duże szanse na to, że ich miesiączki będą przebiegać w sposób mniej bolesny niż u tych, które nie zwracają uwagi na to, co jedzą.

Bóle miesiączkowe nie zawsze więc są tylko wynikiem zbyt intensywnego złuszczania błony macicy. W skrajnych przypadkach mogą być zwiastunami chorób, które odpowiednio wcześnie wykryte są w pełni wyleczalne. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby nie bagatelizować dolegliwości menstruacyjnych, szczególnie wtedy, gdy trwają długo i są nienaturalnie nasilone. Dowiedz się więcej o tym, jak walczyć z bólami menstruacyjnymi i wejdź na stronę http://www.buscopan.pl/menstrual-cramps. Znajdziesz tam wszystko, czego potrzebujesz.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania