Co to jest psychoterapia młodzieży?

Psychoterapia młodzieży - zdjęcie partnera

Brak akceptacji samego siebie, poczucie braku zrozumienia przez otoczenie i osamotnienia ze swoimi problemami, to niektóre z odczuć, które towarzyszą nastolatkom w tym jednym w trudniejszych w życiu okresów. Zewnętrze przyczyny, takie jak rozwód rodziców, traumatyczne przeżycia oraz problemy w relacjach z rówieśnikami oraz wiele innych problemów, które sprawiają, że nastolatkowie nie radzą sobie sami, a ich rodzice często czują się bezradni i bezsilni w pomocy im. Warto wtedy skorzystać z terapii dla młodzieży. O tym, czym ona jest i jakie daje efekty, piszemy w dzisiejszym artykule.

Coraz częściej w naszym społeczeństwie młode osoby, nie są w stanie samodzielnie poradzić sobie z ilością obowiązków, oczekiwań oraz problemów, jakie spotykają je każdego dnia w codziennym życiu. Terapia dla młodzieży to możliwość wsparcia i pomocy dla nich, w tak trudnym, rozwojowym momencie życia. Terapia młodzieży to indywidualne spotkania z psychoterapeutą, które mają za zadanie poznać problemy nastolatka i pomóc mu nauczyć się sobie z nimi radzić. Należy pamiętać jednak o tym, że psychoterapia młodzieży nie jest metodą na wychowanie czy też wymuszenie posłuszeństwa na zbuntowanym dziecku. O tym, jak wygląda terapia młodzieży, decyduje najczęściej specjalista, który będzie współpracował z dzieckiem, nigdy rodzice lub opiekunowie.

Jak wygląda psychoterapia młodzieży?

Odpowiadając na pytanie, jak wygląda psychoterapia młodzieży, należy zwrócić uwagę na fakt, że wiele poradni specjalistycznych wymaga pisemnej zgody opiekuna prawnego na prowadzenie terapii w przypadku osób nieletnich. Dlatego też najczęściej to właśnie oni zapraszani są na pierwsze spotkanie, niekiedy z dzieckiem, ale bardzo często bez niego. W trakcie takiego spotkania określane jest to jaka terapia sprawdzi się w danym przypadku najlepiej. Czasem bowiem konieczne jest także przeprowadzenie terapii rodzinnej, zwłaszcza kiedy problemy młodzieży wynikają z sytuacji, jaka panuje w domu.

Po pierwszym spotkaniu terapia młodzieży wygląda, tak, że specjalista spotyka się z dzieckiem na indywidualnych spotkaniach. Zapraszając na nie raz na jakiś czas rodziców, aby ci mogli wziąć w nich udział lub poznać problemu swojego dziecka. Zakres przekazywanych informacji dla rodziców najczęściej jest jednak konsultowany z pacjentem, tak aby nie stracił on zaufania do terapeuty, które jest podstawa udanej psychoterapii.

Co daje psychoterapia młodzieży? Czy pomaga?

Decydując się na to, że naszemu dziecku potrzebna jest terapia dla młodzieży, rodzice muszą wiedzieć, czym jest właściwie cały ten proces. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, nie ma on za zadanie nauczyć dziecko postępować zgodnie z wolą rodziców. Psychoterapia pomaga raczej znaleźć nastolatkowi rozwiązanie swoich problemów oraz dać upust swoim emocjom i nagromadzonym żalom. Młode osoby, bardzo często czują się niezrozumiane przez świat. Rozmowa z psychoterapeutą, który jest osobą postronną, nieoceniającą postępowania nastolatka,pomaga.

Psychoterapia młodzieży pomaga także w leczeniu zaburzeń związanych z autoagresją, ucząc innych metod wyładowania emocji i frustracji. Uczy także właściwie przeżywać konflikty wewnętrzne oraz trudne sytuacje, które miały miejsce w życiu młodego człowieka.
Terapia młodzieży jak przygotować dziecko?

Wiedząc już, że dziecku potrzebna jest terapia młodzieży, warto także wiedzieć jak się przygotować do poinformowania o niej samego nastolatka. Przede wszystkim nie należy wysyłać dziecka do specjalisty na siłę. Warto usiąść z nim i szczerze przedstawić swoją motywację. Argumentując ją troską i brakiem możliwości udzielenia w samodzielny sposób pomocy. Nie oceniając dziecka i nie wydając krzywdzących osądów na jego temat. Bardzo często to właśnie szczerość pomaga w przekonaniu dziecka do terapii, kiedy ono uważa, że jej nie potrzebuje.


Ile trwa psychoterapia dla młodzieży?

Tak samo, jak w przypadku osób dorosłych terapia młodzieży to złożony proces, którego czas trwania trudno umieścić w ściśle określonych ramach czasowych. Najczęściej jednak psychoterapeuci proponują na początek od 3 do 5 spotkań, po których pacjent sam zdecyduje czy chce uczestniczyć w psychoterapii dalej. Chcąc jednak odpowiedzieć na pytanie, ile trwa terapia młodzieży. Najczęściej zamyka się ona średnio w kilkunastu spotkaniach w których, dziecko może nauczyć się wiele o sobie i radzeniu ze swoimi problemami.

Ile kosztuje terapia dla nastolatków?

Terapia młodzieży ile kosztuje, to pytanie bardzo często zadają rodzice kontaktujący się z psychoterapeutami. Na początku ciężko jednak określić koszt całkowity psychoterapii dlatego, większość poradni wycenia pojedyncze spotkania. Przykładowo Terapeutyczna PoraDnia w Warszawie oferuje pierwsze spotkania terapeutyczne w cenie 150 złotych. Przy czym kolejne wizyty u psychoterapeuty są tańsze i kosztują już od 130 do 140 złotych. Pod linkiem tutaj znajduję się pełna oferta psychoterapii dla młodzieży w Warszawie w Ośrodku Terapeutyczna PoraDnia.

Podsumowanie

Drogi Rodzicu, Drogi Nastolatku, ze swoimi problemami, uczuciami nie musisz być sam. Psychoterapia młodzieży to szansa na pomoc i wsparcie w tym trudnym dla Was czasie.

Rodzicu, decydując się na wysłanie dziecka na psychoterapię, warto pamiętać o tym, aby pozostawić mu wybór. Zapytać po spotkaniu o wrażenia, a w razie konieczności znaleźć nowego terapeutę, który pomoże rozwiązać problemy dziecka. Dzięki czemu będzie ono wiedziało, że ma wybór i nie musi robić czegokolwiek wbrew sobie.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania