Co robić gdy użądli nas osa

chłopiec z matką,  by David Castillo Dominici, www.freedigitalphotos.net

Osy to owady, które znajdują się niemal na każdym naszym kroku. O użądlenie nie trudno, bo mogą schować się w trawie, gdy biegamy po niej boso czy w piasku na plaży, często też wlatują nam do domów, czy latają w okolicach śmietników w miejscach publicznych, albo wokół nas, gdy coś jemy – szczególnie gdy jest to słodkie. Z pozoru może wydawać się, że użądlenie osy nie stanowi poważnego problemu, koniecznie jednak należy się upewnić, że nie pojawia się zagrożenie zdrowia i życia.

Czym różni się użądlenie osy od użądlenia pszczoły?

Wiele osób nie potrafi rozróżnić osy od pszczoły. Owady te są do siebie stosunkowo podobne, więc pierwsze spojrzenie, może nie pozwolić nam skutecznie ocenić, co zobaczyliśmy. Pszczoły żądlą równie często, jednak ich atak może być niebezpieczny w sytuacji, gdy jesteśmy uczuleni. Te owady pozostawiają w naszym ciele żądło, przez co nie mają możliwości kolejnego ataku, bo na ten pierwszy i jedyny poświęcają życie. Z osami jest inaczej, gdyż ich żądło nie zostaje w skórze, tak więc owad ten może nas zaatakować wiele razy w ciągu zaledwie jednego spotkania. Osa jest dłuższa od pszczoły i smuklejsza, jednocześnie jest mniej owłosiona i jaśniejsza.

Co robić, gdy dojdzie do użądlenia?

Gdy dojdzie do użądlenia przez osę, najczęściej pierwszym widocznym objawem jest opuchlizna. Konieczne jest wnikliwe obserwowanie, czy pojawiają się inne objawy lub, czy obrzęk zanadto się nie rozszerza. Jeśli osoba użądlona jest uczulona na jad osy, może dojść do wystąpienia reakcji anafilaktycznej, przy której istotna jest szybka reakcja i wezwanie pomocy, w przeciwnym razie może dojść do nagłego zatrzymania akcji serca i śmierci.

Jakie znamy sposoby na użądlenie osy?

Gdy dojdzie do użądlenia przez osę, pojawia się obrzęk, ale i silny ból. Złagodzenie tych dolegliwości jest możliwe, poprzez zastosowanie jednego z wielu znanych sposobów. Na starcie sprawdzą się okłady z lodu. Ponieważ najwięcej os występuje latem, warto posiadać przy sobie, szczególnie jeśli jesteśmy alergikami, lek na użądlenie osy. Na zmniejszenie opuchlizny i złagodzenie bólu sprawdzi się wiele produktów, np. w formie maści, które dostępne są w aptece bez recepty.

Mimo wszystko w wielu przypadkach najskuteczniejsze okazują się domowe sposoby na użądlenie osy. Jednym z takich rozwiązań są okłady z cebuli, które są dość powszechnie polecane w sytuacji, gdy dojdzie do takiego użądlenia. Istotnie warto przekroić warzywo na pół i przyłożyć do cierpiącego miejsca. Sok z cebuli powoduje zneutralizowanie jadu i łagodzi ból, a co najważniejsze szybko działa.

Kolejnym sposób zalecany jest bezpośrednio po ukąszeniu. Miejsce zranienia należy polać kwaśnym roztworem, może to być ocet lub sok z cytryny. Takie działanie wywoła pieczenie, ale jednocześnie szybko zneutralizuje jad osy.

Gdy dojdzie do użądlenia przez osę, kluczową rolę odgrywa czas. Ważna jest szybka reakcja, która może nam oszczędzić bólu i zmniejszyć opuchliznę. Warto z pewnością wiedzieć, jak właściwie postąpić. Jeśli użądlona osoba jest uczulona, to występuje zagrożenie jej życia. W takiej sytuacji należy jak najszybciej wezwać pogotowie. Szybkie pojawianie się objawów ogólnych, takich jak gorączka, majaczenie, rozkojarzenie, problemy żołądkowe, płytki przyspieszony oddech, szybkie bicie serca świadczą o rozwijaniu się silnej i zagrażającej życiu reakcji alergicznej. Sami nie udzielimy pomocy. Potrzebna jest pomoc medyczna, dlatego w takiej sytuacji nie czekamy ani chwili – mogą liczyć się sekundy.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania