Czy słyszałeś o Zesztywniającym Zapaleniu Stawów Kręgosłupa?

Zapalenie stawów kręgosłupa - zdjęcie partnera

Do lekarza zgłasza się młody mężczyzna. Skarży się na bóle kręgosłupa, postępującą sztywność, stany podgorączkowe, chudnięcie i uczucie ciągłego zmęczenia. Twierdzi, że dolegliwości nasilają się w nocy, a częściowo ustępują po ćwiczeniach fizycznych. Wówczas lekarzowi nasuwa się podejrzenia Zesztywniającego Zapalenia Stawów Kręgosłupa. Dlaczego?

ZZSK (choroba Bechterewa) to przewlekła choroba zapalna dotykająca najczęściej ludzi w wieku dojrzewania i młodych dorosłych, częściej mężczyzn niż kobiety. Zmiany umiejscawiają się w okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Tępe, trudne do zlokalizowania bóle promieniują do pachwin, pośladków i kolan. Czasami procesem zapalnym zajęte są też ścięgna Achillesa i rozcięgna podeszwowe. Niestety nie wiadomo, jakie są czynniki wyzwalające chorobę. W Polsce i innych krajach Europy Środkowej częstość występowania ZZSK wynosi 4 na 1000.

Jakie badania umożliwiają postawienie diagnozy choroby Bechterewa?

Badanie krwi i moczu

W okresie nasilenia objawów podniesione będą parametry świadczące o stanie zapalnym czyli OB, CRP i białe krwinki. Zawyżony może być poziom gammaglobulin. U ponad 90% chorych występuje dodatni marker HLA B27. W moczu czasami obecne jest białko lub czerwone krwinki.

Badania obrazowe

W diagnostyce ZZSK zasadniczo znajdują zastosowanie dwa rodzaje badań obrazowych. Zdjęcia RTG oraz rezonans magnetyczny. W zdjęciach rentgenowskich można uwidocznić zmiany późne. U osób, u których choroba trwa krótko, nieprawidłowości da się dostrzec tylko w skanach z rezonansu magnetycznego.

Stwierdzenie przez lekarza charakterystycznych objawów

Należy do nich długotrwały ból okolicy krzyżowo-lędźwiowej lub ograniczenie ruchomości odcinka lędźwiowego kręgosłupa oraz klatki piersiowej.

Jak leczy się chorobę Bechterewa?

W leczeniu farmakologicznym wykorzystuje się zasadniczo cztery grupy leków:

- NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne) - są to leki pierwszego wyboru i występują w wielu formach m. in. doustnej, roztworu do podawania w zastrzykach, w czopkach, w chłodzącym żelu na skórę, plastrach, aerozolu czy maści o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym,

- leki przeciwbólowe - np. paracetamol lub leki z grupy opioidów,

- GKS (glikokortykosteroidy) - leki te charakteryzują się działaniem przeciwzapalnym i można je podać miejscowo do zajętego stawu,

- LMPCh (leki modyfikujące przebieg choroby) - dzielą się na syntetyczne i biologiczne. Wykazują różne mechanizmy działania, dobiera się je indywidualnie dla każdego pacjenta w zależności od rodzaju objawów, czasu trwania choroby, reakcji na inne leki i oczekiwań co do efektów leczenia.

Jak należy zmodyfikować styl życia?

Chory powinien mieć świadomość, że jego stan zdrowia i sprawność fizyczna w dużej mierze zależy od przestrzegania zaleceń i wprowadzenia modyfikacji stylu życia. Należy spać na twardym podłożu z małą poduszką pod głową. Kolejnym krokiem może być rzucenie palenia. Dobrym pomysłem jest konsultacja z fizjoterapeutą. Ćwiczenia fizyczne, rozmaite formy fizykoterapii (leczenia bodźcami fizycznymi) i balneoterapii (leczenia zabiegami z wykorzystaniem wody w różnych temperaturach) mogą pomóc spowolnić postęp choroby.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania