Dawni Nubijczycy chorowali na schistosomatozę.

Jak informują naukowcy w „American Journal of Physical Anthropology” już starożytni Nubijczycy chorowali na pasożytnicza chorobę wywołaną przez przywre Schostosoma mansoni.

Maleńka wręcz mikroskopijna przywra schistosoma jest odpowiedzialna za bardzo ciężką chorobę – schistosomatozę. Przywra dostaje się do wnętrza organizmu przez skórę kiedy to osoba zażywa kąpieli lub nawet brodzi w nieznanej wodzi. Za pośrednictwem krwioobiegu dostaje się do wewnętrznych narządów i zasiedlając się w nich następnie je niszczy. Jej kolejne rozwojowe stadia są wydalane razem z moczem i kałem ludzki i w ten sposób mogą przedostawać się do słodkich zbiorników wodnych, gdzie poszukuje ona 2 żywiciela którym jest odpowiedni rodzaj ślimaka.

Na dzień dzisiejszy na schisrosomiazę choruje około 200 mln osób na świecie i są to głównie mieszkańcy regionów gdzie rolnictwo jest oparte na irygacji. Przywra ta znalazła idealne środowisko dla rozprzestrzeniania się dzięki kanałom które nawadniają uprawniane pola jak podobnie miało to miejsce już 1500 lat temu w Nubii.

Źródło: rynek zdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania