E zwolnienie online - sprawdź kiedy i jak można je uzyskać

Wybity bark - zdjęcie partnera

E zwolnienie online to nowoczesna forma dobrze znanego papierowego zwolnienia lekarskiego. Charakteryzuje się ono dużo większą wygodą, łatwością w użytkowaniu i intuicyjnością. Zaświadczenie może być wystawione niemalże „od ręki”. Dzięki automatyzacji systemu, zwolnienie zostanie natychmiast przekazane pracownikowi, którego dotyczy, a także jego pracodawcy. Od 2018 roku w Polsce są wystawiane zwolnienia tylko w formie elektronicznej, dlatego każdy ubezpieczony pracownik powinien zapoznać się z tym zagadnieniem, aby wiedzieć w jaki sposób może uzyskać tego typu zaświadczenia oraz jakie konkretnie obowiązki i przywileje wynikają z jego otrzymania. W dzisiejszym artykule odpowiadamy jak uzyskać elektroniczne zwolnienie lekarskie, co zrobić po jego otrzymaniu, a także przedstawiamy świadczenia przysługujące podczas jego trwania.

Jak uzyskać e zwolnienie online?

E zwolnienie online można uzyskać korzystając z tradycyjnych lub nieco bardziej nowoczesnych metod. Podstawowym sposobem na otrzymanie zwolnienia jest skontaktowanie się z wybranym lekarzem i odbycie wizyty w gabinecie. Podczas jej trwania, medyk dokładnie zbada chorego pacjenta i na tej podstawie zadecyduje czy stan jego zdrowia wskazuje na potrzebę odbycia urlopu chorobowego. Ubezpieczony pracownik może również uzyskać zwolnienie bez wychodzenia z domu. Bardzo popularne stają się obecnie konsultacje online oraz wideo-spotkania. W takiej sytuacji lekarz przeprowadzi dokładny wywiad dotyczący stanu zdrowia pacjenta i zaobserwowanych przez niego dolegliwości. W celu uzyskania zwolnienia lekarskiego można odwiedzić również jedną z dedykowanych stron internetowych oferują generowanie takich zaświadczeń. Po kliknięciu w odpowiedni link naszym oczom powinien ukazać się formularz dotyczący stanu zdrowia i zaobserwowanych dolegliwości. Po wypełnieniu i wysłaniu ankiety użytkownik zostanie przekierowany do okna płatności. Jak tylko wpłata zostanie zaksięgowana, zwolnienie zostanie przyjęte do realizacji.

Czy zwolnienie elektroniczne należy przekazać pracodawcy?

Wiele osób zastanawia się czy gotowe zwolnienie należy przekazać swojemu pracodawcy. Dawniej, kiedy obowiązywały jeszcze papierowe zwolnienia, chory pracownik był zobowiązany do odwiedzenia miejsca pracy i dostarczenia kopii otrzymanego L4. Obecnie cały proces jest zautomatyzowany i pozwala na pozostanie w domu. W chwili wygenerowania zwolnienia, zaświadczenie to zostaje przekazane zarówno do pacjenta, którego dotyczy, jak i do jego pracodawcy. Dzięki temu zostaje on automatycznie poinformowany o nieobecności pracownika spowodowanej niedyspozycją. System należący do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest bardzo dobrze przemyślany i pozwala w pełni skupić się na leczeniu oraz powrocie do zdrowia, ponieważ zostaje wręczony z wielu formalności i obowiązków.

Jakie świadczenia przysługują podczas trwania e zwolnienie online?

E zwolnienie online można uzyskać będąc niezdolnym do wykonywania pracy. Z reguły okres zwolnienia może trwać maksymalnie 182 dni w ciągu roku, jednak w określonych przypadkach może zostać wydłużony. Dłuższy urlop chorobowy należy się kobietom w ciąży oraz osobom chorym na gruźlicę. Mają oni prawo do aż 270 dni zwolnienia w ciągu roku. W trakcie trwania urlopu chorobowego, każdemu ubezpieczonemu pracownikowi należy się wynagrodzenie lub zasiłek.  Dzięki wypłacaniu tych świadczeń chory zachowuje prawo i możliwość do stałego dochodu. Zarówno wynagrodzenie chorobowe jak i zasiłek są wypłacane w wymiarze 80% podstawy wynagrodzenia, czyli średniej wysokości pensji wypłaconych w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Prawo do pełnego wynagrodzenia zachowują chore kobiety w ciąży oraz osoby, które doznały urazów w wyniku wypadku w drodze do lub z pracy. Otrzymują one 100% podstawy wynagrodzenia.

Kiedy można utracić przysługujące świadczenia?

Z reguły świadczenia, takie jak wynagrodzenie chorobowe czy zasiłek przysługują każdemu ubezpieczonemu pracownikowi, jednak aby zachować prawo do ich pobierania należy przestrzegać zasad i wytycznych zwolnienia lekarskiego. W trakcie trwania urlopu chorobowego pracownik może spodziewać się kontroli przeprowadzonej przez ZUS lub pracodawcę. W trakcie takiej wizyty przedstawiciel oceni stan zdrowia pacjenta oraz sposób respektowania przez niego zaleceń lekarza. Jeśli okaże się, że pracownik jest dyspozycyjny do podjęcia pracy, zwolnienie zostanie anulowane a świadczenia odebrane. W celu oceny stanu zdrowia chorego może zostać powołana również specjalna komisja lekarska. Jej członkowie także mają prawo do podważenia zasadności urlopu chorobowego. Wynagrodzenie chorobowe oraz zasiłek mogą zostać odebrane również w sytuacji, gdy chory pracownik w trakcie zwolnienia podejmuje jakąkolwiek pracę prowadzącą do zarobku. Wraz z utratą świadczeń pieniężnych pracownik zostanie zobligowany do zwrotu dotychczas otrzymanych rad razem z odpowiednio naliczonymi odsetkami.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania