Etapy pionizacji pacjentów

Toddler - zdjęcie partnera

Pionizacja chorych polega na zmianie pozycji pacjenta z leżenia do chodzenia. Odbywa się etapami, z których każdy dostosowuje się do indywidualnych możliwości pacjenta. Przy pionizacji używa się pionizatorów, balkoników oraz trójnogów.

Czym jest pionizacja?

Pionizacja czynna to przywracanie pacjenta z pozycji leżącej do pionowej. Jest stosowana u osób po operacjach, często po niedowładach i porażeniach. Odbywa się etapami przez półsiedzenie, siad płaski, siad z opuszczonymi nogami, a następnie stanie. Ostatnim etapem jest chodzenie przy pomocy dwóch osób, balkonika lub trójnogów. Proces rozpoczyna się od najwyższego etapu, który osiągnął pacjent. Jednak, jeśli pojawią się u niego niepożądane objawy (np. zawroty głowy, nudności lub niepokój), należy cofnąć się o jeden etap bądź do leżenia. Każdy etap powinien potrwać tyle, by pacjent mógł go samodzielnie osiągnąć i pozostać w nim przez dłuższy czas. Przy pionizacji często korzysta się z urządzenia, które poprawia perystaltykę jelit, wentylację płuc i ruchomość stawów. Jest to pionizator, umożliwiający bardziej komfortowe przywracanie umiejętności chodzenia. Istnieje też pionizacja bierna, w której całą pracę wykonuje rehabilitant. Odbywa się ona na łóżku pionizacyjnym.

Pionizacja z leżenia

Przez cały czas trzeba utrzymywać kontakt wzrokowy i - jeśli to możliwe - słowny. Początkowo należy unieść wezgłowie łóżka, aby podnieść głowę pacjenta. Należy to wykonywać stopniowo od kąta 30 stopni, przez 45, 60, aż do 90.

Pionizacja - siedzenie w łóżku

Jeśli pierwszy etap przebiegł pomyślnie, można pomóc choremu usiąść na łóżku. Kolejny należy zacząć wtedy, gdy pacjent może siedzieć przez długi czas, a także pić, jeść, czytać i ćwiczyć w tej pozycji.

Siedzenie na łóżku z opuszczonymi nogami a pionizacja

Do siedzenia na łóżku z opuszczonymi nogami chory przechodzi samodzielnie bądź z pomocą drugiej osoby. Jest to bardzo ważny etap, który wymusza utrzymanie równowagi i stabilizację tułowia. Można ją ułatwić poprzez podłożenie zrolowanej kołdry lub poduszki pod plecy pacjenta.

Przesadzanie z łóżka na fotel lub wózek

Kolejny etap to przesadzanie chorego z łóżka na fotel bądź wózek. Pacjent nawet przez chwilę nie znajduje się tu w pozycji pionowej, aby nie zaburzyć całego procesu pionizacji.

Pionizacja – wstawanie

Następny krok to wstawanie, przy którym należy pomóc osobie pionizowanej znaleźć się w pozycji stojącej. Ten etap powinien potrwać tyle czasu, ile wytrzyma chory.

Chodzenie – ostatni etap pionizacji

Pacjent, który swobodnie stoi w asyście jednej lub dwóch osób, może rozpocząć chodzenie. Warto mu to ułatwić, asekurując lub podając do dyspozycji balkonik bądź trójnogi.

Zobacz także: Wspomaganie rozwoju fizycznego dzieci z porażeniem mózgowym

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania