Jak działa materac przeciwodleżynowy

Materac przeciwodleżynowy - zdjęcie partnera

Materac przeciwodleżynowy to ważny element wyposażenia łóżka chorego. W dużym stopniu wpływa na jego komfort życia, minimalizując ryzyko pojawienia się bolesnych odleżyn. Osoby na stałe unieruchomione z różnych powodów, mogą dzięki niemu czuć się wygodniej. Na czym polega jego działanie? Jakie kwestie mają znaczenie podczas wyboru materaca odleżynowego?

Materac przeciwodleżynowy to ważny element wyposażenia łóżka chorego. W dużym stopniu wpływa na jego komfort życia, minimalizując ryzyko pojawienia się bolesnych odleżyn. Osoby na stałe unieruchomione z różnych powodów, mogą dzięki niemu czuć się wygodniej. Na czym polega jego działanie? Jakie kwestie mają znaczenie podczas wyboru materaca odleżynowego? 

Kto najbardziej potrzebuje materaca przeciwodleżynowego?

Materac przeciwodleżynowy powinien być stosowany u osób, które z powodu swojego stanu zdrowia muszą na stałe przebywać w pozycji leżącej. Pacjenci, mający problem z samodzielnym zmienianiem pozycji ciała i poruszaniem mogą dzięki niemu uniknąć pojawienia się odleżyn i problemów z nimi związanych. Naturalnym sposobem zapobiegania odleżynom jest zmiana pozycji przynajmniej co cztery godziny. Jednak nie zawsze jest to możliwe.

Każdej zdrowej osobie łóżko kojarzy się z odpoczynkiem. Podczas snu wielokrotnie zmieniamy pozycje po to, by było nam wygodnie. Jest to naturalny odruch, który nasze ciało natychmiast wykonuje gdy poczujemy jakikolwiek dyskomfort. Niestety pacjenci przebywający w łóżku przez cały czas, cierpiący na różnego rodzaju dolegliwości muszą mierzyć się z wieloma problemami związanymi z unieruchomieniem. Tworzące się na ich ciele odleżyny spowodowane długotrwałym uciskiem na tkanki to dla nich poważne utrudnienie.

Szeroki wybór materacy przeciwodleżynowych znaleźć można na portalu medycznym  MedicalOnline.pl  

W jaki sposób dochodzi do powstania odleżyn?

Bolesne rany najczęściej występują w okolicach bioder, łopatek, łokci czy pięt. Na początku zbyt długo uciskany punkt na ciele staje się zaczerwieniony, co wynika z większego przekrwienia w tej okolicy. Z czasem pojawiają się pęcherze, a gdy te pękną, uwidaczniają się rany, mogące powodować zakażenie. Odleżyny to poważny problem dla każdego chorego dlatego nie można go lekceważyć. Zanim odleżyny się pojawią, musi przejść pewien proces, któremu można zapobiec. 

Na czym polega działanie materaca przeciwodleżynowego?

Materace odleżynowe są skonstruowane tak, by powodować równomierną stymulację tkanek. Powierzchnia ciała jest dzięki nim naprzemiennie uciskana i w konsekwencji również pobudzana. Eliminuje to problem długotrwałego nacisku  na jeden fragment na ciele. Komory materaca są tak skonstruowane, by opadały i podnosiły się naprzemiennie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze materaca przeciwodleżynowego?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów materaców przeciwodleżynowych. Różnią się one między sobą między innymi kształtem oraz wielkością komór i oczywiście ceną. Jednymi z bardziej popularnych są materace piankowe, zbudowane ze specjalnej pianki poliuretanowej, która jest bardzo sprężysta. Cena materaca przeciwodleżynowego piankowego nie należy do najwyższych. Materace piankowe są łatwe w utrzymaniu w czystości. Jednak ciśnienie w ich komorach nie zmienia się, dlatego ich skuteczność w porównaniu do innych modeli nie plasuje się wysoko. 

Do jednych z częściej wybieranych materaców przeciwodleżynowych należą materace rurowe. W takich materacach komory kształtem przypominają wałki przebiegające przez szerokość materaca. Ten rodzaj materaców jest szczególnie pomocny u osób, które odleżyn już doświadczyły.  Dzięki wyjmowanym komorom tacy pacjenci mogą odczuć ulgę w newralgicznych miejscach.

Chorym unieruchomionym na stałe do łóżka mogą pomóc również materace bąbelkowe. Są one przeznaczone dla osób z prawidłową wagą. Komory takich materaców są niewielkie i równomiernie rozłożone, dzięki czemu skutecznie zapobiegają powstawaniu odleżyn. Niestety u pacjentów z nadwagą tego typu materace się nie są polecane.

Jak działa materac przeciwodleżynowy z kompresorem?

Specjalistyczny sprzęt zwiększający komfort chorego nie jest przeznaczony jedynie dla profesjonalnych placówek medycznych. Profesjonalne akcesoria takie jak materac przeciwodleżynowy pneumatyczny mogą być z powodzeniem wykorzystywane w warunkach domowych. Materac zmiennociśnieniowy umożliwia zmianę ciśnienia pod wpływem nacisku ciała chorego. Jest on wyposażony w kompresor działający automatycznie, który wtłacza powietrze w jego komory naprzemiennie. Zmiana ciśnienia w komorach pobudza krążenie w miejscu podparcia i zapobiega powstawaniu odleżyn.

Posiadanie materaca przeciwodleżynowego zmiennociśnieniowego nie oznacza, że chory nie musi zmieniać swojej pozycji. Żaden, nawet najbardziej zaawansowany model nie wyklucza w stu procentach ryzyka pojawienia się odleżyn. U niektórych pacjentów dolegliwość ta może pojawić się po bardzo krótkim czasie, a u innych nie występuje nigdy. Jest to zależne od indywidualnej odporności na tę przypadłość dlatego ciężko przewidzieć kiedy i czy w ogóle ona wystąpi.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania