Jak korzystać z maseczki ochronnej? Jakie maseczki warto kupować?

Maska na twarz - zdjęcie partnera

Obowiązek zakrywania twarzy wymusił zakup maseczek i użytkowanie ich na co dzień. Chociaż wydaje się, że zasłanianie nosa i ust to z pozoru błaha czynność, wiele osób nie wie, jak prawidłowo zabezpieczać się przed rozprzestrzeniającym się wirusem. Nieprawidłowe noszenie maseczki może doprowadzić do zarażenia się. O czym należy pamiętać, korzystając z maski ochronnej i jaką warto kupić?

Rodzaje maseczek ochronnych

W ostatnich miesiącach przybyło różnych rodzajów maseczek ochronnych. Wśród tych najpopularniejszych wymienia się jednorazowe maseczki chirurgiczne, półmaski filtrujące, maseczki wielokrotnego użytku, maski z filtrami, maski bawełniane itd. Jeśli ktoś musi codziennie wychodzić z domu, wówczas sprawdzi się ochrona, z której można korzystać wiele razy. Takie maseczki należy jednak dezynfekować po każdym użyciu. Jeżeli chodzi o skuteczność, największy poziom ochrony dają półmaski filtrujące FFP3, są one nieco droższe od pozostałych akcesoriów. Jeśli posiadamy odpowiedni materiał i gumki, takie zabezpieczenie na twarz możemy zrobić samodzielnie. W Internecie mnóstwo jest poradników z gotowymi krojami i wskazówkami, jak to zrobić. Maski ochronne, m.in. maseczki chirurgiczne i bawełniane znajdziesz też w ofertach sprzedaży na sprzedajemy.pl/zdrowie-i-uroda/zdrowie/maski-ochronne.

 

Jak zakładać maseczkę ochronną?

Wydaje się, że nie ma nic trudnego w użytkowaniu maseczek, nie jest to jednak prawda. Przede wszystkim należy zachować przy tym odpowiednie środki ostrożności i to już przed samym założeniem. Zanim weźmiemy do rąk zdezynfekowaną maseczkę, konieczne jest staranne umycie rąk, dopiero wtedy można przystąpić do mocowania zakrycia. Maskę należy nałożyć tak, aby dokładnie przylegała ona do skóry. Powinna być zasłonięta znaczna część nosa i pozostała dolna część twarzy. Dokładne instrukcje zakładania są dołączane do produktów, mogą być one uzależnione od konkretnego rodzaju maski.

 

Jak korzystać z maski ochronnej?

Najwięcej błędów popełnia się przy noszeniu maseczki. Może to wynikać z odczuwanego dyskomfortu. Wiele osób ma trudności z oddychaniem, zaparowują im okulary. Zaleca się, by mając już nałożoną maseczkę, oddychać wyłącznie przez nos. Dzięki temu będzie nam wygodniej, zmniejszy się też prawdopodobieństwo przeniknięcia wirusa do organizmu. Z kolei osoby, które noszą okulary, powinny zadbać o dokładne dopasowanie góry maski do twarzy. Im bardziej przylega ona do skóry, tym mniejsze szanse, że okulary zaparują.

To, co najważniejsze, to niedotykanie maseczki podczas jej noszenia. Na zewnętrznej stronie mogą gromadzić się wirusy i inne drobnoustroje, które są dla nas potencjalnym zagrożeniem. Trzeba więc powstrzymać się przed dotykaniem maski ochronnej i w ogóle twarzy. Jeśli przypadkiem jednak to zrobimy, lepiej umyć ręce, chociażby żelem dezynfekującym.

 

Kolejnym częstym błędem jest noszenie maseczki jednorazowej wiele razy. Jak sama nazwa wskazuje, nie jest ona wielorazowa. Chociaż może się wydawać, że wizualnie nadal jest dobra, taką maseczkę po zawilgoceniu należy od razu wyrzucić. Wszelkie próby dezynfekowania osłabią jej funkcję ochronną.

 

Kluczowe jest także zdejmowanie maseczki ochronnej. Należy chwycić ją za gumki lub za wiązanie, bez dotykania samej maski, i powoli zdjąć ją, chowając następnie do szczelnego woreczka. Po tej czynności należy dokładnie umyć ręce. Jeśli maseczka jest jednorazowa, trzeba ją wyrzucić. Produkty wielokrotnego użytku lepiej przechowywać w zamkniętym woreczku aż do momentu dezynfekcji.

 

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania