Jak łagodzić ból i skurcze brzucha w niestrawności?

Niestrawność - zdjęcie partnera

Ból i skurcze brzucha to relatywnie częsta przypadłość. Zwykle towarzyszą problemom trawiennym, chociaż mogą pojawiać się również w wyniku silnego stresu, a także poważnych schorzeń przewodu pokarmowego.

Nieprzyjemny ból wynikający ze skurczu żołądka najczęściej zlokalizowany jest w górnej części brzucha. Bardzo często pojawia się wraz z szeregiem innych objawów dyspeptycznych, takich jak wzdęcia, gazy, odbijanie się, nudności czy mdłości. Incydentalne skurcze można z powodzeniem łagodzić domowymi metodami, np. ziołami. Jeśli jednak dolegliwości utrzymują się dłuższy czas, warto skonsultować się z lekarzem.

Najczęstsze przyczyny skurczów żołądka

Tak naprawdę skurcze żołądka są niezbędne dla prawidłowego trawienia, gdyż właśnie dzięki nim pokarm przesuwany jest do dalszych odcinków przewodu pokarmowego. Proces ten określany jest mianem perystaltyki. Jednak w prawidłowych warunkach praca żołądka nie jest odczuwalna dla zdrowego człowieka. Silne skurcze, a nawet dolegliwości bólowe, świadczą o tym, że w procesie trawiennym doszło do pewnych nieprawidłowości.

Problemem zwykle są błędy żywieniowe. Przejedzenie, spożywanie zbyt tłustych potraw, ostre przyprawy, a nawet zbyt duża ilość gazowanych napojów to najczęstsze przyczyny nieprzyjemnego kłucia, pieczenia, gniecenia. Do dyskomfortu mogą prowadzić niektóre pokarmy ciężkostrawne, zazwyczaj grzyby. Skurcze w brzuchu często pojawiają się też przy innych dolegliwościach dyspeptycznych, takich jak wzdęcia czy biegunki.

Skurcze i ból brzucha mogą ujawniać się także w wyniku silnego stresu. Do innych przyczyn dolegliwości zaliczamy m.in. miesiączkę, zapalenie narządów rodnych, ciążę.

Jak łagodzić ból i skurcze brzucha domowymi sposobami?

Kiedy incydentalnie pojawiają się u ciebie skurcze i ból żołądka, warto sięgnąć po ziołowe preparaty, które działają łagodnie, ale skutecznie i bezpiecznie. Pomocne są przede wszystkim ziołowe herbatki, np. z rumianku lub mięty pieprzowej. Rumianek rozluźnia mięśnie przewodu pokarmowego i łagodzi stany zapalne. Z kolei mięta pieprzowa usprawnia procesy trawienne. Zalecane jest również regularne spożywanie jogurtów z kulturami bakterii. Bardzo ważne jest również spożywanie posiłków o stałych porach, przy czym należy jeść niewielkie porcje, ale częściej, najlepiej 4-5 razy dziennie. Jedzenie powinno odbywać się w spokoju i bez pośpiechu.

Ziołowe preparaty mogą być pomocne również w przypadku doraźnych problemów trawiennych objawiających się skurczami. Zalecane są przede wszystkim olejki roślinne o działaniu rozkurczającym m.in. lawendowy, goździkowy, cynamonowy czy mięty pieprzowej. Olejki mogą być spożywane doustnie, ale przy bólu brzucha można je stosować także do nacierań, wykonując delikatny masaż brzucha.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Chociaż ból i skurcze żołądka najczęściej związane są z incydentalnymi problemami trawiennymi, u niektórych osób mogą świadczyć o poważniejszych problemach zdrowotnych. Jeśli nieprzyjemne dolegliwości utrzymują się przez dłuższy czas lub/i towarzyszą im inne objawy, takie jak np. zatrzymanie stolca i wymioty, ostre krwawienie z przewodu pokarmowego, przewlekle występująca krew w stolcu, nocny ból brzucha, budzący chorego ze snu, wyczuwalny ból w brzuchu itp., konieczna jest wizyta u lekarza.

Napisano dla Amol.pl.

Artykuł sponsorowany

to na gardło jest i na

to na gardło jest i na dojczeMakrela działa

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania