Jak leczyć zapalenie pęcherza moczowego?

zapalenie-pecherza-moczowego.jpg

Zapalenie pęcherza moczowego znacznie częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Wynika to między innymi z krótszej cewki moczowej, co sprawia, iż drobnoustroje mają znacznie łatwiejszy dostęp do pęcherza. Choć samo zakażenie raczej nie należy do poważnych schorzeń, to jednak warto rozpocząć od razu właściwe leczenia. W przeciwnym bowiem wypadku może dojść do różnych komplikacji. Jak leczyć zapalenie pęcherza moczowego?

Objawy zapalenia pęcherza

Zanim przejdziemy do właściwych metod leczenia, przeanalizujmy objawy tej choroby, albowiem dzięki prawidłowej diagnozie, łatwiej będzie nam dobrać odpowiednie środki. Jednym z bardziej wyrazistych objawów jest zwiększone uczucie parcia na mocz. Pacjenci skarżą się na znacznie zwiększoną częstotliwość oddawania moczu. Do tego może się pojawić nieprzyjemne uczucie pieczenia w trakcie wizyty w toalecie oraz chwilę po. Przy bardziej nasilonym zapaleniu pęcherza występują również bóle brzucha. Równocześnie chorobie tej mogą towarzyszyć także pewne objawy ogólnoustrojowe. Przy mocnym zakażeniu pojawia się gorączka, dreszcze czy nudności. Jeśli mamy tego typu objawy, to koniecznie należy zrobić badania moczu, choć w wielu przypadkach już jego wygląd może sugerować nam stan zapalny. W takiej sytuacji mocz bywa bowiem mętny oraz specyficznie pachnie.

Pamiętajmy, że przy nieodpowiednim leczeniu bądź całkowitym jego zaniechaniu taka infekcja może przejść w stan przewlekły, a w przyszłości spowodować nawet zapalenie nerek czy ich niewydolność. Jak leczyć zapalenie pęcherza moczowego we właściwy sposób?

Leczenie infekcji

Podczas terapii warto stosować nie tylko odpowiednie środki farmaceutyczne, ale również i pewne metody domowe. Podstawą leczenia jest przyjmowanie sporej ilości płynów. Najlepiej sprawdza się w tym przypadku woda z cytryną bądź moczopędne herbatki ziołowe. Wśród nich wymienić można między innymi napar ze skrzypu, pokrzywy, mniszka czy bratka.

Ważne jest również wygrzewanie okolicy pęcherza moczowego. Wychłodzenie sprzyja bowiem dalszemu rozwojowi stanu zapalnego. Warto więc założyć dłuższy sweter, który będzie nas chronił. Nocą możemy natomiast przyłożyć termofor, aby dodatkowo ocieplić okolice pęcherza. Pomocne będą także rozgrzewające kąpiele. Idealnie jako dodatek nadaje się napar z rumianku, dziurawca czy krwawnika. Tego typu zioła działają nie tylko bakteriobójczo, ale również przeciwzapalnie.

Jeśli chodzi zaś o preparaty farmaceutyczne, to najlepiej zastosować takie, które podziałają na różnorodne bakterie. Tego rodzaju preparaty sprawią, iż z łatwością wyleczymy zapalenie pęcherza moczowego i nie dopuścimy do niebezpiecznych powikłań wynikających z niedoleczonego zakażenia. Pamiętajmy, że w przypadku tego schorzenia leki przyjmujemy jeszcze po ustąpieniu objawów. W przeciwnym wypadku może dojść do nawrotu choroby, a w dodatku uodpornienia się bakterii na działanie określonych składników. Po leczeniu warto zadbać o profilaktykę, aby nieprzyjemne objawy znów nie powróciły. Podstawą będzie tutaj picie sporej ilości wody, a także herbat ziołowych jak pokrzywa czy skrzyp. Ponadto należy też zadbać o odpowiedni strój, czyli taki, który będzie zakrywał okolice pęcherza moczowego. Najczęstszą przyczyną jego zapalenia jest bowiem właśnie wychłodzenie.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania