Jak się opiekować osobami starszymi?

Starszy pan w kapeluszu - zdjęcie partnera

Wraz z wiekiem pojawiają się problemy dotyczące wykonywania pewnych czynności. Coraz trudniej jest z pamięcią, czy koordynacją ruchową, a coraz bardziej potrzebujemy obok siebie kogoś, kto mógłby nas odciążyć od niektórych zadań. W tej sytuacji pomocna okazują się najbliżsi, jednak należy mieć na uwadze, że oni mają swoje życie i nie zawsze będą w stanie odpowiednio zająć się osobami starszymi. W krajach zachodnich natomiast popularnością cieszą się domy spokojnej starości, a także korzystanie z usług specjalnych opiekunów przygotowanych na pracę z osobami w podeszłym wieku.

Czynności opiekunki dla starszych

Opiekunka do osób starszych musi mierzyć się z wieloma trudnymi sytuacjami w swojej pracy. Są to różnego rodzaju czynności pielęgnacyjne, w tym m.in. pomoc w utrzymaniu higieny ciała, a więc np. przy kąpieli lub też przewijanie i wymiana pieluch w przypadku osób już niedołężnych. Z reguły głównie chodzi jednak o utrzymanie czystości w domu - pomoc w sprzątaniu seniorom, a także w zrobieniu zakupów, praniu ubrań, czy ugotowaniu obiadu.

Ręce starszej osoby

Opiekunka do osób starszych w Niemczech powinna znać oczywiście język niemiecki w takim stopniu, aby porozumieć się z seniorami. Ważne jest też, aby wcześniej dowiedzieć się więcej na temat klientów, których będzie obsługiwać. Chodzi tutaj o informacje na temat przebytych w przeszłości chorób, zwłaszcza jeśli jest to np. rak lub udar i ewentualną ocenę ryzyka ponownego wystąpienia. Powinna znaleźć się też wiadomość dotycząca samej posiadłości i jej wymiarów, a także daty, kiedy praca miałaby się zająć. Zwykle planowany czas trwania takiego przedsięwzięcia ma około 2-3 miesiące. Zarobki wahają się w granicach 1200-1600 euro, choć w miarę możliwości można wynegocjować sobie jeszcze lepsze sumy.

O co musi zadbać efektywna opiekunka do osób starszych?

Nie należy zapominać, że opieka nad osobami starszymi wymaga poświęcenia mnóstwo czasu. Opiekunka powinna być przede wszystkim cierpliwością i umieć odpowiedzieć na potrzeby klientów. Troska, zrozumienie i poczucie jedności to główne kwestie, których często brakuje osobom starszym, a zwłaszcza tym, którym brakuje wsparcia ze strony rodziny. Na stronach internetowych można znaleźć dodatkowe porady na temat czynności pielęgnacyjnych względem seniorów. Taka osoba jest z reguły wrażliwa, więc trzeba się umiejętnie przygotować do zapewnienia higieny. Bardzo ważne jest też bycie ostrożnym podczas transferu takich osób i próbie przeniesienia z jednego miejsce na drugie. M.in. ustawienie seniora na wózku inwalidzkim wymaga rozwagi.

Artykuł zewnętrzny

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania