Jak zniwelować wydzielanie sebum? Zobacz 5 sprawdzonych sposobów!

Twarz kobiety - Zdjęcie partnera

Nadmierna praca gruczołów łojowych stwarza wiele problemów natury estetycznej, z którym boryka się wiele kobiet posiadających cerę tłustą bądź mieszaną. Wizualny efekt to intensywne błyszczenie się skóry na czole, nosie i brodzie (tak zwana linia T), czasem dodatkowo na policzkach. Jednak wcale nie oznacza to, iż wydzielanie sebum nie jest potrzebne. Wręcz przeciwnie, jest to naturalny proces, podczas którego powstaje płaszcz lipidowy chroniący skórę przed ewentualnym, szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Niestety, skóra charakteryzująca się nadmiernym wydzielaniem sebum wymaga odpowiedniej pielęgnacji i wyboru odpowiednich do jej potrzeb preparatów jak na przykład tonik matujący z serii Garnier Czysta Skóra.

Czym jest sebum?

Za charakterystyczny efekt błyszczenia odpowiedzialny jest łój, czyli sebum, które jest naturalną wydzieliną gruczołów łojowych zlokalizowanych na powierzchni niemalże całego ciała, z wyjątkiem wewnętrznej części dłoni i stóp. Jest to mieszanina różnych lipidów nabłonkowych.

Skład sebum:

 •    Glicerydy około 50%,
 •    Woski około 20%,
 •    Skwalen około 10%,
 •    Wolne kwasy tłuszczowe około 5%,
 •    Estry cholesterolu około 4%,
 •    Cholesterol około 1%,
 •    Inne substancje około 5%.

Rolą sebum jest przede wszystkim natłuszczanie i budowanie swoistej warstwy chroniącej przed szkodliwym działaniem bakterii, wirusów, grzybów oraz wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Dodatkowo ogranicza działanie promieni UV oraz ogranicza powstawanie zadrapań i urazów na powierzchni skóry. Warto wspomnieć, iż zabezpiecza – szczególnie skórę twarzy – przed niekorzystnym działaniem skrajnych temperatur.

Od czego zależy wydzielanie sebum?

Gospodarka hormonalna

Hormony odpowiedzialne za pracę gruczołów łojowych to przede wszystkim estrogen, progesteron – działanie hamujące oraz potęgujące wydzielanie łoju, gdzie zaliczamy testosteron, androstendion, 4-androstendion oraz dehydroepiandrosteron.

Wiek

Największa ilość sebum jest produkowana przez organizm noworodka i zmniejsza się po upływie 6 miesięcy. Kolejny moment, kiedy to następuje wzmożona praca gruczołów łojowych to okres dojrzewania, zwykle trwający do 18 roku życia. Począwszy od osiągnięcia 25 lat wraz z zachodzącym w organizmie procesem starzenia produkcja sebum z każdym rokiem zmniejsza się. Stąd osoby starsze borykają się z problemem suchej skóry.

Dieta

Niedobory składników odżywczych, szczególnie dieta niskotłuszczowa mają wpływ na nieprawidłową pracę gruczołów łojowych. Wiąże się to ściśle z zaburzeniami ze strony układu hormonalnego. Istotne znaczenie w przypadku nadmiernej produkcji sebum mają też witaminy: A (retinol), B2 (ryboflawina) i B6 (pirydoksyna).

Czynniki atmosferyczne

Wysoka temperatura otoczenia oraz suchy klimat powodują nadprodukcję sebum. W związku z tym, skóra najbardziej przetłuszcza się latem.  

Czynniki mechaniczne

Intensywne tarcie, nacisk, długotrwały dotyk pobudza gruczoły łojowe do pracy, co ma wpływ na wzmożoną produkcję łoju. Można to zaobserwować podczas częstego dotykania, głaskania skóry głowy, czego efektem są przetłuszczone włosy.

Pielęgnacja skóry twarzy i ciała

Zbyt częste mycie, stosowanie wysuszających kosmetyków powoduje zwiększone wytwarzanie sebum.

5 sposobów na zmniejszenie produkcji sebum

 1.     Myj twarz ciepłą lub letnią wodą.

Zaleca się unikanie skrajnych temperatur – gorąca woda wzmaga produkcję sebum, zaś myjcie twarzy w zimnej wodzie będzie bezskuteczne, gdyż ta nie rozpuści powierzchni lipidowej.

 1.     Unikaj preparatów na bazie alkoholu.

Ze względu na mocno odtłuszczające działanie na wstępie usuwają nadmiar łoju, jednak zbyt poważnie wysuszona skóra szybko uruchamia proces odbudowy płaszcza lipidowego i następuje wzmożona produkcja sebum.

 1.     Zastosuj tonik.

Zadaniem toniku do twarzy jest przywrócenie odpowiedniego pH skórze, która powinna mieć lekko kwaśny odczyn. Uchroni to ją przed szkodliwym działaniem bakterii, co ma ogromne znaczenie w przypadku cery tłustej i trądzikowej. Skuteczne działanie będzie miał tonik matujący i redukujący niedoskonałości Garniera z serii Czysta Skóra. Zwiera on w swoim składzie skoncentrowany kwas salicylowy znany ze swojego antybakteryjnego działania.

 1.     Zadbaj o nawilżenie.

Właściwie nawilżona skóra zapewnia zachowanie balansu hydrolipidowego. W związku z tym warto sięgnąć po krem o właściwościach silnie nawilżających.  Przesuszona niewłaściwą pielęgnacją skóra uruchamia nadmierną produkcję sebum.  

 1.     Wykonaj peeling.

W przypadku cery tłustej i mieszanej mamy do czynienia z nadmierną produkcją łoju, który zatyka gruczoły łojowe. Zbyt mocne natłuszczenie naskórka w dużo mniejszym stopniu umożliwia jego naturalne złuszczanie. W związku z tym osoby z tym typem skóry powinny regularnie stosować peeling, który pozwoli pozbyć się obumarłego naskórka i zaskórników.

Skóra tłusta wymaga wzmożonego nakładu sił i środków, które będą miały na celu znormalizowanie pracy gruczołów łojowych i wydzielania sebum. Prawidłowa pielęgnacja, odpowiednia dieta oraz unikanie czynników ryzyka to droga do poprawy kondycji cery.

Napisz opinię

 • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania