Kiedy dziecko nie toleruje laktozy

fotolia_70908473_subscription_monthly_m.jpg

Nietolerancja laktozy to jedna z najczęściej występujących form tego rodzaju dolegliwości.

Często mylona jest z inną przypadłością, jaką jest alergia pokarmowa. Należy jednak wiedzieć, że są to dwa różne schorzenia o zupełnie innym podłożu. Co wywołuje nietolerancję laktozy i jak można pomóc dziecku, które na nią cierpi? Poniżej odpowiadamy na te pytania.

Czym jest nietolerancja laktozy?

O nietolerancji laktozy mówi się wtedy, gdy w organizmie dochodzi do niewłaściwej reakcji po spożyciu produktów zawierających laktozę, czyli cukier mleczny. Przyczyną tego jest brak, niedobór lub niewłaściwe działanie laktazy, która jest enzymem trawiennym. Enzym ten jest niezbędny do prawidłowego rozkładu cukru mlecznego na galaktozę i glukozę. Jeżeli w organizmie nie ma tego enzymu, laktoza ulega fermentacji bakteryjnej, co powoduje między innymi występowanie gazów czy wzdęć.

Występują trzy rodzaje nietolerancji laktozy:
- pierwotna – kiedy dolegliwości pojawiają się już po spożyciu nawet niewielkiej ilości produktów zawierających laktozę;
- wtórna – która pojawia się w wyniku choroby lub terapii antybiotykowej, z reguły mija po leczeniu;
- wrodzona – można ją zaobserwować u niemowląt, z reguły jest dziedziczona.

Jak powinna wyglądać dieta osoby z nietolerancją laktozy?

U osób cierpiących na nietolerancję laktozy często eliminuje się wszelkie produkty ją zawierające. Trzeba jednak pamiętać, że wiąże się to między innymi z wyeliminowaniem mleka i jego przetworów, które uważane są za jedno z najlepszych źródeł wapnia. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji co do rodzaju diety, warto skonsultować się z dietetykiem, który wprowadzi do jadłospisu inne produkty, najczęściej pochodzenia roślinnego, które zastąpią mleko. Warto też rozważyć przyjmowanie produktów, które są pozbawione laktozy. Obecnie wielu producentów produktów mlecznych oferuje dwie wersje swoich wyrobów – z laktozą i bez laktozy. Więcej na temat diety osoby z nietolerancją laktozy można przeczytać na stronie www.latopic.pl.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania