Laparotomia - co powinieneś o niej wiedzieć?

Operacja - zdjęcie partnera

Zabieg laparotomii wykonuje się w momencie, gdy inne metody diagnostyki nie przyniosły efektów, zaś konieczne jest badanie chorób związanych z układem rozrodczym, moczowym bądź pokarmowym. To inwazyjny zabieg umożliwiający przejście przez powłoki brzuszne, by ocenić narządy wewnętrzne. Dlatego mowa o zabiegu, który wymaga odpowiedniego przygotowania i postępowania po jego wykonaniu. Warto bliżej się mu przyjrzeć. 

Zadbaj o siebie - kiedy na laparotomię? 

Po zabiegu laparotomii zaopatrzysz się Hyalobarrier w aptece online i będzie to okazja do tego, by przyspieszyć proce gojenia i ochronić się przed źle wyglądającymi zrostami po rozcięciu powłok brzusznych. Warto jednak zacząć od początku i powiedzieć, kiedy zabieg laparotomii może okazać się konieczny. Sam zabieg może być albo początek operacji chirurgicznej, albo elementem diagnostyki. Laparotomia będzie wskazana w następujących sytuacjach:

  • natychmiastowo po urazach i wypadkach w celu oceny uszkodzeń ciała w obrębie jamy brzusznej
  • w celu wykrycia krwiaka, który może się okazać niebezpieczny dla życia 
  • w diagnozy stanów patologicznych w drogach rodnych (rak szyjki macicy, trzonu macicy, jajników, endometrioza)
  • wykrycie zapalenia wyrostka robaczkowego
  • perforacja jelit
  • wykrycie nowotworów trzustki i jelita grubego

Jak przebiega zabieg laparotomii?

Zabieg jest realizowany w znieczuleniu ogólnym na sali operacyjnej. W zdecydowanej większości przypadków jest to zabieg planowany. Przed jego wykonaniem dokonuje się zazwyczaj badań w postaci USG, tomografii komputerowej, rezonansu czy badania radiologicznego. Chirurg dokonujący zabiegu wykonuje rozcięcie powłok brzusznych, by dokonać oceny narządów wewnętrznych. W ramach badania mogą być również wycinane zmiany, które takiej interwencji będą wymagały. Można dokonać wycięcia jedynie wycinku, by wykonać badania histopatologiczne, mikrobiologiczne bądź cytologiczne. 

Przygotowanie do zabiegu

Laparotomia tak jak zostało wskazane to najczęściej zabieg planowany. Pacjent jest przyjmowany do szpitala najczęściej 1-2 dni wcześniej. Jeśli zabieg będzie wykonywany w zakresie dotyczącym układu pokarmowego konieczne będzie również oczyszczenie jelit. Dodatkowo w ramach przygotowania pacjent powinien zadbać o to, by miejsce cięcia było ogolone. Około 6-8 godzin przed zabiegiem nie powinno się przyjmować pokarmów, również płynów. Decyzje dotyczące ewentualnego skracania czy wydłużania głodówki mogą być wynikiem decyzji lekarza. 

Jakie będą przeciwskazania do zabiegu? 

Zabieg nie powinien być wykonywany w przypadku osób, które zmagają się z otyłością. Również przeciwskazaniem mogą być problemy z krzepliwością krwi czy niewydolność krążeniowo - oddechowa. O zabiegu decyduje lekarz, gdy w grę wchodzi starszy wiek pacjenta. Osoby, które są w podeszłym wieku mogą bowiem problem z tym jak będą znosić znieczulenie ogólne, które wykonuje się przy tym zabiegu. Po wykonaniu zabiegu mogą wystąpić krwawienie, krwiaki i przepukliny. 

Co się dzieje po zabiegu? 

Jeśli nie dojdzie do powikłań pacjent po zabiegu zostaje w szpitalu przez 2-3 dni. Decyzję odnośnie tego podejmuje lekarz. Po wyjściu ze szpitala należy unikać wysiłku fizycznego nie można dźwigać, ponieważ może dojść do napięcia mięśni brzucha i pęknięcia szwów. Tak jak zostało wspomniane na początku to moment, w którym warto sięgnąć po Hyalobarrier, skondensowaną dawkę kolagenu, która będzie wspierać regenerację miejsc, w których wykonane były przecięcia. Dzięki temu uniknąć będzie można źle wyglądających zrostów. 

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania