Malwa czarna – właściwości i zastosowanie

Dziewczyna z kubkiem - zdjęcie partnera

Pośród roślin o prozdrowotnych właściwościach, których rośnie w naszym klimacie niemało malwa czarna jest nieco zapomniana, lecz zdecydowanie warta uwagi.To świetne antidotum na chrypkę, podrażnione i suche gardło. Zobacz, czym jeszcze zaskoczy Cię napar z tej wyjątkowej rośliny o, ciemnych jak noc, płatkach.

Malwa czarna – co wiemy?

Malwa czarna (Alcea Rosea Nigra), inaczej ślaz, zaliczana jest do rodziny roślin ślazowatych (Malvaceae). Malwy rosną na terenie całej Polski i są popularnymi kwiatami ozdobnymi. Prawdopodobnie pochodzą z Półwyspu Bałkańskiego, gdzie rosną dziko i można je tam spotkać do dziś.
Malwa czarna to uprawna roślina dwuletnia. W drugim roku wegetacji wytwarza pęd kwiatowy do 3 m wysokości z licznymi kwiatami zabarwionymi na ciemnofioletowo lub prawie czarno. Kwitnie obficie na przełomie czerwca i lipca. Barwnik pochodzący z jej płatków jest powszechnie wykorzystywany w przemyśle spożywczym – do barwienia napojów i słodyczy.

Malwa czarna – właściwości i zastosowanie

Każda odmiana malwy zachwyca, jednak tylko czarna wyróżnia się dodatkowo właściwościami prozdrowotnymi, znanymi już od czasów starożytnych. Z tego też powodu nazywa się ją malwą lekarską i stosuje jako preparat łagodzący różnego typu dolegliwości. Napar z kwiatu malwy czarnej wspiera zmęczone oczy, dlatego jest zalecany każdemu, kto długie godziny spędza przed ekranem komputera. Roślina ta wpływa kojąco i odświeżająco również na skórę twarzy, dlatego można przygotować z niej napar i stosować jako codzienny preparat tonizujący. Związki śluzowe zawarte w malwie czarnej działają kojąco na wszelkie podrażnienia skóry, pielęgnują cerę i pomagają leczyć trądzik. Dzięki właściwościom antyoksydacyjnym, neutralizuje działanie wolnych rodników. Dodatkowo malwa czarna dostarcza także organizmowi antocyjanów, w tym malwidyny, delfinidyny i peonidyny,o właściwościach przeciwzapalnych.

Malwa czarna dla kobiet w każdym wieku

Właściwości kosmetyczne to nie jedyne formy zastosowania malwy czarnej. Jak się okazuje, roślina sprawdza się świetnie również jako źródło fitoestrogenów, wspierających utrzymanie prawidłowej gospodarki hormonalnej u kobiet. W okresie menopauzy, malwa czarna łagodzi jej nieprzyjemne objawy. Może być również stosowana pomocniczo w łagodzeniu dokuczliwych objawów okresu.

Malwa czarna na układ pokarmowy

Osoby uskarżające się na wrzody żołądka i dwunastnicy mogą pić napar z malwy, który jest cennym źródłem śluzu, działającego osłonowo na ściany układu pokarmowego, w tym żołądka i jelit. Z tych samych przyczyn napar sprawdza się w przypadku pacjentów cierpiących na objawy związane z zespołem jelita drażliwego. .

Malwa dla zawodowych lektorów, wokalistów i prezenterów

Zawarty w kwiatach malwy czarnej śluz ( ok 12%) powleka błony śluzowe jamy ustnej, gardła, krtani, chroniąc je przed podrażnieniami.
Malwa czarna wchodzi także w skład suplementów diety. Znajdziemy ją m.in. jako jeden ze składników suplementu diety Fiorda. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie http://fiorda.pl/.

Jak przygotować napar z malwy czarnej? To proste!

Napar z malwy czarnej nie jest trudny w przygotowaniu. Susz można bez problemu kupić w sklepach spożywczych oraz zielarskich. 2 łyżki suszonych kwiatów wystarczy zalać wrzącą wodą, następnie odstawić pod przykryciem na 15-20 minut i przecedzić.Ostudzony napar jest gotowy do spożycia.

Artykuł sponsorowany

leczę się u dietetyka,

leczę się u dietetyka, który w mojej specjalnej diecie podkreślił właśnie Malwę ze względu na jej właściwości zdrowotne

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania