Maślan sodu= balsam dla jelit. Czym jest i jak działa?

Maślan sodu - zdjecie partnera

Jelita są jednym z najważniejszych organów ludzkiego organizmu, to w nich wchłaniane są niezbędne składniki odżywcze, od których zależy nasze zdrowie. Procesy trawienne odbywają się dzięki miliardom bakterii, których w jelitach żyje około 2 kilogramów. Bakterie te wytwarzają wiele bardzo ważnych związków, dzięki którym nasz organizm jest w stanie efektywnie pracować. W związku z tym oczywistym staje się stwierdzenie, że struktura flory bakteryjnej naszych jelit ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie. Tworzące florę jelitową mikroorganizmy są kluczowe dla utrzymania właściwej struktury i integralności tkanki nabłonkowej wyściełającej jelita, a są to kluczowe czynniki decydujące o skutecznej ochronie organizmu przed zagrażającymi nam patogenami.

Obecnie dominujący styl życia –pośpiech, stres, wysoko przetworzona żywość, małe ilości probiotycznego i prebiotycznego jedzenia, antybiotyki, nadmiar cukru, wpływają bezpośrednio na stan flory bakteryjnej jelit. Dodatkowo braki podstawowych składników odżywczych: mikroelementów (żelaza, magnezu, cynku, wapnia i jodu), witamin (w tym szczególnie z grupy B - zwłaszcza B12 oraz witamin A, C, D i E) i związana z tym zła praca jelit mogą być przyczyną wielu różnorakich problemów zdrowotnych, zaczynając od zaburzeń trawienia, przez depresję po zmiany nowotworowe. Jednym z kluczowych składników wpływających na prawidłowe działanie naszych jelit jest kwas masłowy(inaczej maślan), którego niedobory są przyczyną wielu poważnych zaburzeń w w prawidłowym przebiegu funkcji trawiennych jelit.

Maślan sodu

Należy on do grupy powszechnie występujących w jelicie grubym krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych. Kwasy te to kwas octowy, propionowy i masłowy. Wytwarzane są one przez bakterie fermentujące węglowodany. Podstawowym źródłem do produkcji kwasu masłowego jest błonnik, oporna skrobia oraz nierozpuszczalne frakcje włókna pokarmowego.

Kwasy tłuszczowe wpływają na utrzymanie prawidłowego pH treści jelitowej. Zwiększają wchłanianie składników odżywczych w jelitach, wpływają na metabolizm glukozy i białek w wątrobie. Pobudzają do działania florę bakteryjną, która chroni nasz organizm przed patogenami takimi  jak Escherichia coli, Campylobacter czy Salmonella. Podstawowym zadaniem tych związków, jest efekt troficzny/odżywczy jaki  wywierają one na tkankę nabłonkową jelit,  związane to jest z przyspieszaniem procesów gojenia oraz regeneracji uszkodzonej ściany jelit.

Najskuteczniejszy w tym działaniu okazuje się kwas masłowy, jest on główną substancję dostarczającą energię komórkom nabłonka jelitowego. Udowodniono jego korzystne wpływ na działanie całości przewodu pokarmowego oraz pełni kluczową rolę w procesach zapalnych, regeneracyjnych czy aspektach czynnościowych jelit, oddziałuje on na organizm bezpośrednio przez wpływ na ścianę przewodu pokarmowego i florę jelitową, a dodatkowo po jego wchłonięciu do krwi wpływa na inne narządy i komórki. Maślan jest również źródłem energii dla kolonocytów, obecność których wpływa na hamownie rozwoju komórek nowotworowych. Braki maślanów w jelicie prowadza do ich obumierania. Maślan sodu ma cenne właściwości biologiczne, dba błonę śluzową jelit, wspiera regenerację uszkodzonego nabłonka jelitowego, działa przeciwzapalne na komórki nabłonka jelitowego, zwiększa przepływ krwi poprzez błonę śluzową jelit, poprawia motorykę przewodu pokarmowego, wzmacnia barierę jelitową zapobiegając penetracji alergenów pokarmowych, wspomaga terapię zapalenia zbiornika jelitowego, zwiększa wchłanianie składników mineralnych, zwiększa wchłanianie sodu oraz wody w jelicie grubym, zmniejsza nasilenie objawów biegunkowych (różnego pochodzenia), chroni przed przemieszczaniem się bakterii oraz toksyn z jelita do krwioobiegu.

Gdzie występuje maślan?

Maślan jest dość powszechnie obecny w naszej diecie, występuje produktach fermentowanych, w kiszonej kapuście, kiszonych ogórkach oraz fermentowanej soi, w mleku i jego przetworach, serach twardych, a także w oleju palmowym i kokosowym.

Musimy pamiętać, że przypadku leczenia zawarte pożywieniu ilości kwasu masłowego są na tyle małe, że nie spowodują pozytywnego efektu działania na nabłonek jelita cienkiego i grubego i tym samym na uzyskanie efektu leczniczego. Kwas masłowy to niezbędny element diety przy następujących dolegliwościach jelit: wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego, chorobie Leśniowskiego-Crohna, zespole jelita nadwrażliwego, zaburzeniach składu mikroflory jelitowej po antybiotykoterapii i dolegliwościach infekcyjnych przewodu pokarmowego, chorobie uchyłkowej jelita grubego, uszkodzeniu jelit wywołanym napromienianiem i lekami przeciwnowotworowymi, alergiach pokarmowych. Uzasadnione jest również jego stosowanie u osób wyniszczonych, przewlekle chorych oraz z zaburzeniami odporności. W wynikach badań wykazano, iż maślan sodu poprawia jakość życia u chorych stosujących go jako uzupełnienie standardowej terapii, bez względu na stosowane w niej leki. Efekty są szczególnie widoczne przy trwającej przez okres co najmniej 3 miesięcy terapii.

Kwas masłowy będący składnikiem preparatu Intesta jest środkiem wspomagającym regenerację uszkodzonych jelit. Uzupełnianie jego właściwego poziomu to jeden z pierwszych kroków na drodze prowadzącej do zdrowia, równie ważne jest odbudowanie flory bakteryjnej jelit poprzez spożywanie probiotycznego jedzenia.  

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania