Masz problemy zdrowotne? Sprawdź, dlaczego warto dokupić ubezpieczenie turystyczne do EKUZ

Góry zimą, człowiek na szczycie - zdjęcie partnera

Kompleksowa ochrona przydaje się zawsze – czy to na wakacjach w kraju, czy za granicą. Szczególnie ważna jest właśnie za granicą. Kiedy jedziesz do obcego kraju bez ubezpieczenia turystycznego, jesteś zdany na pomoc tamtejszej służy medycznej i bezpieczeństwa. Możesz nie czuć się komfortowo, zwłaszcza gdy planujesz wyjazd na długo. Przekonaj się, dlaczego karta EKUZ – choć wartościowa – nie wystarcza.

Czym jest karta EKUZ?

Skrót EKUZ należy rozszyfrować jako Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Powinien ją założyć każdy, kto podróżuje po Europie – przede wszystkim regularnie, np. zawodowo, ale także od czasu do czasu: na ferie, wakacje, weekendowe wycieczki. Dokument ten upoważnia do korzystania z publicznej opieki medycznej w danym kraju – ale tylko europejskim! – w takim samym stopniu, w jakim opieka przysługuje obywatelom.

Karty EKUZ nie powinno się jednak traktować jako wystarczającego zabezpieczenia. Dzieje się tak dlatego, że nie wszystkie kraje mają darmową opiekę, jaką spotykamy w Polsce. Czasem nawet mimo posiadana ważnej karty EKUZ za leki lub pobyt w szpitalu będzie trzeba dopłacić kilka euro dziennie. Także transport medyczny może okazać się zgubny finansowo. Jeśli stracisz przytomność i ktoś wezwie karetkę, nie będziesz miał jak uprzedzić, że nie możesz sobie pozwolić na tego typu wydatek.

Przeczytaj kompleksowy poradnik: Na wyjazd po Europie nie tylko EKUZ. Jak zadbać o ubezpieczenie zdrowotne w Europie?, by zrozumieć, czym różnią się EKUZ i medyczne ubezpieczenie turystyczne.

Planowanie wycieczki na mapie

Medyczne ubezpieczenie turystyczne na stoku

Wykupienie prywatnego ubezpieczenia turystycznego to podstawowy krok, kiedy wybierasz się na ferie w góry lub weekendowy wypad na narty. W takiej polisie ochroną zostają objęte zdarzenia na stoku, ale także poza nim. Na pewno domyślasz się, jak kosztowna jest akcja ratunkowa z wykorzystaniem helikoptera. Mając ubezpieczenie turystyczne, nie musisz się tym martwić.

Nie musisz też przejmować się cenami leków i środków medycznych, zabiegów i operacji, transportu do szpitala i hospitalizacji, konsultacji ze specjalistami i wizyt domowych. W razie gdyby Twój stan był na tyle ciężki, że będziesz potrzebował transportu do kraju, ten koszt także pokryje ubezpieczyciel.

Upewnij się, że suma medycznego ubezpieczenia turystycznego na wyjazd za granicę wynosi co najmniej 30 tysięcy euro. Koszty ratownictwa nie powinny być niższe niż 9 tysięcy euro.

Panorama górska ze słońcem

Ciężki stan zdrowia i śmierć a ubezpieczenie turystyczne

To oczywiście graniczne sytuacje i zdarzają się bardzo rzadko. Niestety musimy wspomnieć także o nich. Jeśli znajdziesz się w bardzo ciężkim stanie, dzięki ubezpieczeniu turystycznemu nie tylko bezpłatnie wrócisz do kraju, ale także będziesz mógł kontynuować leczenie na miejscu. Z kolei jeśli to Twój niepełnoletni członek rodziny poważnie zachoruje na obozie narciarskim, ubezpieczyciel pokryje koszty Twojego dojazdu do dziecka.

W przypadku zgonu osoby bliskiej otrzymasz pełne wsparcie – wysokie odszkodowanie i pokrycie kosztów transportu zwłok do kraju. Z kolei jeśli zginiesz w wypadku Ty, ubezpieczyciel skontaktuje się z Twoją rodziną, z wybraną osobą widoczną na umowie.

Artykuł zewnętrzny

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania