Metoda in vitro - czym jest i na czym polega

laboratorium, in vitro

In vitro to termin, który napotykamy bardzo często w mediach. Ale co właściwe on oznacza i na czy polega sam proces? Oraz jakie jest pochodzenie samego terminu?

Jak łatwo się domyślić, pochodzi on z łaciny, a oznacza po prostu "w szkle", czyli innymi słowami w laboratorium.


Może on mieć dwa znaczenia. Pierwsze z nich to po prostu badanie żywych, wyizolowanych z organizmu komórek, czy też substancji. Dzięki takiemu badaniu możemy na przykład zaobserwować procesy zachodzące w komórkach oraz reakcje chemiczne się w nich odbywające.

Drugim ze znaczeń jest sztuczne zapłodnienie, czyli łączenie komórki jajowej i plemnika w specjalnych, laboratoryjnych warunkach. Innym określeniem tego procesu jest zapłodnienie pozaustrojowe. Jest to jedna z metod leczenia niepłodności, niezależnie od przyczyny tego problemu. 

Oczywistym jest, że proces ten niesie ze sobą pewne ryzyko, nie jest ono jednak o wiele większe, niż w przypadku zapłodnienia dokonywanego drogą naturalną. Według najnowszych danych, przeprowadzonych dwa lata temu, skuteczność omawianej metody wynosi około czterdziestu procent w krajach europejskich. W Stanach Zjednoczonych jest on nieco większy ze względu na dopuszczenie do procesu większej ilości zarodków przeznaczonych do zapłodnienia. Nie znaczy to oczywiście, że dopuszczane są zarodki z wadami, czy też z jakiegokolwiek powodu nie nadające się do procesu.

Do znanych powikłań należy między innymi ryzyko ciąży bliźniaczej i mnogiej. Występuje również nieco większa śmiertelność u noworodków urodzonych za pomocą metod laboratoryjnych. Mogą również wystąpić wady wrodzone, ale zwiększone ryzyko nie zostało jednakże ostatecznie potwierdzone, za to faktem jest, że nie ma żadnej różnicy w rozwoju psychicznym dziecka urodzonego metodą naturalną i poczętego sztucznie.

Jako ciekawostkę należy podać, iż metodę in vitro stosuje się nie tylko u człowieka, ale również i u całej grupy ssaków, jak na przykład u krow hodowlanych.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania