Na czym polega ultrasonografia?

Logo przychodnia sucholeska

Ultrasonografia (inaczej USG), to badanie, które w błyskawicznym tempie pozwala na wykrycie wielu dolegliwości w naszym organizmie. To co z pewnością charakteryzuje, to badanie, to jego bezbolesność. Nie mniej jednak należy się trzymać kilku określonych zasad. Dlatego poniżej krok po kroku postanowiliśmy przedstawić wszystkie najważniejsze fakty dotyczące badania USG.

Kiedy stosujemy?

Czyli odpowiemy sobie tym samym na pytanie, co najczęściej bada ultrasonograf. Badanie USG wykonuje się w przypadku jamy brzusznej kiedy pacjent cierpi na takie dolegliwości jak: urazy, bóle brzucha, czy wszelkiego rodzaju problemu z układem pokarmowym. Ultrasonografia szyi dotyczy przede wszystkim pacjentów z problemami z tarczycą, oraz różnego rodzaju obrzękami szyi. W przypadku urazów, czy chorób reumatologicznych wykonuje się USG stawów. Jeśli istnieje zagrożenie wysięku do jamy opłucnej, wówczas wykonywane jest USG klatki piersiowej. Ultrasonograf sprawdzi również prawidłowe funkcjonowanie nerek i układu moczowego.

Ultrasonografia, to także badanie miejsc intymnych. W przypadku mężczyzn wykonuje się USG jąder w celu wykluczenia guza tych narządów, podobnie jak w przypadku kobiet jeśli chodzi o piersi.

Echo serca

To nic innego jak ultrasonografia serca. Badanie to pozwala na szczegółową ocenę pracy mięśnia sercowego biorąc pod uwagę funkcjonowanie aorty, czy poszczególnych zastawek. Echo serca jest dużo bardziej dokładnym badaniem, niż EKG. 

Na czym polega samo badanie?

Do danej części ciała przystawiana jest specjalna głowica, a następnie za jej pomocą na ekranie monitora widać dokładny obraz wnętrza naszego narządu. Zanim to jednak nastąpi nakładany jest specjalny żel, który umożliwia prawidłowy oraz. Do samego obrazowania wnętrza ludzkiego wykorzystywane są fale akustyczne o tak wysokiej częstotliwości, że nie jest ona słyszalna dla ludzkiego ucha. Oprócz badanego narządu nie trzeba odsłaniać żadnej innej części ciała.

Badanie USG – co jeszcze warto wiedzieć

Czyli pytaniem alternatywnym może być ,,O czym muszę pamiętać zanim pójdę na badanie USG”. Przede wszystkim nie należy jeść potraw ciężkostrawnych. Jeśli badanie tyczy się układu moczowego, to nie należy przed badaniem oddawać moczu, tak byśmy mieli odczucie pełnego pęcherza(najlepiej napić się niegazowanej wody, lub niesłodzonej herbaty), kobiety nie mogą poddawać się temu badaniu w czasie miesiączki. Nie wolno też palić papierosów na tuż przez wyznaczonym terminem badania.

W szczególnych przypadkach przed badaniem może być zlecone zażycie środka przeczyszczającego, lub wykonania lewatywy.

Badania między innymi piersi, płuc, układu nerwowego, czy narządów szyi zazwyczaj nie wymagają specjalnego przygotowania.

Kobiety w ciąży

Bo śmiało można stwierdzić, że dla przyszłym mam badanie ultrasonograficzne, to podstawa. USG bowiem nie tylko pozwala na wykrycie płci dziecka, ale i w większości przypadków znaczną ilość wad, co automatycznie zwiększa prawdopodobieństwo ratunku dziecka. W późniejszym terminie ciąży badanie USG wygląda tak jak w przypadku standardowego badania USG jamy brzusznej. We wczesnym stadium jednak stosuje się głowicę dopochwową, co często może powodować jedynie lekki dyskomfort. Niektóre wady płodu jednak są wykrywalne już w pierwszym okresie ciąży, dlatego warto mimo wszystko się jemu poddać.

Ultrasonografia wykonywana jest również w przypadku noworodków cierpiących na choroby neurologiczne.

Całkowite bezpieczeństwo

Przeciętne badanie USG trwa od 10 do 20 minut. Jak już wyżej zostało wspomniane jest całkowicie bezbolesne. Jest także bezpieczne, znacznie bardziej chociażby od badań rentgenowskich.

Kwalifikacje

W Polsce badanie ultrasonograficzne wykonuje około 8 tysięcy lekarzy. W przypadku tego badania jednak liczy się zarówno profesjonalna wiedza medyczna, jak i odpowiedni sprzęt. Im większa wartość jednego i drugiego, tym większe prawdopodobieństwo trafnej diagnozy. Dlatego też większość specjalistów minimum raz na kilka lat przechodzi specjalne szkolenia kończące się uzyskaniem certyfikatu, a tym uprawnień do wykonywania badania USG.

Chciałbym złożyć opinię

Chciałbym złożyć opinię na temat lekarza na Waszym portalu.Proszę o informację jak to zrobić.

Z Poważaniem,
Andrzej Nowak

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania