Nerwica - stały lęk i wiele innych objawów niespecyficznych - jak ją rozpoznać

Smutny pan - zdjęcie partnera

Objawy, jakie mogą pojawić się w przebiegu nerwicy mogą być wyjątkowo dokuczliwe i utrudniać codzienne funkcjonowanie. Nie są one z pewnością jednorodne, powiązane są z wieloma sferami i uwidaczniają się zarówno poprzez nasze ciało, jak i w sferze emocjonalnej. U niektórych chorych pojawia się silny i nagły lęk w określonych sytuacjach, a inni odczuwają nieprzyjemny niepokój przez cały czas. Warto wiedzieć w jaki sposób rozpoznać objawy nerwicy i rozpocząć skuteczne leczenie.

Żyjemy bardzo szybko, praca najczęściej wiąże się z dużym stresem, a ilość obowiązków do wykonania jest nadmiernie duża. W związku z tym nerwica, czyli zaburzenia lękowe, pojawiają się u coraz większej ilości osób. Dochodzi wówczas do wystąpienia różnorodnych objawów, które sprawiają, że normalne funkcjonowanie jest mocno utrudnione. Dotyczą one psychiki, emocji, jak również czynności fizjologicznych naszego organizmu. Poznanie objawów nerwicy sprawi, że będziemy lepiej zdawać sobie sprawę, kiedy niezbędne stanie się dla nas leczenie.

Jak objawia się nerwica?

Nerwica jest zaburzeniem, które może dawać bardzo różne objawy. Za podstawowy uznaje się jednak lęk, który pojawia się pod postacią silnych i gwałtownych napadów lękowych lub narastającego uczucia niepokoju i napięcia. Osoba borykająca się z ta przypadłością źle się czuje sama ze sobą i nieustannie spodziewa się pojawienia się zagrożenia zarówno zewnątrz organizmu, jak i od środka.

Pośród podstawowych objawów nerwicy należy wyróżnić:
- lęk,
- fobie,
- trudności w relacjach,
- problemy z odpowiednim przystosowaniem się do wymagań społecznych,
- zaburzenia koncentracji oraz problemy z pamięcią,
- trudności w różnych sytuacjach społecznych, takich jak życie towarzyskie, praca, cy występy publiczne.

Osoby chorujące na nerwice często obawiają się wszelkich wystąpień publicznych, a także możliwe jest reagowanie lękiem na wszelkie sytuacje wiążące się z kontaktem z ludźmi. Uczucie niepokoju pojawia się w określonych sytuacjach, lub też występuje nieustannie, bez konkretnej przyczyny. Jednocześnie w przebiegu nerwicy dochodzi do pojawienia się rozmaitych fobii, może to być np. lęk przed pająkami lub natrętne i obsesyjne myślenie i powtarzanie określonych rytuałów nerwicy natręctw. Istotne jest, że pojawiające się w przebiegu nerwicy objawy mogą mieć charakter zarówno somatyczny, jak i emocjonalny.

Objawy nerwicy mogą uwidaczniać się jako:
- zaburzenia emocjonalne,
- zaburzenia somatyczne, czyli reakcje ciała,
- zaburzenia funkcji poznawczych.

Jakie objawy somatyczne mogą pojawić się w przebiegu nerwicy?

Podstawowe objawy nerwicy dotyczą sfery psychicznej, pojawiają się jednak również zakłócenia w czynnościach fizycznych. Osoby chore, które zgłaszają się do lekarza, najczęściej uskarżają się na różnorodne dolegliwości bólowe, czy nieprawidłowe funkcjonowanie narządów. W sytuacji, gdy zastosowane leczenie nie przynosi rezultatów koniecznie należy rozważyć, czy dolegliwości nie pojawiają się jako konsekwencja nerwicy.

Objawy fizyczne nerwicy to m.in.:
- zawroty głowy,
- ból żołądka,
- ból głowy,
- ból kręgosłupa,
- problemy z oddychaniem,
- uczucie kłucia i kołatania serca,
- nadciśnienie,
- uderzenia gorąca,
- uczucie duszności oraz poczucie ciężaru w klatce piersiowej,
- suchość w ustach,
- zgrzytanie zębami,
- ból całego ciała,
- sztywność mięśni,
- mdłości,
- zaburzenia funkcjonowania zmysłów, przede wszystkim wzroku oraz słuchu,
- zaburzenia działania układu pokarmowego,
- problemy skórne,
- zaburzenia seksualne, impotencja.

Psychiczne objawy nerwicy

Pośród objawów nerwicy ze strony psychiki, najczęściej spotyka się następujące przypadłości:
- ataki paniki czyli nagłe napady lęku,
- fobie – lęk przed określonymi sytuacjami, osobami, czy też zdarzeniami,
- niepokój, czyli tzw. lęk wolnopłynący - jest to rodzaj poczucia, że nieustannie wisi nad nami niebezpieczeństwo,
- apatia i brak jakiejkolwiek motywacji,
- czarne myśli czyli przewidywanie najgorszego,
- brak odczuwania radości w życiu,
- poirytowanie, niecierpliwość,
- zmienność nastrojów,
- trudności z odczuwaniem przyjemności,
- problemy ze snem,
- niestabilność emocjonalna.

Zaburzenia funkcji poznawczych w przebiegu nerwicy

Wystąpienie nerwicy powoduje upośledzenie zdolności do uczenia się czy myślenia. Często dochodzą również problemy z pamięcią oraz koncentracją. Tutaj objawami nerwicy mogą być:
- problemy z zapamiętywaniem i przypominaniem sobie informacji,
- problemy z koncentracją,
- czynności obsesyjne – sprzątanie, wielokrotne mycie rąk, wielokrotne sprawdzanie czy zamknęliśmy drzwi do mieszkania),
- myśli obsesyjne niemożliwe do powstrzymania,
- uczucie oddalenia od świata,
- wykonywanie obsesyjnych ruchów.

Dostrzeżenie u siebie jakichkolwiek niepokojących objawów powinno nas skłonić do wizyty u lekarza, a najlepiej do spotkania się ze specjalistą. Psychiatra na podstawie przeprowadzonego wywiadu będzie w stanie stwierdzić czy cierpimy na nerwicę i jaka jest to jej odmiana – przynajmniej w większości przypadków. Konieczne jest oczywiście wykluczenie istnienia dolegliwości somatycznych, a więc w pierwszej kolejności wykonujemy wszelkie niezbędne badania.

Nerwica to zaburzenie psychiczne, które pojawia się u wielu osób. Leczenie zwykle łączy w sobie farmakologie i prowadzenie terapii psychologicznej. Najczęściej jest długotrwałe i wymaga dużego zaangażowania, a chory musi na nowo nauczyć się radzić sobie w różnych, nawet codziennych sytuacjach.

Istotne będzie oczywiście, aby trafić na lekarza, który dołoży wszelkich starań, aby dobrać nam odpowiednie leki, po których będziemy się dobrze czuć i znikną przykre i dokuczliwe objawy. Niestety nadal bardzo często nerwica jest bagatelizowana, zarówno przez samych chorych, jak i przez niektórych lekarzy. Nie powinno tak być, ponieważ odpowiednie leczenie może doprowadzić do znaczącego podniesienia się komfortu życia osoby cierpiącej na tę dolegliwość. W związku z tym, jeśli wyniki badań są dobre, a lekarz pierwszego kontaktu nie zleca dalszej diagnostyki i podejrzewamy u siebie nerwicę, to z pewnością warto odwiedzić gabinet psychiatry i poszukać skutecznego leczenia.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania