Niedoczynność tarczycy - objawy, przyczyny i metody leczenia

Twarz - zdjęcie partnera

Przyczyny i objawy niedoczynności tarczycy są różnorodne i nie zawsze jednoznaczne. Choroba często pojawia się w wyniku choroby Hashimoto czy chirurgicznego usunięcia gruczołu, a jej objawem może być, np.: przyrost wagi, wypadanie włosów, sucha skóra. Niedoczynność tarczycy leczy się głównie farmakologicznie, poprzez bezpośrednie podawanie hormonów.

Niedoczynność tarczycy - badania

Niedoczynność tarczycy to choroba, która wynika z niedoboru hormonów tarczycy i charakteryzuje się zwolnieniem metabolizmu. Gruczoł wydzielania wewnętrznego warunkuje prawidłowe działanie układu nerwowego, ruchu oraz krążenia. Badanie poziomu tyreotropiny we krwi, czyli TSH, wykonuje się w przypadku podejrzenia choroby tarczycy. Hormon produkowany jest przez przysadkę mózgową i odpowiada za gospodarkę hormonalną gruczołu tarczycowego. Wysokie TSH może świadczyć o występowaniu pierwotnej niedoczynności tarczycy, która występuje u większości chorych.

Niedoczynność tarczycy - objawy

Najbardziej charakterystyczne objawy niedoczynności tarczycy to wzrost masy ciała pomimo braku apetytu. Symptomem choroby są również problemy skórne, takie jak: łuszcząca się i sucha skóra, rogowacenie się naskórka, zwłaszcza na łokciach i kolanach czy żółtawa cera, która wynika z zaburzeń wydzielania karotenu. Niedoczynność tarczycy może również objawiać się nadmiernym wypadaniem włosów, a nawet brwi. Kosmyki stają się także suche i bardziej łamliwe. Choroba powoduje również problemy z układem pokarmowym, np.: zaparcia, kamicę żółciową, wodobrzusze. Zaburzenia pracy tarczycy mogą także wywoływać chrypę, niedrożność górnych dróg oddechowych, powiększenie języka, niskie tętno serca oraz mniejszą tolerancję na wysiłek fizyczny.

Przyczyny niedoczynności tarczycy

Jedną z najczęstszych przyczyn niedoczynności tarczycy jest przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy, czyli choroba Hashimoto. Schorzenie może również spowodować operacyjne usunięcie gruczołu, które stosuje się po rozpoznaniu, np.: raka tarczycy, woli guzkowych czy choroby Gravesa i Basedowa. Przyczyną choroby bywa również niedobór jodu czy napromieniowanie w wyniku nowotworu, np. piersi. Wrodzona niedoczynność tarczycy może wystąpić przez niewystarczające wykształcenie się gruczołu, z kolei przyczyną wtórnej postaci choroby mogą być nieprawidłowości w pracy podwzgórza czy przysadki mózgowej.

Niedoczynność tarczycy leczenie

Niedoczynność tarczycy leczy się farmakologicznie. Proces terapeutyczny polega na regularnej suplementacji brakującego hormonu tarczycy. Pacjent przyjmuje preparaty tyroksyny, których dawkę określa lekarz na podstawie badań kontrolnych. W leczeniu niedoczynności tarczycy bardzo istotną rolę odgrywają regularne pomiary poziomu tyreotropiny we krwi, czyli hormonu TSH. W przypadku, gdy podejrzewa się u pacjenta niewydolność kory nadnerczy, leczenia początkowo obejmuje uzupełnienie braku kortyzolu w organizmie.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania