Nowoczesna przychodnia

program_medyczny.jpg

W XXI wieku wszystko coraz szybciej podlega procesom cyfryzacji – nic więc dziwnego, że to zjawisko dotarło nawet do służby zdrowia. Dotychczasową „papierologię”, sterty dokumentów i kart pacjentów zalegających w szpitalnych szafach zastąpią e-recepty, e-skierowania i elektroniczne dokumentacje, bazy i hurtownie danych. Wprowadzenie części tych zmian ma być obowiązkowe już od sierpnia 2017 roku i ma na celu zarówno ułatwienie pracy lekarzom i farmaceutom, jak też korzystanie z usług medycznych przez pacjentów. Dla przychodni i innych podmiotów medycznych nowe przepisy wiążą się przede wszystkim z koniecznością wdrożenia oprogramowania medycznego.

Na początek e-recepta

Pierwszym etapem informatyzacji służby zdrowia ma być funkcjonowanie elektronicznej dokumentacji medycznej i internetowej karty pacjenta, zaplanowane na 2017 rok (według nowelizacji Ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 roku o systemie informacji w ochronie zdrowia). Na elektronicznej karcie pacjenta mają być zapisywane m.in. e-recepty, a także sposoby dawkowania poszczególnych leków i dane lekarza, który je wystawia. Po wizycie u lekarza pacjent otrzymuje kod dostępu do danej recepty, który następnie jest odczytywany przez farmaceutę przy pomocy czytnika kodów kreskowych. Informacja zawarta na e-recepcie może zostać przekazana przez farmaceutę także bezpośrednio do NFZ, jeżeli w grę wchodzą leki refundowane. Do zalet e-recepty z pewnością można zaliczyć m.in. możliwość korzystania z wbudowanej bazy leków czy określania poziomów refundacji, a także ograniczenie możliwości fałszowania recept.

Dokumentacja medyczna na serwerze

Wdrożenie elektronicznej dokumentacji medycznej oznacza po prostu przeniesienie kart pacjenta, jego danych, historii choroby itp. na dysk twardy i udostępnianie ich drogą internetową. Dzięki temu służba zdrowia ma zaoszczędzić czas i zminimalizować koszty związane z przesyłaniem i kopiowaniem dokumentów, np. w celu dokonania dodatkowych analiz czy konsultacji. Skorzystają na tym również pacjenci, którzy zyskają szybszy i łatwiejszy dostęp do danych na temat swojego stanu zdrowia, przebiegu leczenia, przepisanych leków oraz oczekiwania na badania czy kolejną wizytę. Jako że indywidualna dokumentacja medyczna zawiera m.in. takie informacje, jak wiek, płeć, adres pacjenta, jego numer PESEL oraz opis stanu zdrowia i wykaz udzielonych świadczeń (wg Ustawy z 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta), cyfryzacja pracy przychodni wiąże się także z zakupem rzetelnego oprogramowania, zapewniającego pełną ochronę danych osobowych.

Co powinno zawierać oprogramowanie medyczne?

Poszczególne oprogramowania dostępne na rynku mogą różnić się dostępnymi funkcjami. Niektórzy producenci, jak np. http://www.mediporta.pl, oprócz możliwości wystawiania e-recept i prowadzenia elektronicznej dokumentacji, oferują także takie funkcje, jak przeprowadzanie rozliczeń z NFZ i rozliczeń komercyjnych; integrację z sieciami laboratoriów, dzięki której można zlecić badanie już w trakcie wizyty i automatycznie zapisać wyniki na e-karcie pacjenta; elektroniczną obsługę pacjentów, obejmującą m.in. ustalanie harmonogramów wizyt, aktualizowany na bieżąco widok pacjentów z konkretnego dnia czy automatyczne obliczanie kolejki oczekujących.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania