Objawy i leczenie wrzodziejącego zapalenia jelita grubego

Jelito grube - zdjęcie partnera

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego jest przewlekłą chorobą. Powoduje stan zapalny, doprowadzając do pojawienia się wrzodów i krwawiących nadżerek na jelicie oraz w okolicach odbytu. Na zapalenie jelita grubego mogą chorować zarówno dorośli, jak i dzieci, a nawet noworodki. Zapalenie jelita grubego może mieć podłoże autoimmunologiczne. Jednym z pierwszych symptomów choroby są silne bóle i skurcze brzucha. Jeśli ból nasila się, należy zgłosić się do lekarza, który zdiagnozuje przyczynę i może wypisać odpowiednie leki.

Objawy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego

Do głównych objawów zapalenia jelita grubego, poza silnymi bólami brzucha, należą:

  • krwista biegunka,
  • brak łaknienia,
  • nudności,
  • wymioty,
  • gorączka lub stan podgorączkowy,
  • ogólne osłabienie organizmu.

Mogą pojawić się również zaburzenia wchłaniania, które prowadzą do niedoboru witamin i minerałów, a w konsekwencji  np.: do anemii. Zarówno na początku, jak i w trakcie choroby, można zauważyć, że objawy zapalenia jelita grubego mogą na przemian zaostrzać się i ustępować.

Diagnostyka zapalenia jelita grubego

Pierwszym etapem diagnostyki zapalenia jelita grubego jest wywiad lekarski, badanie krwi oraz wykonanie kolonoskopii (wprowadzenie przez odbyt pacjenta rurki oceniającej stan błony śluzowej jelita grubego). Lekarz może również zlecić badanie radiologiczne jelit lub badanie histopatologiczne odcinka błony śluzowej jelita grubego. Do oceny stopnia zaawansowania choroby potrzebna może być również tomografia komputerowa.

Leczenie zapalenia jelita grubego

W trakcie leczenia zapalenia jelita grubego, pacjent dostaje leki, które mają spowodować remisję i zapobiec nawrotom choroby. Najczęściej podawanymi medykamentami są sulfasalazyna i mesalazyna, które działają przeciwzapalnie. Leki immunosupresyjne hamują proces powstawania przeciwciał. Pacjenci mogą również wziąć udział w badaniach klinicznych, ponieważ wrzodziejące zapalenie jelita grubego nie jest w pełni uleczalną chorobą i nie wszyscy chorzy jednakowo reagują na dostępne obecnie terapie.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego - dieta

Osoby, które mają problem z jelitem grubym powinny pić napary ziołowe (np. herbatę z bazylią). Do diety warto również włączyć świeże zioła (tymianek, koper, miętę). Najlepiej jeść pieczywo razowe, grube kasze (np. kaszę jęczmienną) oraz suszone owoce (morele czy śliwki). Dieta powinna być również bogata w surowe warzywa (marchewkę, sałatę, pomidory).

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania