Ortokorekcja - leczenie krótkowzroczności soczewkami kontaktowymi

Soczewki - zdjęcie partnera

Ortokorekcja jest jedną z metod leczenia krótkowzroczności i astygmatyzmu. Opiera się na wykorzystaniu specjalistycznych soczewek kontaktowych, tzw. ortokeratologicznych, które stopniowo korygują wadę wzroku. Zaletą ortokorekcji jest bezpieczeństwo, które gwarantuje tworzywo, z którego wykonane są soczewki.

Metoda ortokorekcji po raz pierwszy zastosowana została w połowie XX stulecia w Stanach Zjednoczonych. Wówczas zauważono, że używanie twardych soczewek kontaktowych zmienia kształt rogówki oka. Obecnie ortokorekcja jest jedną z najpopularniejszych metod leczenia i hamowania postępu krótkowzroczności.

Na czym polega ortokorekcja?

Ortokorekcja jest powszechną metodą, stosowaną przy leczeniu krótkowzroczności. Polega ona na zastosowaniu twardych soczewek, tzw. ortokeratologicznych. Soczewki kontaktowe, służące do korygowania wady wzroku, a także zapobiegania jej progresji, najlepiej kupować u renomowanych producentów. Polecane są soczewki Ultraflex, które zapewniają wysoki komfort noszenia. Soczewki stosowane do leczenia krótkowzroczności charakteryzują się odwróconą geometrią, która złożona jest ze sfer o zróżnicowanym stopniu krzywizny. Dzięki temu zmienia się kształt rogówki. Co istotne, szybkość korygowania krótkowzroczności uzależniona jest przede wszystkim od stopnia podatności rogówki na zmiany. Nie bez znaczenia jest również to, że ortokorekcja jest odwracalna – po zaprzestaniu noszenia soczewek rogówka wraca do swojego poprzedniego kształtu.

Ortokorekcja – dla kogo?

Ortokorekcja przeznaczona jest dla osób ze zdiagnozowaną krótkowzrocznością. Co istotne jej poziom nie może przekraczać -5.00 dioptrii. Metodę tę można stosować również u osób z astygmatyzmem, który przejawia się nieostrym i zniekształconym widzeniem. Soczewki ortokeratologiczne mogą nosić dzieci powyżej 10. roku życia, a także osoby dorosłe, w tym również w wieku starczym.

Przeciwwskazania do ortokorekcji

Ortokorekcja jest metodą bezpieczną, głównie za sprawą tego, że specjalistyczne soczewki kontaktowe, przepuszczają powietrze. Mimo to istnieje szereg przeciwwskazań do stosowania tej metody. Wśród najpopularniejszych można wymienić:

  • zakażenia o podłożu wirusowym, bakteryjnym oraz grzybiczym,
  • takie schorzenia oczu, jak: zaćma i jaskra,
  • cukrzycę,
  • reumatyzm,
  • zapalenie powiek,
  • reakcję alergiczną, polegającą na samoistnym łzawieniu oczu,
  • zwyrodnienie rogówki oka

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania