Piaskowanie i skaling zębów a urazy jamy ustnej - jak dbać o siebie po zabiegu?

Uśmiechnięta dziewczyna - zdjęcie partnera

Piaskowanie oraz skaling zębów umożliwiają utrzymanie zębów w lepszej kondycji – zarówno jeśli chodzi o względy estetyczne, jak i zdrowotne. Eksperci zalecają, aby zabiegi te wykonywać co kilka miesięcy – nawet dwa razy w roku. Dzięki temu można uniknąć powrotu kamienia oraz przebarwień. Oba zabiegi są nieinwazyjne i najczęściej bezbolesne, ale w ich toku w jamie ustnej mogą pojawić się drobne urazy. Choć najczęściej są niegroźne, bez odpowiedniej pielęgnacji mogą stać się bolesne i uciążliwe. Jak przebiega piaskowanie i skaling zębów oraz jak dbać o jamę ustną po tych zabiegach?

Piaskowanie zębów – usuwa osad, kamień i przebarwienia

Piaskowanie to zabieg, który polega na usuwaniu nieestetycznych zmian na zębach za pomocą strumienia wody, ze specjalną kompozycją drobin, tak zwanego piasku oraz pęcherzyków powietrza. Strumień pod wysokim ciśnieniem kierowany jest w stronę odsłoniętych części zębów i usuwa nagromadzone na powierzchni przebarwienia, osad i kamień.

Zabieg przede wszystkim sprawia, że zęby wyglądają lepiej – stają się bielsze, a ich odcień bardziej jednolity. Trzeba też pamiętać, że w kamieniu i osadzie gromadzą się bakterie, które mogą potem zaatakować zęby i powodować infekcję oraz próchnicę.

Na pojawianie się osadu, kamienia i przebarwień narażeni są przede wszystkim palacze, osoby, które piją dużo kawy oraz herbaty, więc regularne piaskowanie jest im wręcz zalecane. Piaskowanie jest też szczególnie polecane osobom, które noszą aparaty ortodontyczne, a także mają ciasno ułożone zęby. W obu przypadkach trudno dotrzeć szczoteczką w każdy zakamarek i zagłębienie – a właśnie tam najczęściej osadza się kamień.

Zabieg piaskowania jest bezbolesny i dość prosty – może być wykonany zarówno przez stomatologa, jak i higienistę stomatologicznego. Dyskomfort może powodować jedynie konieczność dość długotrwałego szerokiego otwarcia ust – procedura trwa do pół godziny. Dodatkowo piasek z wodą pod ciśnieniem mogą odbijać się od zębów i powodować mikro urazy na dziąsłach, języku oraz policzkach. Między innymi dlatego piaskowania nie wykonuje się przy stanie zapalnym jamy ustnej czy dziąseł.

Skaling – usuwa kamień nawet spod dziąseł

Skaling to zabieg, którego celem jest przede wszystkim usunięcie kamienia z zębów i jest to zdecydowanie najskuteczniejsza metoda, aby osiągnąć ten cel. Wszystko dlatego, że skaling wykonuje się na widocznej części zęba. Wtedy mówi się o skalingu nadziąsłowym. Jednak oprócz tego zabiegu dostępny jest także skaling poddziąsłowy. Wówczas kamień usuwa się – jak sama nazwa wskazuje – spod dziąseł.

Skaling jest zabiegiem zdecydowanie bardziej skomplikowanym i może wykonać go jedynie stomatolog. Procedurę można przeprowadzić na kilka sposobów. Metoda tradycyjna wykonywana jest ręcznie za pomocą narzędzi – obecnie jednak stosuje się ją bardzo rzadko, bo jest niezwykle pracochłonna, a także niedokładna.

O wiele częściej stosuje się metodę dźwiękową lub ultradźwiękową. W obu przypadkach kamień usuwa się wodą pod wysokim ciśnieniem, a także dźwiękami lub ultradźwiękami o określonej częstotliwości. Te kruszą kamień, który jest następnie wypłukiwany.

Wykorzystywane są także metody: mechaniczna – usuwa kamień za pomocą narzędzi mechanicznych; laserowa oraz chemiczna. Często można spotkać się z sytuacją, że podczas jednego zabiegu stosuje się kilka metod, aby jak najdokładniej usunąć kamień. Często jako zabieg uzupełniający do skalingu wykonuje się piaskowanie, które dodatkowo usuwa osad i przebarwiania.

Skaling nadziąsłowy jest bezbolesny, ale podobnie, jak w przypadku piaskowania może powodować mikro urazy w jamie ustnej. Skaling poddziąsłowy może być natomiast bolesny i podrażniać dziąsła – zwłaszcza u osób, które cierpią na ich nadwrażliwość.

Urazy jamy ustnej po piaskowaniu i skalingu – jak sobie z nimi radzić?

Oba zabiegi przeprowadzone w profesjonalny sposób nie powinny pozostawić żadnych trwałych efektów w jamie ustnej. Krótkotrwale mogą występować jednak drobne urazy oraz podrażnienie i nadwrażliwość na niektóre produkty – na przykład gorące, zimne lub pikantne.
Aby jak najszybciej pozbyć się tych dolegliwości, po zabiegu warto stosować łagodzący płyn lub spray do ust (na przykład Dentosept Fast: https://efektdentoseptu.pl/dentosept-fast/), który będzie pomocny w procesie regeneracji, będzie pielęgnował błonę śluzową, działałał wspomagająco przy łagodzeniu podrażnień, a także działał antybakteryjnie.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania