Prywatnie czy w przychodni publicznej ‒ gdzie lepiej się leczyć?

smililng aged couple, stockimages /www.freedigitalphotos.net

Postawienie trafnej diagnozy jest kluczem do sukcesu w leczeniu większości schorzeń. Często, jeśli lekarz w porę nie zorientuje się, z jaką chorobą ma do czynienia, będzie leczył pacjenta zapobiegawczo, objawowo, nie mogąc dociec właściwej przyczyny złego stanu jego zdrowia. Powodów natomiast może być wiele. Pacjenci częściej skłaniają się do tego, że lepiej jest się leczyć prywatnie u wybranych przez siebie dobrych lekarzy niż w przychodniach. Czy rzeczywiście tak jest?

Lekarz w przychodni vs w prywatnym gabinecie

Idąc do prywatnego gabinetu lekarskiego i płacąc za wizytę niejednokrotnie kilkaset złotych, pacjent może uzyskać pełną pomoc lekarską, czego nie można powiedzieć o rutynowej kontroli w gabinecie lekarskim w publicznej przychodni. Po pierwsze, na spotkanie u prywatnego lekarza nie będzie czekał, nawet jeśli zapisze się do znanego specjalisty kardiologa, alergologa czy neurologa. W przychodni na taką wizytę bezpłatną niejednokrotnie trzeba czekać po kilka miesięcy podobnie na badania, które w prywatnym gabinecie mogą zostać wykonane właściwie na miejscu, o ile lekarz dysponuje specjalistycznym sprzętem.

W gabinecie niepublicznym lekarz będzie mógł też poświęcić więcej czasu i uwagi pacjentowi niż w przychodni, gdzie czas wizyty poszczególnych osób jest z góry ustalony. Przedłużenie badania w państwowej służbie zdrowia powoduje efekt domina, przez który kolejni pacjenci czekają pod gabinetem często po kilka godzin.

Z tego wynika, że z punktu widzenia skuteczności diagnostyki chorób i samego leczenia lepiej będzie wybrać gabinet prywatny niż w przychodni publicznej. Dzięki temu skraca się również czas niezbędny na rozpoznanie choroby. Niemniej koszty leczenia prywatnego mogą być wysokie. Można je zredukować, wykupując ubezpieczenie zdrowotne w jednej firm działających w Polsce, np. w Signal Iduna.

Co daje pacjentowi ubezpieczenie zdrowotne?

Wykupując prywatne ubezpieczenie zdrowotne, można samodzielnie dostosować jego zakres do własnych potrzeb i oczekiwań. Zwykle ubezpieczyciele oferują albo ubezpieczenie indywidualne, z którego korzysta tylko jedna osoba ubezpieczona, lub pakiet rodzinny, w ramach którego z prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego korzystają wszyscy członkowie, np. żona czy mąż oraz dzieci. W ramach jednej stosunkowo niskiej składki ubezpieczeniowej można zapewnić sobie i najbliższym dostęp do różnych świadczeń zdrowotnych, w tym: konsultacji u lekarzy specjalistów dla dzieci i dorosłych, specjalistycznych zabiegów lekarskie i pielęgniarskich, zabiegów szpitalnych, badań laboratoryjnych czy diagnostyki obrazowej itp.

Czasami wybór placówki

Czasami wybór placówki zależy od stanu zdrowia. Jeśli ktoś przypuśćmy chce udać się na wizytę kontrolną, to warto iść do publicznej przychodni. Natomiast kiedy się okaże, że potrzebne jest leczenie albo operacja, z którą nie można czekać, wtedy warto leczyć się prywatnie. Na przykład w Mokotowskim Centrum Medycznym można liczyć na szeroki zakres usług, a do tego Szpital, który należy do tego centrum, został na nowo wybudowany.

Ja od dawna leczę się

Ja od dawna leczę się tylko prywatnie. Gdy bowiem przeliczy się koszt wszystkiego to połączenie ubezpieczenia od pobytu w szpitalu wraz z prywatną opieką zdrowotną daje najlepsze rozwiązanie. Zarówno jakościowo, jak i finansowo. Tym bardziej, jeśli w prywatnej lecznicy nie trzeba płacić żadnego abonamentu - jak np. w lecznicy alfa przy ordynackiej - wtedy bardzo często miesięczny koszt opieki zdrowotnej to tylko ubezpieczenie, które kosztuje poniżej 100 zł. Nie sposób tego porównywać z opieką publiczną, bo tam czy się korzysta, czy nie to kilkaset złotych zawsze się oddaje.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania