Rozpoznaj chłoniaka.

Kaszel, powiększenie węzłów chłonnych, gorączka, nocne poty, spadek masy ciała i uporczywe swędzenie całego ciała – to mogą być objawy chłoniaka. Jednego z najczęściej występujących nowotworów złośliwych.

Są to nowotwory układu immunologicznego. Niestety najczęściej mają formę złośliwą. Możemy je podzielić na: chłoniaki nieziarnicze, stanowiące 80% zdiagnozowanych przypadków, najczęściej występują u dorosłych między 45 a 60 rokiem życia oraz ziarnicę złośliwą – Chłoniak Hodgkina – która rozwija się w większości przypadków w okresie wczesnej dorosłości lub w podeszłym wieku. Ta druga forma jest mimo groźnej nazwy, łatwiejsza do wyleczenia. Na całym świecie ponad 1 mln ludzi cierpi na 1 z kilkudziesięciu form chłoniaka nieziarniczego, a co 5 osoba umiera z jego powodu. W naszym kraju co roku jest rozpoznawanych ok. 8 tys, nowych przypadków raka układu odpornościowego. Niestety ale ta liczba z roku na rok rośnie.

Najczęściej chłoniaki są umiejscowione w węzłach chłonnych i innych narządach układu limfatycznego (śledzionie, migdałkach), czy nawet w szpiku kostnym czy krwi. Chłoniaki mogą również uciskać inne narządu (serce, żołądek), co może utrudnić prawidłową diagnostykę i leczenie. Na chłoniaka może zachorować każdy, w każdym wieku – jednak mimo to wiedza społeczeństwa na temat tego rodzaju nowotworu jest znikoma. Do najczęstszych objawów , skłaniających nas do wizyty u lekarza, jeśli utrzymują się dłużej niż 3 tygodnie są:
- powiększone węzły chłonne szyi, pach i pachwin,
- znaczna utrata wagi
- podwyższona temperatura
- obfite nocne poty
- długotrwały kaszel i duszności
- swędzenie całego ciała
Badaniem, pozwalającym na odróżnienie chłoniaka od przerzutów innego nowotworu na inne narządy, jest biopsja węzła chłonnego.

Objawy chłoniaka mogą być często mylone z grypą, a przeziębienie może utrudnić i opóźnić prawidłową diagnozę. Wczesne wykrycie choroby może pacjentowi nawet uratować życie, gdyż niektóre nie leczone chłoniaki mogą w bardzo krótkim czasie doprowadzić o śmierci. Dzięki postępowi w medycynie, skuteczność w walce z tym typem nowotworu wzrosła w ostatnich 50 latach aż o 50 %. Część nowotworów można już wyleczyć nawet tych najbardziej złośliwych.
Źródło: kobieta.interia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania