Sprawdzone sposoby jak uniknąć anemii u niemowlaka

Child - zdjęcie partnera

Dzieci po urodzeniu często odwiedzają pediatrę, który przeprowadza badania i sprawdza czy maluszek prawidłowo się rozwija. Anemię u niemowląt wykrywa się przeważnie podczas rutynowej kontroli.

Wcześniej różne objawy mogą być dla rodziców sygnałem o chorobie ich dziecka. Warto poznać kilka faktów na temat tego dość powszechnego u dzieci schorzenia, by wiedzieć, kiedy należy wybrać się z dzieckiem do lekarza. Znajomość problemu pozwoli też poznać skuteczne metody walki z chorobą.

Objawy anemii u niemowlaków

Problem często dotyka dzieci urodzonych przedwcześnie, chociaż diagnozuje się go także u maluszków, które przyszły na świat w terminie. Anemia u niemowląt oznacza niedobór żelaza we krwi. Wykrywa się ją podczas rutynowych kontroli dziecka. Rodzice powinni zgłosić się do lekarza w momencie zauważenia u niemowlęcia:

  • Nieprawidłowego przyrostu masy ciała dziecka.
  • Szybkiego spadku wagi.
  • Bardzo bladej skóry.
  • Osłabienia.
  • Apatii.

Niedobór żelaza w okresie zwiększonego zapotrzebowania na ten składnik, nazywany jest także niedokrwistością. Ten typ schorzenia występuje bardzo często u dzieci między 6tym a 18ty miesiącem życia. Anemia u niemowląt może wystąpić wskutek niedoboru żelaza spowodowanego zbyt małą ilością zapasów zgromadzonych przez organizm maluszka w trakcie trwania ciąży. Bardzo często stwierdza się tę dolegliwość u wcześniaków, które nie były karmione piersią. Przyczyną niedokrwistości może też być zbyt szybki rozwój dziecka lub problemy z przyswajaniem witamin i składników mineralnych.

Jak leczyć anemię u niemowlaka?

Kobieta w ciąży powinna zadbać o spożywanie odpowiedniej ilości produktów bogatych w żelazo. Jest to jeden z profilaktycznych kroków, których celem jest zapobieganie anemii u niemowlaków. Dzięki odpowiedniej diecie dziecko będzie mogło zmagazynować w swoim organizmie zapas żelaza, który wystarczy mu na kilka pierwszych miesięcy życia. Gdy matka nie zadba o swoją dietę, to skutkiem może być niedokrwistość maluszka, a także przedwczesny poród. U wcześniaków bardzo często stwierdza się niedobór żelaza. Dowiedz się więcej na humana-baby.pl.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania