Temblak - czym jest i kiedy warto po niego sięgnąć?

Temblak - zdjęcie partnera

Niewiele trzeba, aby nasze ciało uległo kontuzji. Leczenie jej może przysporzyć wielu niedogodności, związanych nie tylko z bólem, ale również z codziennym komfortem funkcjonowania. Gdy obrażenie dotyczy kończyny górnej i konieczne jest jej unieruchomienie, należy sięgnąć po temblak. Czym on jest? Nie wiesz, jak dokładnie wygląda temblak i kiedy warto po niego sięgnąć? A może zastanawiasz się, jak go założyć? Poniżej znajdziesz odpowiedź na wszystkie te pytania.

Temblak - co to jest?

Temblak to produkt, który znajdziemy głównie w ofertach sklepów medycznych, w kategorii ortez i stabilizatorów. Służy on bowiem do unieruchomienia kończyny górnej, poprzez jej podwieszenie pod kątem 90 stopni. Temblaki na rękę tworzone są w różnych formach, z różnorodnych materiałów, dzięki czemu z łatwością można dopasować odpowiedni model do typu urazu, z jakim się zmagamy, a także do naszej budowy ciała czy bezpośrednich zaleceń ortopedy.

Wśród nich odnajdziesz praktyczne temblaki w formie regulowanych pasków lub zabudowane, okalające staw łokciowy i całe przedramię. Wyglądem przypominają szeroki rękaw, do którego wsuwane jest przedramię, a całość zawieszona jest na pasku, umieszczanym na przeciwległym, zdrowym ramieniu. Mogą być m.in. siatkowe, bawełniane lub wykonane z neoprenu, który zapewnia odpowiedni nacisk na uszkodzoną tkankę, jednocześnie utrzymując ją we właściwej temperaturze i poprawiając w jej obrębie krążenie krwi, przyspieszając w ten sposób powrót do zdrowia.

Kiedy może się przydać temblak?

Niefortunny upadek, stłuczenie kończyny górnej w czasie uprawiania sportu czy uszkodzenie stawu barkowego lub łokciowego na skutek wypadku komunikacyjnego to tylko niektóre z kontuzji, jakie mogą niespodziewanie dotknąć każdego z nas. Zapalenie stawów bądź ich choroba zwyrodnieniowa wymagają leczenia, w którym niejednokrotnie posiłkować się trzeba temblakiem. Poza uszkodzeniami barku i kończyny, stosuje się go także w momencie uszkodzenia stawu mostkowo-obojczykowego czy w razie uszkodzenia łopatki. Konieczny jest on w każdym przypadku, który wymaga unieruchomienia kończyny górnej na jakiś czas w celu jej regeneracji. 

Temblaki zalecane są szczególnie często przez ortopedów pacjentom, których kończyna górna na skutek urazu została objęta gipsem. Umieszczając ją w tym produkcie medycznym mamy możliwość zmniejszenia napięcia, jakie powstaje w tak kontuzjowanej ręce. Rozluźnienie mięśni sprzyja ich regeneracji i pozwala na szybszy powrót do pełnej sprawności.

Jak założyć temblak?

To, w jaki sposób zostanie nałożony temblak, zależy przede wszystkim od modelu, jaki zakupiliśmy. Klasyczny temblak w formie rękawa posiada otwór, przez który należy wsunąć całe przedramię i wygodnie je w nim ułożyć. Następnie trzeba przełożyć odpowiednio wyregulowany do naszej wysokości pasek przez zdrowe, przeciwległe ramię. W ten sposób ciężar chorej ręki spocznie na zdrowym przedramieniu i zostanie ona odciążona. Jeśli zależy Ci na temblaku, który nie będzie uwierał w okolicy klatki piersiowej, postaw na model z wkładką z gąbki. A jeżeli szukasz sposobu na odciążenie gipsu lub ręki zaraz po jego zdjęciu, i nie chcesz nosić zabudowanego temblaka, postaw na model w formie praktycznych, regulowanych pasków. Jedną końcówkę takiego temblaka zapnij w okolicy zgięcia łokciowego, przepleć pasek przez szyję i zapnij drugą końcówkę na wysokości stawu nadgarstkowego, a całość będzie odpowiednio podtrzymana.

Sięgaj po temblak  z Mega Medic przy urazach kończyny górnej, przy jej niedowładzie lub lekkim uszkodzeniu, a szybko przywrócisz jej sprawność.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania