Tran Sport i Medycyna

Warzywa i przyprawy - zdjęcie partnera

Bo regularne zażywanie tranu jak mówi większość babć jest lekiem na każde schorzenie. Oczywiście z seniorkami nie ma co dyskutować – mimo to warto twardo stąpać po ziemi nie tylko podczas uprawiania sportu. A jeśli już o sporcie mowa – konwencjonalna medycyna w przypadku sportowców dawno przestała być skuteczna. No cóż – idzie nowe. I doskonale!

Medycyna sportowa.

Mawia się, że czasem warto zrobić coś wyłącznie dla sportu. Z takiego założenia wychodzi niewątpliwie lekarz sportowy zajmujący się jak sama nazwa wskazuje – medycyną sportową. Innymi słowy jest to medycyna aktywności ruchowej zajmująca się wszelkimi procesami zachodzącymi w organizmie człowieka uprawiającego sport. Ale to nie wszystko – wspomniana interdyscyplinarna gałąź medyczna zajmuje się także wpływem braku aktywności fizycznej na daną osobę. Podsumowując – jej zakres jest o wiele większy niż obecna popularność. Właściwie to szkoda, ponieważ medycyna sportowa korzysta z osiągnięć wielu innych nauk medycznych takich jak chirurgia, traumatologia, czy rehabilitacja.

Zakres działań i obowiązków.

Lekarz medycyny sportowej zajmuje się w praktyce z najczęstszymi problemami osób uprawiających sport – nie tylko zawodowo. Do najbardziej popularnych kontuzji należą - ostre urazy wynikające z przeciążeń, osłabiona odporność, anemia sportowa, powolna regeneracja, zaburzenia snu i motywacji oraz kłopoty związane z prawidłowym przebiegiem procesów odnowy biologicznej. Istotną rolę w tym rodzaju medycyna odgrywa rehabilitacja sportowa. Najważniejszymi ośrodkami medycyny sportowej i rehabilitacji na terenie naszego kraju są Gdańsk, Poznań oraz Warszawa. Znajdują się tam kliniki Rehasport Clinic, które tworzą najwięksi specjaliści z dziedziny nie tylko medycyny sportowej, ale także ortopedii, radiologii, chirurgii, rehabilitacji, fizjoterapii, czy interny. Dodatkowo kliniki Rehasport zatrudniają wykwalifikowanych trenerów personalnych zajmujących się dietetyką, psychologią, przygotowaniem fizycznym, a także biomechaniką. Ich prestiżową obsługą i rzetelnym działaniem w zakresie lecznictwa cieszą się znane kluby sportowe, związki, jak również Akademie Sportu. Warto dodać, że do zakresu obowiązków lekarza medycyny sportowej należy także przeprowadzenie szczegółowych badań – początkowych, okresowych oraz kontrolnych, a także na jego podstawie wydanie orzeczenia o zdolności do uprawiania danego sportu. Są to dane niezbędne do wytworzenia i uzupełnienia karty sportowca.

Rehabilitacja sportowa.

W trosce o zapewnienie jak najlepszej opieki sportowcom w ostatnim czasie spopularyzowała się rehabilitacja sportowa. Jej celem jest diagnostyka, zapobieganie urazom, rehabilitacja kontuzji, droga powrotu do pełnej aktywności sportowej oraz odpowiednio dostosowany plan treningowy. Rehabilitacja przeznaczona dla sportowców odróżnia się od zwykłej – doprowadzającej do pełnej sprawności przede wszystkim dlatego, że jej celem poza powrotem do aktywności fizycznej jest powrót do osiągnięcia formy sprzed stanu urazowego w możliwie jak najkrótszym czasie. Istotna w procesie rehabilitacyjnym jest odnowa biologiczna mająca ogromny wpływ na stu procentowy powrót do sprawności. Jest to szereg świadomych działań na rzecz organizmu w formach około wypoczynkowych, który nierozerwalnie łączy się z szeroko pojętą medycyną sportową.

Artykuł powstał przy współpracy z Times Press sp. z o.o.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania