Udar a „witamina młodości”

Ryzyko krwotoku śródmózgowego (udaru mózgu) zwiększa się nieznacznie przez zażywanie witaminy E. Na każde 1250 osób przypada 1 dodatkowy krwotoczny udar naszego najważniejszego narządu – tak wynika ze słów zamieszczonych w British Medical Journal.

Naukowcy z INSERM z Paryża, Niemiec i Harvardzkiej Szkoły medycznej przestudiowali wcześniejsze badania, w których brało udział prawie 119 tys., osób, gdzie 59 357 wylosowanych zostało do grupy witaminowej, 59 408 do grupy placebo, i ich zdrowotne los były śledzone przez badaczy przez rok. Nadal jednak specjaliści nie ustalili, jaka dawka witaminy E jest szkodliwa dla naszego zdrowia. Krwotok śródmózgowy to najrzadsza forma udaru mózgu – najczęstszymi schorzeniami są zawały mózgu czyli niedokrwienne udary mózgu stanowiące około 70% wszystkich udarów. W trakcie wspólnych badań, naukowcy ustalili iż witamina E zwiększa ryzyko wystąpienia krwotoku domózgowego aż o 22%, jednak na zawał mózgu obniża ryzyko wystąpienia o 10%, co stanowi 1 przypadek na 476 osób zażywających witaminę. Razem zgodnie są zdania iż ryzyko zawału mózgu można zmniejszyć o wiele skuteczniej prowadząc zdrowy tryb życia, utrzymując niski cieśnienie krwi i poziom cholesterolu.

Specjaliści przypominają, że żadne dotąd z przeprowadzonych studiów nie wskazywało ogólnego ryzyka udaru, lecz różnice stawały się widoczne dopiero po uwzględnieniu poszczególnych typów schorzenia. Wcześniejsze badania sugerowały, iż zażywanie witaminy E może mieć ochronny wpływ na nasz organizm przed choroba niedokrwienną serca, jednak inne wykazywały, iż zwiększa jej zażywanie ryzyko śmierci, jeśli przyjmuję się ją w wysokich dawkach.

Źródło: medigo.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania