Ukąszenie, użądlenie czy pogryzienie? Co grozi nam latem?

Lekarz - zdjęcie partnera

Latem częściej spędzamy czas na świeżym powietrzu. Spacerujemy po lesie, jeździmy nad wodę czy odpoczywamy w ogródku. Ciepła pogoda sprzyja niestety większej ilości owadów i pajęczaków. Czy mogą być groźne dla naszego zdrowia?

Ukąszenie

Latem ukąsić nas mogą komary, meszki, bolimuszki czy gzy. To niepozorne owady, które mogą wyrządzić nam niemałe szkody. Może zdarzyć się tak, że pojedyncze ukąszenie nie wywoła żadnych poważniejszych objawów i wystarczy jedynie zaczerwieniony obszar odkazić i posmarować odpowiednią maścią. Niestety czasem dochodzi do pojawienia się odczynu zapalnego. W tym wypadku, konieczne będzie skontaktowanie się z lekarzem.

Prawie każdy z nas kiedyś został ukąszony przez komara. Typowymi objawami są opuchlizna oraz świąd. Po kilku dniach podrażnienie znika. Jednak skąd mamy pewność, czy komar nie był zarażony i nie przeniósł na nas żadnej innej poważnej choroby? Otóż, jak się okazuje, gryzonie mogą przenosić do naszego organizmy groźne dla zdrowia pasożyty. Na przykład jedną z nich jest Dirofilaria i jej różne odmiany. W Polsce może dojść do zakażenia bakterią Dirofilarią rapens, której objawy mogą być niezauważalne. Charakterystycznym objawem jest niewielki guzek, który świadczy o istnieniu pasożyta w naszym organizmie.

W przypadku kleszczy, ukąszenie grozi boleriozą. Problemem często okazje się także jego nieprawidłowe usunięcie. Może pozostać główka lub aparat gębowy. W takim wypadku należy jak najszybciej udać się do chirurga. Niezależnie czy kleszcz osiadł głęboko, czy tylko przyczepił się do naszej skóry, powinniśmy wykonać wszelkie badania w kierunku boleriozy.

Użądlenie

Użądlenia najczęściej przypisujemy osom, pszczołom, szerszeniom czy trzmielom. I nie bez powodu - bo to do nich dochodzi najczęściej. Owady mogą zaatakować nas wszędzie. Problemem okazuje się fakt, że większość z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że może być uczulona na jad owada. Niektóre użądlenie może być zupełnie niegroźne. Podrażnioną skórę, bąbel, czy swędzący obszar po użądleniu można posmarować dostępnymi w aptekach kremami i maściami. Natomiast jeśli na skórze zauważymy inne niepokojące objawy, jak na przykład obrzęk czy odczyn, a nasze samopoczucie ulegnie osłabieniu – to najprawdopodobniej doszło do poważnego stanu zapalnego. W takim wypadku trzeba natychmiast skontaktować się lekarzem.

Większość owadów takich jak osy czy szerszenie do ataku prowokuje nadmierna ilość gwałtownych ruchów, intensywny zapach perfum, zbyt jaskrawe kolory ubrań. Najbardziej niebezpiecznymi obszarami na ciele, na których może dość do użądlenia są szyja, twarz, jama ustna. Opuchlizna po użądleniu może spowodować zablokowanie dróg oddechowych. Ważną kwestią jest także umiejętnie wyjęte żądło – najlepiej wykorzystując nożyczki czy pilniczek. Nieprawidłowo wyjęte żądło spowoduje dostanie się jadu do organizmu.

Pogryzienie

Wydawać by się mogło, że jadowite pająki nie żyją Polsce. Nic bardziej mylnego. Bagnik, kolczak zbrojny, topik, tygrzyk, kątnik olbrzymi – to tylko niektóre bardzo niebezpieczne pająki żyjące w Polsce! Otóż ich ugryzienie podobne jest do ugryzienia przez osę. Jeżeli miejsce po ugryzieniu będzie gorące, a obrzęk wciąż się będzie utrzymywał – konieczna będzie pilna wizyta u lekarza.

Udrapał Cię kot? A może delikatnie ugryzł pies? Niestety, dezynfekcja może okazać się niewystarczająca. Jeżeli pies czy kot nie były szczepione, mogły przenieść na Ciebie wiele groźnych pasożytów, m.in. bakterię Bartonelle i jej różne odmiany. Z tego względu, nie powinniśmy zapomnieć o zgłoszeniu się do lekarza i wykonaniu specjalistycznych badań.

Tylko dzięki regularnym badaniom uchronisz się przed wieloma chorobami

Niestety większość chorób rozwija się w naszym organizmie nie dając wyraźnych sygnałów. Podobnie jak w przypadku chorób przenoszonych przez ukąszenie, użądlenie lub w wyniku ugryzienia – chodzi o brak naszej świadomości z zagrożenia. Nagminnie zapominamy o kontroli lekarskiej i badaniach. Zwykle jest tak, że dopiero ból zmusi nas do wizyty u specjalisty.

Kolejnym problemem okazuje się brak ubezpieczenia zdrowotnego. Jeżeli z jakichś powodów jeszcze nie jesteś ubezpieczony, koniecznie to zrób. Dlaczego? Przede wszystkim, z polisą zdrowotną będziemy mogli w każdej chwili, bez oczekiwania w długich kolejkach skorzystać z porady specjalisty. Z odpowiednim pakietem ubezpieczenia, zyskamy dostęp m.in. do konsultacji lekarskich, specjalistycznych lekarskich zabiegów ambulatoryjnych i szpitalnych, do diagnostyki obrazowej, szczepień czy wizyt domowych. Także kilka miesięcy po ukąszeniu przed owada czy kleszcza powinniśmy wykonać kontrolne badania.

Pamiętajmy, że choroby mogą rozwijać się w naszych organizmie po cichu. Tylko dzięki regularnym kontrolom lekarskim i badaniom jesteśmy w stanie zapobiec wielu kłopotom zdrowotnym.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania