Witamina D w… chlebie?!

Rola witaminy D w naszym organizmie jest bardzo duża nie tylko jest od niej zależna gospodarka wapniowa, odpowiedzialna za stan naszych zębów czy kości, lecz również witamina D zapewnia nam ochronę przed alergiami, chorobami serca a nawet przed częścią nowotworów. O ile oczywiści występuje ona w ludzkim organizmie w odpowiedniej, optymalnej ilości.

Najskuteczniejszym sposobem na dowitaminizowanie się witaminą D i podniesienie jej stężenia w organizmie jest wystawienie skóry na działanie promieni słonecznych. Często niestety jest to niemożliwe. Dlatego powstał innowacyjny pomysł – umieszczenia witaminy D i dostarczania jej przy pomocy chleba! Witamina ta jest produkowana w naszej skórze lecz bez względu na wydajność tego procesu, na skórę musi działać odpowiednia ilość światła słonecznego aby proces wytwarzania jej się rozpoczął. W takich krajach jak nasz niestety niedobory witaminy D często się zdarzają ze względu na brak ciągłej słonecznej pogody. Podobna sytuacja dotycząca niedoborów wiąże się z tym, iż coraz więcej osób pracuje w zamkniętych pomieszczeniach, które tylko późnymi popołudniami i czasami w weekendy mogą nadrobić słoneczne zaległości. Jednak naukowcy postanowili rozwiązać problem niedoborów witaminy D umieszczając ja w pożywieniu. Znany jest już sposób wzbogacania mlek o tę witaminę, a mleka każdy z nas pije w miarę regularnie. Jednak nadal nie jest to zaspokojenie całości ludzkich potrzeb. Aby to zapewnić , badacze z Purdue University opublikowali w „Journal of Agricultural and Food Chemistry” wyniki swoich testów nad wzbogaconym chlebem. Jak pokazują badania, niedobory witaminy D powstałe w skutek braku światła słonecznego możliwe są do skutecznego uzupełnienia dzięki jedzeniu specjalnie przygotowanego pieczywa. Chleb ten jest przygotowywany z użyciem drożdzy zawierających bardzo duże ilości witaminy D. Po badaniach na szczurach otrzymał on pozytywne opinie, gdyż po zbadaniu zwierząt okazało się, że spożywanie chleba z witaminą zaspokaja nasze zapotrzebowanie na witaminę D tak samo skutecznie, co kąpiele słoneczne.

Oczywistym jest to iż potrzebne są kąpiele słoneczne nie tylko w celu dowitaminizowania się również dla zachowanie kondycji, wzroku i dobrego samopoczucia. Nastroju

Źródło: medycyna24.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania