Wszystko, co musisz wiedzieć o L4 online, czyli zwolnieniu lekarskim bez wychodzenia z domu

Konsultacja online - zdjęcie partnera

Elektroniczne zwolnienie lekarskie można uzyskać bez konieczności bezpośredniego kontaktu z lekarzem. Pracownik nie musi się udawać na wizytę do przychodni, wystarczy kilka kliknięć i odbycie szybkiej teleporady. Na jakiej zasadzie są wystawiane e-zwolnienia? Odpowiadamy!

Czym jest elektroniczne zwolnienie lekarskie?

Elektroniczne zwolnienie lekarskie to zaświadczenie wydawane przez lekarza po konsultacji zdalnej (przez Internet lub telefonicznej), potwierdzające niezdolność do pracy oraz usprawiedliwiające nieobecność pracownika w zakładzie pracy. Podobnie jak klasyczne L4, e-zwolnienia także upoważniają do odbioru zasiłku chorobowego w kwocie równej 80% średniego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy (od tej zasady są wyjątki, ale o tym później).

Jak dostać L4 online? Kto może je wystawić?

E-zwolnienia mogą wystawiać lekarze, którzy posiadają profil na PUE ZUS lub korzystają ze zintegrowanej z PUE aplikacji gabinetowej. Elektroniczne zwolnienie lekarskie może zostać wystawione przez lekarza ogólnego lub dowolnej specjalności. Dokument może wypisać także upoważniony przez lekarza asystent medyczny. Co ważne, pacjent musi jedynie opłacić prywatną wizytę u lekarza (zwykle jest to wydatek rzędu 100-150 złotych), więc samo w sobie L4 online nic nie kosztuje. 

W większości przypadków, jeśli lekarz nie ma żadnych wątpliwości co do stanu zdrowia pacjenta, e-zwolnienia są wystawiane w ciągu kilku minut. Z rozwiązania tego mogą skorzystać osoby objęte ubezpieczeniem chorobowym, zarówno odgórnie, w ramach pracy na podstawie umowy o pracę, jak i dobrowolnie (prowadzące własną działalność gospodarczą lub pracujące na podstawie umowy zlecenie/ o dzieło, opłacające odpowiednie składki).

Co jest potrzebne do e-zwolnienia?

Jak dostać L4 online? W tym celu wystarczy wypełnić krótki formularz zamieszczony na stronie internetowej podmiotu medycznego, który oferuje taką usługę. Dane, które będą potrzebne to:

      numer NIP zakładu pracy,

      imię, nazwisko, numer PESEL pacjenta, a także jego: adres e-mail, nr telefonu, adres zamieszkania,

      data nieobecności w zakładzie pracy,

      opis dolegliwości (jest on przeznaczony wyłącznie dla lekarza),

      data wnioskowanego powrotu do pracy (maksymalnie 7 dni z możliwością przedłużenia przy kolejnej wizycie).

E-zwolnienia mogą być wystawiane również po fakcie, maksymalnie do 3 dni wstecz.

Czy pracownik musi zgłaszać pracodawcy chęć skorzystania z e-zwolnienia?

Pomimo że nie ma obowiązku dostarczania do pracodawcy e-zwolnienia (ponieważ L4 online jest dostarczane do ZUS i płatnika składek najpóźniej w dniu następującym po dniu otrzymania zaświadczenia lekarskiego), pracownik powinien poinformować zakład pracy o nieobecności. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy pracodawca nie ma konta PUE ZUS, wtedy konieczne jest dostarczenie wydruku, w ciągu  7 dni od otrzymania elektronicznego zwolnienia lekarskiego.

Jakie dane zawiera elektroniczne zwolnienie lekarskie?

E-zwolnienia są wystawione z różnych przyczyn — począwszy od urazów ortopedycznych, przez schorzenia kardiologiczne, po choroby neurologiczne. Powód nieobecności pracownika, a także zaplanowana metoda leczenia są jednak objęte tajemnicą lekarską. Pracodawca może sprawdzić elektroniczne zwolnienie lekarskie w systemie, ale nie może wyświetlić szczegółowych informacji na temat choroby. Jedynie lekarz ma do nich dostęp.

Jeśli pracownik chce sprawdzić swoje dane, może tego dokonać poprzez zalogowanie się na IKP, czyli Internetowym Koncie Pacjenta. E-zwolnienia można sprawdzić także przez Portal Pacjenta GOV oraz z poziomu bezpłatnej aplikacji Ministerstwa Zdrowia. Posiadacz elektronicznego zwolnienia lekarskiego otrzymuje do wglądu pełną wersję zaświadczenia, włącznie z danymi na temat przyczyny niezdolności do wykonywania obowiązków służbowych. W niektórych sytuacjach opłacalne jest ujawnienie przyczyny nieobecności, ponieważ skutkuje to wyższym zasiłkiem chorobowym. Tak jest w przypadku np. ciąży.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania