Wybieramy oświetlenie gabinetu lekarskiego

Dentysta - zdjęcie partnera

Jedną z najważniejszych decyzji podczas urządzania gabinetu lekarskiego jest wybór lampy, dopasowanej do potrzeb lekarza. Na rynku dostępne są trzy główne rodzaje lamp: operacyjne, zabiegowe oraz diagnostyczne - każda o innym przeznaczeniu. Poza rodzajem lampy, należy wziąć pod uwagę takie parametry jak natężenie generowanego światła, wielkość oświetlanego pola, bezcieniowość i odwzorowywanie kolorów. Dodatkowo, przed zakupem lampy należy upewnić się, czy spełnia ona wszystkie normy, dopuszczające ją do użytku w gabinecie lekarskim.

Wybór oświetlenia medycznego należy rozpocząć od określenia przeznaczenia gabinetu lekarskiego, w którym lampa ma się znajdować. Lampy diagnostyczne są odpowiednim wyborem dla specjalistów, którzy nie będą wykonywać zabiegów ani operacji, jedynie przeprowadzać wstępne badanie, mające na celu określenie przyczyny dolegliwości. Oświetlenie zabiegowe oraz operacyjne, ze względu na swoje zastosowanie, musi spełniać wyższe wymagania techniczne. Warto zauważyć, że niektóre zabiegi, jak na przykład gastroskopia, wykonywane są w celach diagnostycznych, co nie zmienia faktu, że do ich wykonywania niezbędna będzie lampa zabiegowa, nie diagnostyczna.
Natężenie oświetlenia w gabinecie
Kiedy przeznaczenie gabinetu lekarskiego zostało już jasno określone, można rozpocząć wybieranie oświetlenia. Podstawowym parametrem, na który trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu lampy medycznej jest natężenie generowanego światła. Natężenie określane jest w luksach (lx), które mówią o tym, jak jasno oświetlony jest obszar objęty działaniem danej lampy. Wartość tą mierzy się w centralnym punkcie plamy światła, w odległości 1 metra od jego źródła. Oświetlenie diagnostyczne zazwyczaj posiada natężenie ok. 30 tysięcy lx a zabiegowe - 50 tysięcy lx. Normą dopuszczającą lampy operacyjne do użytku jest 40 tysięcy lx, jednak producenci najczęściej oferują lampy z przedziałem wartości od 120 do 160 tysięcy lx. Dla porównania, podczas bezchmurnego, letniego dnia słońce oświetla ziemię z natężeniem 100 tysięcy lx. Im większe natężenie światła, tym lepiej i precyzyjniej będzie pracował specjalista wykonujący zabieg lub operację.
Odwzorowanie rzeczywistych kolorów
Kolejną istotną cechą każdej lampy jest odwzorowywanie kolorów, w porównaniu do tego, jak wyglądają one w naturalnym oświetleniu. Parametr ten określa współczynnik CRI, którego maksymalną wartością jest 100. Im współczynnik CRI bliższy 100, tym lepiej dana lampa odwzorowuje rzeczywiste barwy oświetlanego obszaru. Dodatkowo, na odwzorowywanie kolorów ma wpływ temperatura barwowa lampy, która powinna zawierać się w przedziale od 4 do 4.5 tysiąca Kelvinów. To czy kolory pod lampą medyczną zgadzają się z rzeczywistymi ma ogromne znaczenie dla lekarzy, którzy bardzo często na podstawie odcienia oglądanych tkanek określają ich stan.
Bezcieniowość
Producenci oświetlenia do gabinetów lekarskich wyszli naprzeciw oczekiwaniom specjalistów i skonstruowali lampy o budowie zapewniającej bezcieniowość. Jest to cecha bardzo ważna w przypadku lamp operacyjnych, kiedy nad pacjentem pochyla się niekiedy dwóch specjalistów. Specjalna konstrukcja, wykorzystująca wiele źródeł światła zamocowanych pod różnymi kątami, lustra oraz kopulasty kształt lampy gwarantuje, że na pole oświetlane lampą nie padnie cień. Parametr ten określany jest w procentach, które pokazują ile światła dociera do pola zabiegowego w sytuacji, w której na drodze promieni świetlnych znalazła się przeszkoda.
Rodzaj źródła światła
Podczas wybierania oświetlenia gabinetu należy również zwrócić uwagę na to, jakie źródło światła zostało wykorzystane w lampach. Obecnie na rynku dostępne są żarówki ksenonowo-halogenowe XHL lub diody LED. Diody LED, mimo że droższe, zapewniają dłuższy czas eksploatacji, ponieważ nie przepalają się i nie nagrzewają, w przeciwieństwie do żarówek XHL. Dodatkowo, diody zapewniają precyzyjne, jasne i równomierne oświetlenie dobrze odwzorowujące rzeczywiste kolory.
Wielkość oświetlanego pola
Kolejną cechą lamp do gabinetu lekarskiego jest wielkość oświetlanego pola, mierzona 1 metr od źródła światła. W przypadku lamp operacyjnych warto wybrać lampę z jak największym obszarem oświetlenia, podczas gdy do gabinetu diagnostycznego wystarczy lampa o mniejszym zasięgu światła. Dodatkowo, warto zastanowić się czy lepiej wybrać lampę sufitową czy statywową. Lampa sufitowa montowana jest na stałe, a przeniesienie jej do innego gabinetu wiązać się będzie z kosztownym i kłopotliwym remontem. Jednak w odróżnieniu od lampy na statywie, zapewnia dostęp do oświetlanego pola z każdej strony i zajmuje mniej miejsca w gabinecie. Wybór lampy sufitowej lub statywowej zależy od indywidualnych preferencji lekarza oraz od przeznaczenia gabinetu.
Dodatkowe funkcje lampy
Wiele lamp jest obecnie wyposażonych w dodatkowe funkcje, które stanowią spore ułatwienie dla użytkowników. Niektóre modele oświetlenia gabinetów lekarskich mają możliwość regulowania zakresu temperatury światła. Jest to przydatne w przypadku przeprowadzania zabiegów endoskopowych, do których najlepsze jest zielone światło. Innym przykładem dodatkowych opcji jest awaryjne zasilanie lampy, które zapewnia nieprzerwane oświetlenie nawet w przypadku braku dostępu do źródła prądu.
Podsumowując, podczas wyboru oświetlenia gabinetu należy przede wszystkim kierować się jego przeznaczeniem i funkcjonalnością. Każdy specjalista powinien indywidualnie dobrać lampę do swoich potrzeb oraz wymagań, jednak bez względu na rodzaj lampy i sposób jej wykorzystywania należy upewnić się, czy spełnia ona wszystkie wymagane normy dopuszczające ją do użytku medycznego. Podczas zakupu oświetlenia należy wziąć pod uwagę takie parametry jak natężenie światła, odwzorowywanie kolorów, bezcieniowość, rodzaj źródła światła oaz wielkość oświetlanego pola. Po za tym, warto rozważyć koszty użytkowania lampy, sposoby jej konserwacji i naprawy, dostępność i koszt części zamiennych oraz długość gwarancji. Dobrze dobrana lampa będzie służyła latami, dlatego warto zdecydować się na sprawdzonych i znanych na rynku producentów.
Wiecej informacji znajdzie się na https://mednova.pl/blog/oswietlenie-do-gabinetu-lampa-medyczna-operacyjna-zabiegowa.html

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania