Zakwaszenie organizmu – przyczyny, objawy i metody leczenia

Sałatka - zdjęcie partnera

Zakwaszenie organizmu jest sytuacją, w której dochodzi do zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej. Nadmiar kwasów w ludzkim ciele może prowadzić do wielu przykrych symptomów i poważnych schorzeń, stąd niezwykle istotne jest dbanie o prawidłowy poziom pH. Znajomość podstawowych przyczyn, objawów i metod odkwaszania może pomóc w łatwym uporaniu się z tą nieprzyjemną dolegliwością.

Artykuł powstał dzięki inspiracji ze strony https://suplementypro.pl/odkwaszanie-organizmu/

Przyczyny zakwaszenia organizmu

Prawidłowe pH ludzkiej krwi waha się w granicach 7,35-7,45. Wpływ na jego poziom mają takie części ciała, jak przewód pokarmowy, układ krążenia i hormonalny. Jest on regulowany dzięki minerałom, dostarczanym do poszczególnych organów. Jeżeli nasza dieta jest uboga w składniki mineralne, a jednocześnie dostarcza dużych ilości pożywienia kwasowego, dochodzi do kumulowania się kwasów w organizmie, skutkujących jego zakwaszeniem. Źle zbilansowane menu będzie zawierało duże ilości wysoko przetworzonych produktów, nadmierną ilość mięsa, nabiału i zbóż, a jednocześnie zbyt mało owoców i warzyw. Dodatkowymi czynnikami wzmagającymi zakwaszenie są nieprawidłowy styl życia, obfitujący w stres i pośpiech, zbyt małą ilość snu i niewystarczającą aktywność fizyczną, a także zła kondycja narządów wewnętrznych.

 

Objawy zakwaszenia organizmu

Prawidłowe zdiagnozowanie zakwaszenia organizmu jest dość trudne. Jego objawy są podobne do stanów niedoboru witamin lub niektórych ze schorzeń. Są jednak pewne charakterystyczne symptomy, których pojawienie się może świadczyć o wystąpieniu zakwaszenia. Powinny one skłonić nas do badań, które potwierdzą lub wykluczą naszą diagnozę.

Objawy zakwaszenia będą podzielone na trzy typowe etapy:

  • Pierwszy stopień zakwaszenia będzie objawiał się bólami głowy i mięśni, niestrawnością, problemami ze stanem skóry i układem krążenia, dużym zmęczeniem i sennością oraz nietypowym zapachem moczu.
  • W kolejnym etapie mogą pojawić się obrzęki, częste stany zapalne i infekcje grzybicze lub wirusowe, depresja, gorsza koncentracja, astma i alergia. Charakterystyczny jest również zespół metaboliczny, w skład którego wchodzi insulinooporność, otyłość, wysoki poziom cholesterolu i podwyższone ryzyko chorób serca.
  • Jeżeli osoba zakwaszona nie podejmie odpowiednich kroków, mających na celu poprawę swojego zdrowia, dojdzie do trzeciego etapu zakwaszenia, sprzyjającego pojawieniu się groźnych chorób. W skrajnych przypadkach mogą rozwinąć się nowotwory, reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń, gruźlica, stwardnienie rozsiane oraz choroby autoimmunologiczne skóry.

 

Jak sprawdzić zakwaszenie organizmu?

Sprawdzenie zakwaszenia organizmu nie powinno sprawić trudności nikomu z nas. W każdej aptece dostaniemy papierek lakmusowy do badania – należy kupić przynajmniej kilka sztuk. Badanie trzeba prowadzić kilka dni pod rząd, każdego ranka na czczo. Musimy pobrać próbkę porannego moczu do czystego pojemnika, zanurzyć w nim papierek lakmusowy i odczytać wynik zgodnie z załączoną przez producenta instrukcją. Jeżeli stwierdzimy zakwaszenie organizmu, niezbędne będzie przeprowadzenie stosownej terapii, która pomoże nam wrócić do zdrowia i odzyskać odpowiednie pH.

 

Leczenie zakwaszenia organizmu

Odkwaszanie organizmu można przeprowadzić na kilka sposobów. Pracujący w aptece farmaceuci powinni poinformować nas, jak odkwasić organizm dzięki dostępnym w sprzedaży lekom. Warto jednak pamiętać, że są to preparaty chemiczne, które na dłuższą metę mogą powodować niepożądane skutki uboczne. Znacznie lepiej sprawdzą się naturalne metody leczenia zakwaszenia.

Przede wszystkim warto wprowadzić dietę alkaliczną. Jej podstawą są produkty o odczynie zasadowym, takie jak warzywa i owoce. Aby osiągnąć pożądany efekt leczniczy ich zawartość w codziennym menu powinna wynosić około 80%. Warto sięgać po sok z cytryny, kasze, orzechy, oliwę z oliwek i oleje pochodzenia roślinnego. Pozostałe 20% powinno stanowić chude mięso, białko i produkty pochodzące ze zbóż. Posiłki muszą być spożywane regularnie co 2-3 godziny; dzięki temu organizm nie zdąży wysyłać sygnałów o głodzie, sprzyjających wzrostowi poziomu zakwaszenia.

Warto także zrezygnować z kawy i alkoholu oraz codziennie wypijać możliwie dużą ilość wody, która pomoże wypłukać toksyny z organizmu. Jeśli nie przepadamy za wodą, można uzupełniać poziom płynów herbatami i naparami z czystka, pokrzywy, skrzypu i mięty. Wiele osób decyduje się na przyjmowanie każdego ranka przed śniadaniem szklanki wody z sokiem z połowy cytryny i łyżką miodu.

Oprócz diety należy zatroszczyć się o odpowiednią dawkę ruchu, która pobudzi metabolizm i pomoże w odtruciu całego ciała. Dobrze będzie w miarę możliwości unikać stresu oraz zadbać o regularne, odpowiednio długie godziny snu. Wskazane jest również rzucenie palenia.

 

Zakwaszenie organizmu jest stanem zagrażającym naszemu zdrowiu i dobremu samopoczuciu. W skrajnych przypadkach może nawet przyczynić się do rozwoju chorób znacznie ograniczających aktywne życie, lub wręcz śmiertelnych. Diagnostyka zakwaszenia organizmu nie jest skomplikowana, a wprowadzenie w życie odpowiednich zmian pozwoli naturalnie uporać się z problemem. Wystarczy reforma stylu życia i zdrowa dieta, by w prosty sposób przywrócić prawidłowe pH naszego organizmu.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania