Zanokcica, czyli zastrzał. Jak ją wyleczyć?

Zanokcica, paznokcie - zdjęcie partnera

Zainfekowanie głębokich warstw tkanki podskórnej skutkuje rozprzestrzenianiem się drobnoustrojów w obrębie połączonych pochewek ścięgnistych. Zakażenie jednego palca może więc błyskawicznie przenieść się na kolejne. Bolesne problemy z paznokciami i skórkami doprowadzają nawet do martwicy opuszków palców.

Zanokcica a zastrzał – czym są i jakie są ich przyczyny

Zanokcica (rodzaj ropowicy) powstaje wskutek zakażenia bakteryjnego przy nieprawidłowym wycinaniu skórek wokół paznokci. To naciek zapalny lub umiejscowiony pod paznokciem dłoni lub stopy ropień. Zastrzał skórny to ostre ropne zapalenie tkanki wokół paznokci lub całych palców po ukłuciu brudnym przedmiotem, zanieczyszczoną drzazgą bądź igłą. Drobne skaleczenia umożliwiają zarazkom ropotwórczym wnikanie do wewnątrz i dalsze infekowanie rany. Naruszenia ciągłości naskórka może wywoływać nawet paznokieć, prawie niezauważalnie wrastający w wał okołopaznokciowy.

Rozpoznawanie zanokcicy: objawy

Gronkowce lub paciorkowce wywołujące stan zapalny tkanek towarzyszący zanokcicy powodują, że:

  • skóra w okolicy paznokcia staje się intensywnie czerwona, błyszcząca, obrzmiała, gorąca, lekko napięta,
  • odczuwalna jest tkliwość i kłucie, początkowo delikatne, stopniowo narastające w kierunku bardzo silnego bólu,
  • pulsujący ból wzrasta, gdy opuszcza się kończynę,
  • tworzy się ropień z coraz większą ilością wydzieliny.

Jak wygląda leczenie zanokcicy

Aby skutecznie zapobiegać powikłaniom zanokcicy, najważniejsza jest profilaktyka: ostrożne wykonywanie manicure i używanie narzędzi, którymi łatwo jest się posługiwać. Jeśli jednak stan zapalny już wystąpił, pojawiło się zaczerwienienie oraz obrzęk, ulgę przyniosą regularne (kilkakrotne w ciągu dnia) kąpiele dłoni lub stopy w wodzie z rozpuszczonym szarym mydłem. Opuchlizna zmniejszy się, a ropie łatwiej będzie naturalnie wyciec na zewnątrz. Palec smaruje się następnie cienką warstwą maści ściągającej. Można również maksymalnie na sekundę wkładać palec do szklanki z wrzącą wodą. Czynność powtarza się kilka razy – aż do wystygnięcia wody. Zaparzanie zainfekowanego palca warto wykonywać nawet 5 razy na dobę. Lekarz (najczęściej chirurg) radzi sobie z ropniem, nacinając go i odprowadzając ropę. Zainfekowanie także tkanki paznokcia wymusza nacięcie jego płytki, wycięcie w niej niewielkiego okienka lub całkowite usunięcie go w celu pozbycia się wydzieliny spod spodu. Na unieruchomiony na kilka dni palec stosuje się okłady z płynem antyseptycznym. Leczenie wspomagają antybiotyki miejscowe bądź ogólne.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania