Złamanie awulsyjne - co to takiego? Jak je leczyć?

Złamanie awulsyjne - zdjęcie partnera

Złamanie polega na całkowitym przerwaniu ciągłości tkanki kostnej. Funkcjonuje wiele podziałów, klasyfikacji złamań zależnie od mechanizmu urazu, przebiegu szczeliny, stopnia skomplikowania, a nawet objawów. Jednym z typów złamań w zależności od mechanizmu urazu jest złamanie awulsyjne powstające na skutek oderwania. Dochodzi do niego w przypadku, gdy przyczepy więzadeł i mięśni są mocniejszy niż kość. Złamanie awulsyjne polega na oderwaniu fragmenty kości, na skutek działania odpowiednio dużych sił ze strony układu mięśniowego. Występuje w miejscach umocowania ścięgien i więzadeł do kości. W momencie urazu siły działające ze strony mięśni są większe niż wytrzymałość kości. Złamania awulsyjne najczęściej dotyczą kości skokowej, guza kulszowego i kolca biodrowego. Zwykle urazom kostnym towarzyszą urazy aparatu więzadłowego co znacznie komplikuje leczenie.

Objawy i diagnozowanie złamań awulsyjnych

Ryzyko tego typu złamania znaczne wzrasta w przypadku osteoporozy, zaawansowanego wieku, nowotworów i uprawiania sportów wysokiego ryzyka. Objawy złamań z oderwaniem fragmentu kości to: ból i tkliwość występująca natychmiast po epizodzie, ból przy próbie rozciągania mięśnia, krwiak i obrzęk powyżej lub poniżej złamania, bladość w obrębie urazu, osłabienie siły mięśniowej, utrudnienia ruchowe, dyskomfort przy podejmowaniu prób wykonania ruchu. Objawów złamań awulsyjnych nie należy bagatelizować, gdyż nieudzielenie pomocy przez ortopedę może skutkować uciążliwymi komplikacjami. Diagnoza lekarza ortopedy oprócz badania podmiotowego opiera się na wykonani badań obrazowych. Badania obrazowe takie jak: ultrasonografia (USG), rentgen (RTG), tomograf komputerowy (TK) i rezonans magnetyczny (MRI) umożliwiają dokładną lokalizację i ustalenie rozległości i złożoności złamania. Dokładna ma decydujący wpływ na sposób dalszego leczenia.

Do złamań awulsyjnych dochodzi na przykład przy urazie zwanym kciukiem narciarza (https://carolina.pl/klinika-ortopedii-i-traumatologii/reka/kciuk-narciar...), uszkodzeniu w obrębie obwodowego przyczepu ścięgna mięśnia dwugłowego ramienia (https://carolina.pl/klinika-ortopedii-i-traumatologii/lokiec/uszkodzenie...) czy urazu aparatu więzadłowego stawu skokowego (https://carolina.pl/klinika-ortopedii-i-traumatologii/staw-skokowy/zlama...).


Leczenie złamania awulsynego

Większość złamań awulsyjnych jest leczona zachowawczo. Miejsce złamania unieruchamia się i odciążą przy pomocą opatrunku gipsowego lub ortezy, na czas od 4 do 12 tygodni, zależnie od rodzaju urazu i postępów w procesie gojenia. Średnio przy tego typu złamaniach usztywnienie trwa 6 tygodni. Zalecana jest profilaktyczna farmakologiczna terapia przeciwzakrzepowa. W celu przywrócenia dawnej sprawności konieczna jest rehabilitacja i ćwiczenia. Wymiernych rezultatów można oczekiwać po kilkunastu tygodniach. Odpowiednio dobrana rehabilitacja wspomaga odtworzenie kości, wzmocnienie mięśni, zapobieganie zastojom krwi i limfy, a docelowo przywrócenie prawidłowego funkcjonowania po urazie.

W przypadku bardziej skomplikowanych złamań lub gdy pacjentowi zależy na szybkim powrocie do sprawności zalecana jest metoda otwartej redukcji złamań. Leczenie operacyjne wykonywane jest w renomowanych centrach medycznych jak przykładowo Carolina Medical Center w Gdańsku i w Warszawie. Stosując leczenie operacyjne można skrócić czas unieruchomienia nawet do 3 tygodni. Całość procesu terapeutycznego zamyka rehabilitacja umożliwiająca powrót do pełnej sprawności. Tylko kompleksowe leczenie przywraca zapewnia powrót do pełnego zdrowia.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania