Cytostatyk z komórek macierzystych roślin

Naukowcom udało się wyizolować i wyhodować komórki macierzyste z kory cisa zachodniego, bowiem roślina ta jest naturalnym źródłem paklitakselu – terpenowego alkaloidu który ma działanie cytostatyczne.

Wcześniejsze leczenie 1 pacjenta wymagało wycięcia 6 100-letnich okazów tej rośliny Gatunek rośliny rośnie powoli, dlatego szukano innych i przede wszystkim tańszych metod produkcji paklitakselu na skalę przemysłową. Kiedyś związki podobne do tego alkaloidu uzyskiwane były dzięki modyfikacjom genetycznym szczepów bakteryjnych i grzybów. Najnowsze studium przeprowadzone zostało przez naukowców z Edynburgu i koreańskiej firmy Unhwa Biotech. Akademicyi inżynierowie są zadowoleni że tak potrzebny lek na raka płuc, jajnika, sutka czy jądra oraz na nowotwory zlokalizowane w obrębie szyi i głowy możliwy będzie do uzyskania bez szkód dla środowiska. Ekstrahowanie z kory cisów było związane z powstawaniem niepożądanych produktów ubocznych.

Brytyjsko-koreańska załoga, zaznacza iż komórki macierzyste które są samo odnawialne i zdolne do potencjalnie nieskończonej liczy podziałów będą zasobnym źródłem cytostatyku. Naukowcy wyhodowali dodatkowo komórki macierzyste innych roślin leczniczych.
Źródło: medigo.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania