Ciekawostki w świecie zdrowia

Zespół Marfana - pająkowatość palców, choroba genetyczna - jak się objawia, jakie są przyczyny i jak wygląda leczenie

Wzrost, mierzenie- Doctor Measuring Patients Height, by Ambro/www.freedigitalphotos.net

Gdy obserwujemy osobę o charakterystycznej budowie ciała, to raczej nie uznajemy tego za wadę genetyczną, a po prostu stwierdzamy, że taka jego uroda. Jednak osoby, które są jednocześnie wysokie, szczupłe, noszą okulary, wyginają się jak guma i mają długie palce pianisty mogą cierpieć na zespół Marfana. Jest to choroba genetyczna dotycząca tkanki łącznej.

Łagodna zima to więcej kleszczy na wiosnę. Co powinieneś wiedzieć na temat kleszczy?

Kleszcz - zdjęcie partnera

Każdego roku wiosną powraca problem kleszczy i zagrożenia związanego z przenoszonymi przez nie chorobami. Są one aktywne od marca do listopada. To dość długi okres a jeśli zima jest ciepła, bezmroźna - budzą się znacznie wcześniej. Każdy kontakt z naturą niesie za sobą ryzyko ukąszenia przez kleszcza.

E-dokumentacja w gabinecie medycznym - jak ją prowadzić

Biurko - zdjęcie partnera

Od stycznia 2021 roku prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej będzie wymagane ustawowo. Lekarz posiadający gabinet medyczny lub przychodnie, prywatne czy na NFZ ma obowiązek wypełniać E-dokumentacja w swoim gabinecie. Czym jest dokładnie EDM? Jaki zakres informacji musi obejmować? Dlaczego jej prowadzenia jest takie istotne, a przede wszystkim, w jaki sposób ją prowadzić?

Apteka internetowa - dlaczego warto z niej korzystać? Poznaj 3 największe plusy!

Tabletki - zdjęcie partnera

Apteka to miejsce, gdzie kupujesz niezbędne suplementy, leki, maści, kosmetyki. Z apteki korzysta każdy, a wzrost zapotrzebowania na leki wzrasta wraz z nastaniem sezonu grypowego i przeziębieniowego. Jednak często zdarza się, że czujesz się na tyle źle, że trudno wyjść z domu, bo wiąże się to z dużym wysiłkiem. Nie wolno też narażać innych na zarażenie się infekcją.

Agnezja nerek - jednej lub dwóch - przyczyny choroby, objawy, rokowania i leczenie

Nerki - zdjęcie partnera

Agnezja to przypadłość, która może obejmować jedną lub dwie nerki. Najprościej rzecz ujmując jest to zwyczajnie brak jednego lub dwóch narządów. Jeśli mamy do czynienia z agnezją jednostronną, to zdarza się, że nie daje ona absolutnie żadnych objawów, więc bywa również nierozpoznana przez wiele lat.

Nietrzymanie moczu u mężczyzn - przyczyny i leczenie

Nie trzymanie moczu u mężczyzn - zdjęcie partnera

Nietrzymanie moczu (NTM) kojarzone jest przede wszystkim z przypadłością kobiecą. Jednak mężczyźni – niezależnie od wieku – również cierpią na to krępujące schorzenie. Przyczyn nietrzymania moczu u mężczyzn może być wiele, choć najczęstszą z nich jest powiększenie gruczołu krokowego, które, od około sześćdziesiątego roku życia, dotyka większości panów.

Jak znaleźć skuteczne preparaty na łuszczycę?

Twarz kobiety łuszczyca - zdjęcie partnera

Współczesna farmakologia poczyniła wiele starań, aby pacjent miał do wyboru wysoce skuteczne leki na łuszczycę, które pomagają przeciwdziałać zaostrzeniom i powikłaniom. Ponieważ przebieg choroby jest zawsze indywidualny i objawia się u każdej osoby na swój sposób, leczenie zależy również od konkretnego przypadku.

Anemia czyli niedokrwistość - co powinniśmy na jej temat wiedzieć

krew_szpital_jup_550.jpeg

Anemia, czyli inaczej niedokrwistość to jedna z częściej pojawiających się dolegliwości, na którą cierpi wiele osób niekoniecznie zdając sobie z tego faktu sprawę. Jej wystąpienie oznacza, że doszło do zmniejszenia ilości hemoglobiny w organizmie.

Jak sobie radzić z łuszczycą głowy?

luszczyca.jpg

Łuszczyca to choroba, z którą na całym świecie zmaga się aż 2 procent ogólnej populacji. Najnowsze badania lekarzy dowodzą, że jest to schorzenie uwarunkowane genetycznie. Oznacza to, że nie ma żadnej możliwości, aby zarazić się łuszczycą od kogoś innego. Jedynym sposobem jest odziedziczenie łuszczycy przez potomstwo.

Jak zrobić testy antygenowe na COVID-19? Kiedy wykonać test na koronawirus?

główne_testy antygenowe.jpg

Minister Zdrowia Adam Niedzielski 30 października 2020 r. udzielił rekomendacji testom antygenowym. Wcześniej do stwierdzenia zakażenia konieczne było wykonanie testu molekularnego PCR w laboratorium. W tym momencie służba zdrowia może korzystać z szybkich testów wykrywających antygeny wirusa SARS-CoV-2 do diagnozowania pacjentów zakażonych.

Czerniak - objawy, przyczyny, leczenie. Jak zapobiegać czerniakowi?

czerniak-objawy-przyczyny-leczenie-jak-zapobiegac-czerniakowi.jpeg

Czerniak to złośliwy nowotwór skóry, który może pojawić się u każdej osoby, bez względu na wiek i płeć. W przypadku szybkiej diagnozy możliwe jest całkowite wyleczenie, dlatego bardzo ważne są regularne badania i wizyty u dermatologa. Przedstawiamy najważniejsze objawy, przyczyny i leczenie czerniaka, a także omawiamy sposoby zapobiegania.

Szampon na wypadanie włosów- jak wybrać ten najlepszy?

Twarz kobiety - zdjęcie partnera

Szampon na wypadanie włosów ma niełatwe zadanie do spełnienia. Musi dobrze oczyszczać, a jednocześnie zmniejszać liczbę wypadających włosów. Z tego powodu powinien posiadać odpowiednie właściwości. Po czym rozpoznać skuteczny szampon na wypadanie włosów? Wszystkie przydatne informacje znajdziesz w poniższym artykule.

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania