Czerniak - objawy, przyczyny, leczenie. Jak zapobiegać czerniakowi?

czerniak-objawy-przyczyny-leczenie-jak-zapobiegac-czerniakowi.jpeg

Czerniak to złośliwy nowotwór skóry, który może pojawić się u każdej osoby, bez względu na wiek i płeć. W przypadku szybkiej diagnozy możliwe jest całkowite wyleczenie, dlatego bardzo ważne są regularne badania i wizyty u dermatologa. Przedstawiamy najważniejsze objawy, przyczyny i leczenie czerniaka, a także omawiamy sposoby zapobiegania.

Przyczyny czerniaka

Czerniak może mieć wiele różnorodnych przyczyn. Zgodnie ze statystykami uznaje się, że około 10% przypadków wynika z przyczyn genetycznych. Właśnie dlatego w sytuacji, gdy u jednej osoby z najbliższej rodziny zostanie zdiagnozowany czerniak, zaleca się poddanie innym osobom badaniom dermatologicznym, na przykład tutaj: https://www.medicover.pl/lekarze/dermatolog/warszawa,sl,s

Bardzo duże znaczenie przy powstawaniu czerniaka mają czynniki środowiskowe, a przede wszystkim opalanie się oraz poparzenia skóry. Dodatkowo przyczyną tego nowotworu mogą być zmiany melanocytowe. Niestety na promieniowanie słoneczne narażeni są praktycznie wszyscy, dlatego też czerniak może pojawić się u każdej osoby. 

Objawy czerniaka

Najważniejszym objawem są zmiany skórne, przy czym mogą być to zmiany zupełnie nowe lub zachodzące na dotychczas innej skórze. Właśnie dlatego bardzo ważne jest sprawdzanie u dermatologa swoich znamion i pieprzyków. Zaniepokoić powinny nie tylko zmiany skórne, ale także nagłe swędzenie, krwawienie lub wydzielina. Bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na znamiona w kolorze niebieskim i błękitnym - należy od razu skontaktować się z lekarzem. Rozpoznanie czerniaka polega na przeprowadzeniu szeroko zakrojonej diagnostyki, w której skład wchodzi:

  • wywiad z pacjentem,
  • dermatoskopia,
  • wideodermatoskopii.

Lekarz na podstawie wyżej wymienionych działań może podjąć leczenie. Warto zaznaczyć, że dermatolog bierze pod uwagę:

  • kolor, w tym niejednolite zabarwienie,
  • poszarpane brzegi,
  • asymetryczny kształt,
  • wielkość powyżej 5 milimetrów,
  • trawienie, wydzielina, owrzodzenie.

Leczenie czerniaka

Podstawą leczenia czerniaka jest zabieg chirurgiczny, polegający na wycięciu zmienionej chorobowo tkanki z marginesem zdrowego obszaru skóry. Warto zaznaczyć, że szybkie i radykalne działanie pozwala na wyleczenie. Następnie konieczne jest pozostawanie pod kontrolą lekarską, aby możliwe było monitorowanie zmiany na skórze. W przypadku czerniaka złośliwego, zwykle konieczna jest także chemioterapia oraz immunoterapia, czyli leczenie uzupełniające. 

Zapobieganie czerniakowi

Zapobieganie czerniakowi jest możliwe, jednak żadna metoda nie daje 100% pewności. Przede wszystkim wychodząc na słońce, należy stosować kremy z filtrem. Należy także zrezygnować z opalania się między godziną 11 a 15 oraz z opalania się w solarium. Warto wiedzieć, ze regularne korzystanie z solarium zwiększa ryzyko chorób skóry aż o 50%. Ważne jest także stosowanie kremów z filtrami UVA i UVB. Spore znaczenie ma noszenie okularów przeciwsłonecznych, co dodatkowo chroni oczy i skórę wokół nich. Kolejnym ważnym elementem profilaktyki są regularne wizyty u dermatologa, a także umówienie się do specjalisty w sytuacji, gdy pojawi się nowe znamię, pieprzyk lub inna, niepokojąca zmiana skórna. Czerniak jest niebezpiecznym nowotworem, a leczenie go jest trudne, zwłaszcza jeśli diagnoza została postawiona zbyt późno. Właśnie dlatego tak ważne jest monitorowanie swojego zdrowia i systematyczne wizyty u dermatologa. 

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania