Czy usuwanie zęba boli?

U dentysty - zdjęcie partnera

Współczesna stomatologia dysponuje wieloma efektywnymi metodami leczenia zębów. Niemniej jednak, czasem zdarzają się sytuacje, w których usunięcie zębów jest nieuniknione. To ostateczność, na którą trzeba się zdecydować by zapewnić pacjentowi zdrowie, życie bez bólu oraz dalszego rozwoju próchnicy i innych chorób.
Nie da się jednak ukryć, że dla wielu osób wyrywanie zęba jest zabiegiem przerażającym. Boimy się przede wszystkim bólu - co jest całkowicie zrozumiałe. Odpowiedzmy więc na pytanie czy usuwanie zęba boli.

Kiedy podejmuje się decyzję o usunięciu zębów?

Jak wspominaliśmy, leczenie stomatologiczne opiera się przede wszystkim na stosowaniu metod leczenia, które nie są związane z usunięciem zęba stałego. Niemniej czasem nie ma innego wyjścia. Wyrwanie zębów jest zabiegiem, który wykonuje się w przypadku:

  • znacznego zniszczenia lub uszkodzenia zęba,
  • rozległej próchnicy, która umożliwia oczyszczenie zęba i jego odbudowę,
  • braku miejsca w łukach szczęki.

Często zdarza się również usuwanie ósemek, które wyrastają pod nieprawidłowym kątem, nie mają miejsca na wyrżnięcie się lub nie wykształciły się w całości. O usuwaniu ósemek więcej przeczytasz tutaj: https://implantis.krakow.pl/chirurgia-stomatologiczna/usuwanie-osemek

Jak wygląda zabieg wyrwania zęba?

Usuwanie zęba to zabieg, który dzieli się na kilka etapów. Rozpoczyna się podaniem znieczulenia miejscowego. Gdy zacznie ono działać stomatolog zrywa więzadło otaczające ząb, poluźnia go w zębodole poprzez ruchy, które możemy nazwać zwichnięciem po czym usuwa go za pomocą kleszczy. Następnym krokiem jest oczyszczenie rany oraz jej opatrzenie. Zdarza się, że niezbędne jest również zszycie rany.

Czy jest bolesny?

W dzisiejszych czasach usuwanie zębów przeprowadzane jest zawsze przy wykorzystaniu znieczulenia miejscowego, dlatego też powinno być dla pacjenta całkowicie bezbolesne. Nie oznacza to jednak, że jest nieodczuwalne. Pacjent może czuć rozpieranie, które bywa dość niekomfortowe. Zdarza się również, że środek znieczulający nie działa tak jak powinien w przypadku wystąpienia stanu zapalnego z ropnym wysiękiem. Wówczas lepiej wdrożyć kurację antybiotykową, która pozwoli wyleczyć stan zapalny i zdecydować się na ekstrakcję gdy zostanie on powstrzymany.

O czym warto pamiętać po usunięciu zęba?

Po ustąpieniu działania znieczulenia pacjent może odczuwać dolegliwości bólowe. Zazwyczaj jednak nie są one nasilone. Można wówczas zniwelować je za pomocą dostępnych bez recepty środków przeciwbólowych. Należy jednak pamiętać o tym, by nie przekraczać zalecanej dawki. Ulgę przynoszą również chłodne okłady na policzek, które dodatkowo zmniejszają ryzyko wystąpienia obrzęku. Kluczowe jest również unikanie palenia tytoniu (przez co najmniej 3 dni), gorącego picia i jedzenia, alkoholu oraz wysiłku fizycznego. Na czas gojenia się rany należy zachować szczególną ostrożność podczas mycia zębów i zrezygnować z płukania ust płynami.

Podsumowując, wyrywanie zęba nie jest zabiegiem przyjemnym, jest również związane z ryzykiem wystąpienia komplikacji. Niemniej jednak czasem jest to ostateczność, której nie powinniśmy unikać. Wybierając dobry gabinet stomatologiczny możemy zyskać pewność, że będzie to bezpieczne oraz bezbolesne.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania