Działanie cytyzyny w przypadku osób borykających się z nałogiem papierosowym

Papieros - zdjęcie partnera

Jeśli chodzi o działanie cytyzyny, to mechanizm ten polega na wiązaniu się z nikotynowymi receptorami acetylocholinergicznymi w mózgu (wygląda to zatem podobnie jak w przypadku nikotyny. Jednak połączenie to jest znacznie silniejsze i nawet do 7 razy dłuższe, co sprawia, że ​​cytyzyna może skutecznie przyczynić się do usuwania nikotyny z receptorów. Proces ten prowadzi do pobudzenia autonomicznego układu nerwowego i stopniowego wzrostu poziomu dopaminy w mózgu.

Tabletki z cytyzyną

W aptekach dostępne są preparaty zawierające cytyzynę, które mają za zadanie wspierać osoby decydujące się na rzucenie palenia. Badania potwierdzają, że regularne stosowanie takich środków może zwiększyć skuteczność leczenia nawet o około 60-80% (rzecz jasna, skuteczność ta zależy od szeregu różnych czynników). Kluczem do sukcesu jest jednak silna wola palacza i konsekwentne przestrzeganie zaleceń producenta, a co za tym idzie — osiągnięcie lepszych rezultatów.

Cytyzyna jest uważana za substancję stosunkowo bezpieczną i dobrze tolerowaną przez organizm. W porównaniu z placebo bardzo niewielu pacjentów przerwało leczenie z powodu działań niepożądanych. W badaniach klinicznych zgłaszano jedynie łagodne działania niepożądane, takie jak na przykład:

  • suchość w ustach,

  • rozstrój żołądka,

  • nudności, wymioty,

  • biegunka,

  • zgaga.

Chociaż mogą wystąpić również pewne działania niepożądane, w tym np. zwiększony apetyt, drażliwość, dziwne sny, trudności ze snem, zmiany nastroju i trudności z koncentracją, zwykle ustępują one w miarę postępu leczenia. Należy jednak zauważyć, że objawy niepożądane mogą być również skutkiem odstawienia nie cytyzyny, a samej nikotyny.

Nie tylko cytyzyna. Co jeszcze pomaga w walce z paleniem papierosów?

Oprócz cytyzyny w leczeniu uzależnienia od nikotyny stosowane są inne leki, w tym np.:

  • nikotynowa terapia zastępcza (NTZ),

  • wareniklina,

  • bupropion.

Wytyczne z 2022 roku zalecają leczenie cytyzyną wszystkim palaczom, za wyjątkiem kobiet w ciąży oraz osób chorych psychicznie; dzieje się tak ze względu na brak dostępnych danych dotyczących bezpieczeństwa w tych przypadkach. Substancja ta nie powoduje poważnych skutków ubocznych i nie pojawia się częściej niż inne leki w trakcie leczenia.

Również w przypadku osób w wieku poniżej 18 lat lub powyżej 65 lat leczenie cytyzyną może nie być zalecane ze względu na niewystarczające badania. Przeciwwskazania do stosowania cytyzyny obejmują m.in. niedawno przebyty zawał serca lub udar, a także arytmię, ciążę lub karmienie piersią.

W sytuacji, gdy cierpisz na takie przewlekłe choroby jak np. niewydolność serca lub chorobę niedokrwienną, nadciśnienie czy miażdżycę, przed rozpoczęciem leczenia koniecznie powinieneś skonsultować się z lekarzem. Wreszcie, silna wola, wytrwałość i wsparcie lekarza są bardzo ważne w skutecznym procesie rzucania palenia za pomocą cytyzyny.

Źródła:

Leczenie uzależnienia od nikotyny u pacjentów z zaburzeniami psychicznymi – rekomendacje Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, KURIER MEDYCZNY.

Patrycjusz Kołodziejczyk, Katarzyna Baranowska-Kempisty, Piotr Bernat, Piotr Tutka, Cytyzyna w terapii zaprzestania palenia tytoniu, Borgis - Medycyna Rodzinna 2/2020, s. 76-83;

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania