Esperal Wrocław jako jeden ze sposobów leczenia choroby alkoholowej

Kieliszki - zdjęcie partnera

Choroba alkoholowa dotyka dużej części naszego społeczeństwa. W nadmiernych ilościach alkohol spożywają zarówno osoby wykształcone i o wysokim statusie materialnym jak i osoby z nizin społecznych. Warto tutaj wspomnieć o wysokofunkcjonujących alkoholikach, po których bardzo często nie widać rozwoju choroby alkoholowej. Ciekawym zjawiskiem jest również fakt, że bardzo często rodziny dopiero po wielu latach zauważają problem z alkoholem u wysokofunkcjonujących alkoholików. Jedną z metod stosowanych podczas leczenia choroby alkoholowej jest wszywka alkoholowa. Jak działa? Czy jest skuteczna?

Od kiedy stosuje się wszywkę alkoholową w leczeniu choroby alkoholowej?

Znane dziś wszystkim działanie wszywki alkoholowej odkryto w XX wieku. Przypadkowego odkrycia dokonało dwóch duńskich naukowców, których zaciekawiło pewne zjawisko. Mianowicie, osoby które przyjmowały Esperal po spożyciu alkoholu doświadczają silnych i nieprzyjemnych objawów zatrucia alkoholowego. Duńscy naukowcy postanowili zbadać zaobserwowane zjawisko, a wyniki ich badań wykazały, że Esperal blokuje rozkład alkoholu w organizmie. Pozwoliło to na rozwój terapii choroby alkoholowej.

Esperal stosowany był na całym świecie. Dziś najczęściej można o nim usłyszeć na wschodzie. W niektórych krajach Europy Zachodniej oraz Stanach Zjednoczonych jego stosowanie zostało zabronione. Warto również wspomnieć, że w roku 2008 w Polsce również wprowadzono zakaz jego produkcji oraz stosowania, jednak już po upływie dwóch lat zakaz ten cofnięto. Wszywka alkoholowa, choć o wiele rzadziej niż w przeszłości, stosowana jest w Polsce do dziś.

Dla kogo przeznaczona jest wszywka alkoholowa?

Esperal Wrocław przeznaczona jest dla osób, które ukończyły osiemnsasty rok życia i są uzależnione od alkoholu. Zalecana jest osobom, które podjęły świadomą i samodzielną decyzję o zaprzestaniu spożywania alkoholu i zmianie swojego życia. Warto również wspomnieć, że na zabieg podskórnego podania Esperalu jednostka musi wyrazić świadomą zgodę.

Należy pamiętać, że wszywka alkoholowa nie jest samodzielną metodą leczenia choroby alkoholowej. Aby osiągnąć zamierzony cel, czyli wieloletni okres trzeźwości, warto jest podjąć również terapię leczenia uzależnień.

Jak długo działa wszywka alkoholowa?

Wszywka alkoholowa działa przez okres od ośmiu do dwunastu miesięcy. Różnica ta wynika z faktu, iż istnieją indywidualne cechy pacjenta oraz różnice w procesie metabolicznym. Po upływie ośmiu miesięcy zabieg można powtórzyć jeżeli istnieje taka konieczność. Warto tutaj dodać, że wszywka alkoholowa przez cały okres działania, ma taką samą siłę i w taki sam sposób reaguje na alkohol.

Jak działa wszywka alkoholowa?

Wszywka alkoholowa, która znajduje się w ciele pacjenta, stale wydziela do organizmu substancję czynną. Substancja czynna, czyli disulfiram jest odpowiedzialna za hamowanie procesów metabolicznych alkoholu. Aby dokładnie zrozumieć działanie Esperalu najpierw powinniśmy zapoznać się z uproszczonym schematem rozkładu etanolu w organizmie człowieka.

Dostarczony do organizmu etanol musi zostać rozłożonych do prostszych składników. Dzieje się to za pomocą enzymu, który uruchamia proces dehydrogenazy alkoholowej. Proces ten odpowiedzialny jest za rozkład etanolu do postaci aldehydu octowego. Aldehyd octowy jest jednak produktem szkodliwym dla organizmu. W wyniku jego powstania uruchomiony zostaje odpowiedni enzym, który aktywuje proces dehydrogenazy aldehydowej. Ona z kolei odpowiedzialna jest za rozkład szkodliwego aldehydu octowego do prostej i bezpiecznej postaci kwasu octowego.

Jednak w warunkach,  w których zastosowana została wszywka alkoholowa całkowity rozkład etanolu jest niemożliwy. Dostarczony do organizmu etanol rozkładany jest na drodze dehydrogenazy alkoholowej do postaci aldehydu octowego. Jednak dalszy jego rozkład jest hamowany. Wydzielana z Esperalu substancja czynna odpowiada za hamowanie enzymu, który aktywuje dehydrogenazę aldehydową. W wyniku tego rozkład aldehydu octowego jest niemożliwy. Jego nagromadzenie powoduje wywołanie nieprzyjemnych dolegliwości silnego zatrucia alkoholowego.

Esperal działa również na zasadzie terapii awersyjnej. Oznacza to, że działa na emocje jednostki, wywołując strach przed alkoholem - a będąc bardziej dokładnym przed wystąpieniem negatywnych objawów oraz wstręt i awersję do alkoholu po doświadczeniu silnych i nieprzyjemnych objawów. Jednostka nie sięga po alkohol, gdyż boi się o swoje zdrowie oraz nie chce doświadczyć długotrwałych i bolesnych objawów.

Czy Esperal jest skuteczny?

Wszywka alkoholowa charakteryzuje się wysoką skutecznością w walce z choroba alkoholową. Spowodowane jest to występowaniem silnych i nieprzyjemnych objawów, których nikt nie chce doświadczać. Należy jednak podkreślić, że Esperal nie wpływa na postrzeganie jednostki oraz jej myślenie, dlatego osoba uzależniona nadal odczuwać będzie silny głód alkoholowy i nie dostanie żadnych narzędzi i walki z nim.

Jedynie podjęcie terapii leczenia uzależnień może skutecznie i na wiele lat uwolnić jednostkę od alkoholu.

Co dzieje się z organizmem po spożyciu alkoholu?

Osoba, która posiada wszywkę alkoholową musi mieć świadomość, że po jej przyjęciu nie może spożywać alkoholu. Zakaz ten ma zapewnić osobie uzależnionej bezpieczeństwo. W przypadku jego złamania, jednostka odczuwać będzie silne bóle głowy, zawroty głowy, kołatanie serca, przyspieszoną akcję serca, skoki ciśnienia, wymioty, nudności, biegunkę, drżenie mięśni, drgawki, osłabienie organizmu, potliwość, zaczerwienienie skóry twarzy, uczucie lęku oraz niepokoju.

Objawy te wystąpią już w ciągu kilku minut od konsumpcji alkoholu. Utrzymywać zaś mogą się nieprzerwanie aż do kilkunastu godzin. Im większa przyjęta dawka alkoholu tym silniejsze i dłużej utrzymujące się objawy.

W przypadku spożycia znacznych ilości alkoholu, jednostka doświadczyć może silnych i nieodwracalnych zmian zdrowotnych. Mowa tutaj o zapaści, marskości wątroby a nawet śmierci. Zgon pacjenta występuje jednak relatywnie rzadko i wymaga przyjęcia naprawdę dużej dawki alkoholu.

Czy istnieją przeciwwskazania do zabiegu?

Nie każda osoba potrzebująca pomocy może skorzystać z terapii Esperalem. Z zabiegu wykluczone są osoby, które:

  • mają uczulenie na disulfiram
  • mają uczulenie na którykolwiek składnik leku
  • są w stanie upojenia alkoholowego
  • spożywały alkohol na mniej niż dwanaście godzin przed zabiegiem
  • są w ciąży
  • karmią piersią
  • planują ciążę w niedalekiej przyszłości
  • mają zaburzenia psychiczne
  • mają psychozy, za wyjątkiem ostrej psychozy alkoholowej
  • próbowały popełnić samobójstwo
  • mają myśli samobójcze
  • cierpią na schorzenia sercowo - krążeniowe takie jak nadciśnienie tętnicze czy choroba niedokrwienna serca

Osoby, które dodatkowo cierpią na cukrzycę, epilepsję, choroby serca czy choroby układu oddechowego mają absolutny zakaz spożywania alkoholu. Jego złamanie skutkować może nagłym  pogorszeniem się ich stanu zdrowia oraz rozwojem choroby. Zabieg wymaga podjęcia świadomej zgody, która zapobiegać ma spożywaniu alkoholu.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania