Jak sobie radzić z łuszczycą głowy?

luszczyca.jpg

Łuszczyca to choroba, z którą na całym świecie zmaga się aż 2 procent ogólnej populacji. Najnowsze badania lekarzy dowodzą, że jest to schorzenie uwarunkowane genetycznie. Oznacza to, że nie ma żadnej możliwości, aby zarazić się łuszczycą od kogoś innego. Jedynym sposobem jest odziedziczenie łuszczycy przez potomstwo. W niniejszym artykule wyjaśniamy, jak sobie radzić z łuszczycą głowy.

Łuszczyca głowy - jak sobie z nią radzić? Najlepsze porady i wskazówki

Na głowie pojawiają się czerwone rany z białymi łuskami przypominającymi łupież. Przy próbie zdrapania łusek, z głowy wysypuje się mnóstwo białego pyłu. To
najbardziej typowe objawy łuszczycy skóry głowy - choroby, z którą na całym świecie zmagają się miliony ludzi. Jest to choroba autoimmunologiczna, której przyczyny powstawania nie są do końca poznane.

Zmiany skórne wywoływane przez łuszczycę wyglądają bardzo nieestetycznie, dlatego sporo osób zadaje sobie pytanie: jak zmniejszyć objawy łuszczycy skóry głowy? Trzeba pamiętać o tym, że na ten moment nie ma leku na łuszczycę. Całkowite wyleczenie tej choroby jest niemożliwe. Można korzystać wyłącznie ze sposobów doraźnych, dzięki którym skóra na pewien czas odzyskuje właściwą kondycję.

Przyczyny łuszczycy

W ciągu kilkudziesięciu ostatnich lat przeprowadzono sporo badań na temat możliwych przyczyn łuszczycy. Do tej pory eksperci stworzyli listę możliwych przyczyn tworzenia się łuszczycy - wśród niej znajdują się uwarunkowania genetyczne, zaburzenia układu odpornościowego, czynniki środowiskowe (szczepienia, alkohol, infekcje bakteryjne i wirusowe, sytuacje stresogenne, przyjmowanie niektórych leków, m.in. niesterydowych leków przeciwzapalnych czy beta-blokerów).
Do wytworzenia łuszczycowych zmian skórnych dochodzi w następujący sposób. Najpierw mają miejsce przyspieszone podziały komórek naskórka, a także zaburzenia w procesie złuszczania. Normalnie funkcjonująca skóra proces obumierania, rozwoju i dojrzewania przechodzi w ciągu maksymalnie 28 dni, zaś u pacjentów z łuszczycą trwa to zaledwie 4 dni.

Nowe komórki na skórze dojrzewają zdecydowanie zbyt szybko, zaś te stare nie nadążają ze złuszczaniem. Z tego względu naskórek osób chorych na łuszczycę jest o wiele grubszy niż tych zdrowych. Na skórze powstaje warstwa martwych komórek, które tworzą wspomniane wcześniej srebrzystobiałe, nieestetycznie wyglądające łuski na skórze.

Najlepsze sposoby na łuszczycę głowy

Jakie są najlepsze sposoby na łuszczycę głowy? Jest ich całkiem sporo. Przede wszystkim, należy pamiętać o jednej niezwykle istotnej zasadzie. Chodzi tutaj oczywiście o to, że drapanie skóry dotkniętej zmianami łuszczycowymi jest całkowicie zabronione. Oczywiście, przyniesie to ulgę na chwilę, jednak w perspektywie długoterminowej spowoduje to, że świąd skóry się nasili, a stan skóry ulegnie znacznemu pogorszeniu.

Aby zmiany skórne zelżały, należy zacząć stosować odpowiednie, kojące szampony oraz wprowadzić do swojej diety kilka istotnych zasad. Trzeba jeść jak najwięcej warzyw i owoców, unikać słodyczy, alkoholu i papierosów. U wielu pacjentów chorych na łuszczycę objawy schorzenia znikają od razu po zmianie swoich codziennych nawyków żywieniowych.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z https://www.centrumluszczycy.pl/

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania