Jak uchronić swój wzrok przed zaćmą?

Oko w przybliżeniu - zdjęcie partnera

Jak uchronić swój wzrok przed zaćmą? Zaćma, zwana także kataraktą, to choroba oczu polegająca na przyspieszonym starzeniu się soczewki i zmianach jej uwodnienia. Co powinniśmy wiedzieć o tej chorobie i jak ją leczyć? Wyjaśniamy w poniższym artykule.

Zaćma, o ile nie jest wrodzona, dotyka najczęściej osoby po 50. roku życia. Choroba ta ma podłoże genetyczne, choć w niektórych przypadkach jest następstwem urazów, przyjmowania leków sterydowych lub ma związek z cukrzycą. W przypadku zaćmy wrodzonej rozpoznanie następuje tuż po urodzeniu dziecka, a brak jej leczenia uniemożliwi prawidłowy rozwój oka.

Jak wykryć zaćmę?

Katarakta najczęściej wykrywana jest podczas rutynowych badań okulistycznych. Jeśli dojdą do tego objawy typowe dla tej choroby, na które skarży się pacjent, wówczas możemy być niemal pewni, że mamy do czynienia z zaćmą. Jakie to objawy? Należą do nich pogorszenie ostrości widzenia a także osłabiony kontrast, obraz bywa zamglony, barwy są bardziej wysycone, a także rozszczepienie światła. W skrajnych przypadkach dochodzi do podwojenia obrazu.

Pacjenci, których dotknęła zaćma, a noszą już okulary, starają się często wymienić szkła na mocniejsze lub inne. W ten sposób szukają rozwiązania problemu. Należy jednak zdać sobie sprawę, że żadne okulary nie sprawią, że zaatakowane przez zaćmę oko będzie funkcjonowało prawidłowo. 

Nie bagatelizuj pierwszych sygnałów

Zaćma należy do chorób podstępnych, które nie pojawiają się nagle i znacząco pogarszają komfort widzenia. Choroba ta ma przebieg liniowy, często niesymetryczny. Oznacza to, że może zaatakować tylko jedno oko. Jeśli mamy do czynienia z osobą, która nie bada swojego wzroku regularnie, wówczas może ona funkcjonować zupełnie normalnie jeszcze przez kilka lat, używając wyłącznie jednego zdrowego oka.

To ważne, aby po przekroczeniu 50. roku życia regularnie badać swój wzrok. Jak często? Specjaliści z kliniki Provisus zalecają, aby było to nie rzadziej, niż raz na 2 lata. Nawet, jeśli nie odczuwamy żadnego dyskomfortu związanego z widzeniem, warto to zrobić. Jak już wspomnieliśmy, zaćma jest chorobą podstępną i pierwsze sygnały łatwo jest bagatelizować. A w przypadku zaćmy ważny jest czas reakcji na pojawienie się choroby.

Skuteczne leczenie zaćmy

Wokół katarakty urosło wiele mitów i “legend”. Na wielu portalach czy forach internetowych użytkownicy wymieniają się domowymi sposobami na leczenie zaćmy, najczęściej przy pomocy ziół. W praktyce jednak jest to nieskuteczne, a w najlepszym przypadku może jedynie spowolnić rozwój choroby.

Jedyną skuteczną metodą leczenia tej choroby jest operacja zaćmy. Klinika Provisus oferuje swoim pacjentom leczenie zaćmy na NFZ. Jednak nie w Polsce, a za granicą, a konkretnie w Czechach. Co ważne, zabieg ten jest refundowany przez polski fundusz zdrowia. Aby dowiedzieć się więcej na temat takiego zabiegu, wystarczy wejść na stronę https://leczsiezagranica.pl/.

 

undefined

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania