Jak zostać lekarzem w Polsce? Studia, zarobki

Studia medyczne - zdjęcie partnera

Na rynku pracy ciągle zachodzą zmiany – jedne zawody stają się niepotrzebne, inne dopiero mają szansę zaistnieć. Jest jednak kilka profesji, które mimo upływu czasu nie tracą na popularności. Jednym z takich zawodów jest lekarz. Co należy zrobić, by nim zostać?

Zawód lekarz – jak nim zostać?

Nie ulega żadnej wątpliwości, że medycyna to dziedzina, która wciąż się rozwija, a specjaliści, którzy się na niej znają, są nieocenieni. Lekarze to bardzo cenni fachowcy, od których zależeć może nasze zdrowie, a czasami nawet życie. Z tego też względu zawód ten cieszy się dużym prestiżem, ale jednocześnie spoczywa na nim wielka odpowiedzialność. Lekarze muszą też dbać o własną reputację – opinie o nich już teraz można znaleźć pod różnymi adresami, np.: https://www.gowork.pl/opinie/lekarze-ogolni;kat.

Wielu zadaje sobie pytanie: jak zostać lekarzem w Polsce? Co właściwie trzeba zrobić, by móc pomagać ludziom i ich leczyć, na czym polega praca? Lekarz przede wszystkim w pierwszej kolejności musi zdobyć gruntowną wiedzę. Tak naprawdę rozpoczęcie tego etapu powinno zacząć się jak najwcześniej. Najpóźniej zaś będzie to etap szkoły średniej – już wtedy trzeba skupić się na przedmiotach ścisłych takich jak biologia, chemia czy fizyka.

Kolejnym krokiem będzie ukończenie studiów medycznych. Wydawać by się mogło, że to wystarczy, by móc rozpocząć praktykę lekarską. Jednak to dopiero początek drogi. Konieczne będzie także odbycie 13 miesięcy stażu, po którym należy zdać Lekarski Egzamin Państwowy. Wówczas możliwe jest otrzymanie prawa do wykonywania zawodu. Wtedy też młodzi lekarze przystępują do wyboru specjalizacji i zdobywania fachowej wiedzy z jej zakresu. Takie kształcenie może trwać, zależnie od profesji, 2-6 lat.

Studia medyczne w Polsce. Co, jak i gdzie?

By zostać lekarzem, nie wystarczą tylko szczere chęci. By z sukcesem ukończyć studia medyczne, trzeba przede wszystkim zdawać sobie sprawę z tego, że jest to naprawdę wymagający kierunek, do którego nie można podejść lekceważąco. Niezbędne będą godziny ciężkiej pracy, intensywnej nauki i zapamiętania wielu istotnych i nierzadko skomplikowanych rzeczy.

W Polsce studia medyczne trwają 6 lat. W ich trakcie na początku studenci przyswajają wiedzę teoretyczną z zakresu anatomii, fizjologii czy biochemii. Z czasem uczą się również działań związanych z pracą z pacjentem. Poznają wszelkiego rodzaju choroby czy procedury medyczne. Studenci medycyny muszą także odbywać praktyki w placówkach medycznych już od pierwszego roku studiów.

Studia medyczne w Polsce można obecnie podjąć na wielu uniwersytetach zarówno państwowych, jak i prywatnych. Największą popularnością cieszy się kierunek lekarski na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. To właśnie on plasuje się na najwyższych stopniach podium wszelkich rankingów. Ile kosztują studia medyczne? W zależności od uczelni, prywatne bądź zaoczne studia to koszt w granicach 35-70 tysięcy złotych rocznie. W przypadku studiów stacjonarnych opłaty dotyczą głównie zakupu materiałów edukacyjnych, jednak znacznie trudniej się na nie dostać – na jedno miejsce przypada około 25 kandydatów.

Najlepiej płatne specjalizacje lekarskie

Często zastanawiamy się, czy takie poświęcenie jest opłacalne i ile zarabia lekarz. W placówkach publicznych, w przypadku lekarzy ze specjalizacją i w zależności od niej, minimalne zarobki wynoszą mniej więcej 9200 złotych brutto miesięcznie. Medyk bez specjalizacji może zarobić około 7500 złotych brutto, zaś lekarz stażysta zarobki może osiągnąć w granicach 6000 złotych brutto. Wielu lekarzy decyduje się jednak na otworzenie prywatnej praktyki lekarskiej, która może dać znacznie wyższe zarobki.

Które ze specjalizacji medycznych mogą przynieść największe zarobki? W czołówce plasuje się hematologia, genetyka kliniczna i okulistyka. Najsłabiej opłacalne są z kolei pediatria czy chirurgia podstawowa.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania